Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Je to prosté, milý Richarde – pomůže nám holistika! , Douglas Adams: Holistická detektivní kancelář Dirka Gentleyho

Adams Douglas: Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho - váz.

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentleyho není vaše klasická detektivka, kde je na začátku vražda a na konci odsouzený zahradník. Tedy vražda tady nějaká je, to zase ano, ale tam veškeré podobnosti končí. Ještě aby ne, ono totiž na základě víry v holistiku – základního propojení všech věcí – se totiž k výsledku vyšetřování až tak přímočaře dojít nedá. Musí se pěkně oklikou plnou absurdního humoru a zdánlivě nevysvětlitelných a takřka nemožných postupů a úkazů, až nakonec všechny ty nesmyslnosti začnou dávat jakýsi zvrácený smysl. A už jen tenhle krátký úvod vám možná napoví, kdo to má všechno na svědomí – nikdo jiný než Douglas Adams, autor věhlasného Stopařova průvodce po Galaxii.

Příběh začíná hned několika zdánlivě nesouvisejícími scénami, které vlastně zapadnou do běhu událostí až v momentě, kdy je čtenář úplně vypustí z hlavy. Pak se pomyslná kamera děje konečně pořádně zaostří a hlavní role se chopí programátor Richard MacDuff, který přišel na návštěvu na svoji bývalou kolej Sv. Cedda v Cambridgi, čirou náhodou přesně v ten večer, kdy se koná sváteční pohoštění na oslavu britského básníka Samuela Taylora Coleridge. Ten, ačkoli mrtvý (Coleridge, ne Richard), tak v příběhu též sehraje svoji roli a alespoň nějaká elementární znalost jeho díla není čtenáři na škodu.

V průběhu téže noci je také za tajemných okolností zavražděn Richardův šéf, v koupelně se objeví kůň a pohovka vzpříčená na chodbě u Richardova bytu se nehne, i když se podle základních fyzikálních zákonů v první řadě nemohla zaseknout. A protože je toho na hlavního protagonistu moc, nakonec rezignuje a najme si na vyřešení všeho toho chaosu svého bývalého spolužáka z koleje, Svlada Cjelliho, nyní podnikajícího pod pseudonymem Dirk Gently.

Douglas Adams v pěti bodech

  1. Celým jménem Douglas Noël Adams.
  2. Občas označován i jako Bop Ad, k čemuž došlo misinterpretací jeho nečitelného podpisu.
  3. Byl velkým milovníkem techniky a ekologickým aktivistou.
  4. Na památku jeho díla je 25. května pořádán po celém světě Ručníkový den.
  5. Zemřel v květnu 2001 na infarkt.

Jakkoli může spousta slov a pasáží v podání Douglase Adamse na první pohled působit přebytečně či chaoticky, daří se mu neustále bruslit na té tenké hraně mezi veselým britským absurdnem a náhodným shlukem písmen. A i když se příběh chýlí ke konci a čtenář má pocit, že autorovi nezbývá dost stránek na to, aby vše s grácií vysvětlil a uvedl na pravou míru, Adams opakovaně dokazuje, že není radno ho podceňovat.

Důležitý je samozřejmě autorův způsob humoru a každý příznivce tohoto stylu si přijde na své vyloženě požehnaně – jak ostatně ti, kteří četli Stopaře, už dávno vědí. Pointa a struktura příběhu není ale o nic méně geniální a nejedno odhalení či zvrat čtenáře překvapí, občas ho dokonce přiměje listovat stránkami zpět, aby si některé pasáže pročetl znova a důkladněji, to když všechno začne zapadat do sebe.

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentleyho je zkrátka hodně netradiční dílo, postavy jsou sympatické, a pokud čtenáři padne autorův humor do noty, bude si každou stránku maximálně užívat. Jen škoda, že Adams stihnul postavu Dirka Gentleyho použít už jen v jedné další knize – Dlouhém temném času svačiny duše, kterou taktéž nedávno vydalo Argo, opět s pěknou obálkou od Nikkarina. A kdo by náhodou neměl holistického detektiva dost ani po přečtení pokračování, tak americká BBC začala letos točit seriál se Samuelem Barnettem a Elijahem Woodem.

20. prosince 2016, Jan Holan

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).