Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Flotila světů, Larry Niven, Edward M. Lerner

Niven Larry a Lerner Edward M.: Flotila světů

Flotila světů je relativně samostatný začátek série navazující na známou Prstencovou sérii Larryho Nivena, kterou zahájil jeho nejslavnější román Prstenec (ceny Nebula, Hugo, Locus) již v roce 1970.
Nová série, napsaná společně s Edwardem M. Lernerem, má prozatím tři pokračování. Po Flotile světů (Fleet of Worlds) následují dosud česky nevydané Juggler of Worlds a Destroyer of Worlds.

Pro čtenáře předchozích Nivenových prací patrně nebude svět „Známého vesmíru“ žádnou novinkou. Po válce s Kzinty lidé pokračují v objevování vesmíru za pomoci pokročilých technologií získaných od mimozemšťanů.
Kromě Kzintů se lidé nejčastěji setkávají s „loutkáři“, rasou inteligentních býložravců se dvěma hlavičkami, kteří připomínají loutky. Oproti lidem jsou výrazně technologicky pokročilejší, ale panicky se bojí jakéhokoli nebezpečí.
Tento paranoidní rys jejich povahy ovšem v sobě nese mnohá skrytá nebezpečí, protože preventivními opatřeními proti všem nebezpečím proti sobě mohou poštvat ostatní inteligentní rasy. Loutkáři se za každou cenu snaží předejít objevení své flotily kýmkoli a preventivní opatření v sobě může skrývat i zničující údery a genocidu.

Čtenáři tohoto románu jsou autory zavedeni na „flotilu světů“ – uměle vytvořenou soustavu planet s „planetárním pohonem“, která slouží jako obří archa prchající s celou loutkářskou civilizací před gigantickým řetězovým výbuchem supernov v centru galaxie. Je jasné, že do Známého vesmíru důsledky explozí hned tak nedorazí, ale paranoidní loutkáři neponechávají nic náhodě. Časově se první díl série odehrává před dějem Prstencové série.

Na jedné z planet flotily světů existuje kolonie lidí zachráněných ze zničené kolonizační lodi. Lidé se mají stát loutkářskými předsunutými hlídkami, které budou vyhledávat případná nebezpečí pro flotilu. Postupně ovšem zjišťují, že jim loutkáři tají příliš mnoho, a některé náznaky svědčí o tom, že s tou „záchranou“ to možná nebude tak, jak jim to loutkáři líčí.
Současně s příběhem skupinky průzkumníků, kteří zjišťují pravdu o svém původu, se odehrává i příběh loutkáře Nessa, známého z předchozích knih Prstencové série, a loutkářského politika Nikého. S nimi se podíváme hluboko do kultury a sociálních vztahů v civilizaci loutkářů.

Román se vcelku poklidně ubírá svou cestou a čtenář sleduje přelomové objevy lidí, kteří náhle zcela mění svůj pohled na zachránce. Bohužel jsou tyto eskapády podány autory takovým způsobem, že čtenář již dávno předem vytuší skutečný stav věci a jen trpně sleduje hrdiny, jak se k nim pomalu propracovávají.
Zajímavější je pohled do zákulisí civilizace loutkářů, který je daleko komplexnější než v kterékoli předchozí práci ze Známého vesmíru. Autoři si vyhráli s politickými i sociálními vztahy a jejich rozkrývání je skutečně zajímavé. Rozhodně však není nijak akční a o nějaké gradaci děje nelze ani mluvit.
Obálka Valentina Saniho je nevýrazná a nic neříkající, ale při bližším pohledu odpovídá obsahu. Mnoho čtenářů ovšem nenaláká.

Souhrnně tedy mohu říci, že komu nestačily předchozí povídky a romány ze Známého vesmíru, má možnost se seznámit s dalšími podrobnostmi z tohoto univerza. Oproti předchozím dílům ovšem dějová stránka ustupuje před popisnou, bohužel pro čtenáře na úkor čtivosti.

  • Larry Niven, Edward M. Lerner: Flotila světů
  • vydal: Baronet, Praha 2009
  • přeložila: Milada Mazancová
  • přebal: Valentino Sani
  • 344 stran / 259 Kč
2. září 2009, Piter

Diskuze k článku

hello guos 9128738517
cialis generic name - 04. 01. 11:37

hello guos 9128738518

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Flotila světů

Flotila světů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 233 Kč