Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Eden: Bez klišé by to prostě nešlo, Helen Douglasová: Eden

Douglasová Helen: Eden

Otázkou, jak by mohla změna jedné události v minulosti ovlivnit běh dějin, se zabývají knihy o cestování časem odedávna. A Helen Douglasová přichází se svou troškou do mlýna. Eden Anfieldová je milovnicí záhad, a když se na škole objeví tajemný nováček Ryan Westland, úplně ji to pohltí a začíná pátrat. Tím odhalí svůj osud…

Eden je anglická středoškolačka, která by se měla soustředit na závěrečné zkoušky, místo toho však její pozornost přitahuje nový spolužák Ryan, který je tajemný jako hrad v Karpatech, a to nejen proto, že netuší, co je to pizza a nikdy neslyšel o Hitlerovi. Eden, kterou kluci nikdy moc nezajímali, se jím cítí přitahována a zdá se, že o ni jeví zájem i Ryan. Když pak jednoho dne Eden v jeho pokoji objeví knihu svého nejlepšího kamaráda, avšak s datem vydání až za padesát let, je načase zjistit pravdu.

Vydání nové knihy anglické spisovatelky Helen Douglasové doprovázela vlna očekávání. Cestování časem se v knihách podobného žánru občas objeví, ale je to spíš výjimečné. Eden by tak měla z řady klasických Young Adult vybočovat. To se však nestalo a autorka spokojeně opakuje všechna klišé, která si čtenář dokáže představit. A začíná hned od začátku s naivní a nepromyšlenou romancí mezí hlavní hrdinkou a dokonalým tajemným Ryanem, jenž má veledůležitý úkol – zachránit budoucnost.

Helen Douglasová v pěti bodech

  1. Narodila se v malém plážovém městečku v Cornwallu, které se stalo předobrazem smyšleného města Perran.
  2. Od malička ráda psala příběhy o svém městu a toužila se stát spisovatelkou.
  3. Po studiích žila na mnoha místech včetně Londýna, Kalifornie, New Yorku nebo New Jersey.
  4. Dnes je Helen Douglas zpět ve svém rodném městečku a při procházkách pod hvězdami vymýšlí nové příběhy.
  5. Eden je prvním dílem série After Eden a prvotinou autorky.

Dokáže-li se čtenář přenést přes fakt, že ta „úplně obyčejná“ středoškolačka, je neuvěřitelně krásná, zajímá se o ní úžasný kluk, který se do ní zamiluje na první pohled, a v jejich sedmnácti letech se jedná o romanci hodnou nejméně Romea a Julie, zbývá ještě další spousta věcí. V první řadě nepřehlédnutelné logické chyby a nedomyšlený příběh, který se snaží tvářit jako sci-fi.

Protože bez těch klišé by to prostě nešlo, s příchodem Ryana, se vynoří i milostný trojúhelník, který vzniká mezi dvěma nejlepšími kamarády a jejich novým spolužákem. Hlavním tahounem příběhu by tedy měla být romance, která bude ve čtenářích vyvolávat city, jenž budou hýbat celým příběhem. Vše se však zdá tak plytké a povrchní, že se tomu prostě nedá věřit – a to ani jedné z variant zmíněného trojúhelníku. Základem je však samozřejmě příběh, který se podle nápadu na záchranu budoucnosti a cestování časem jeví jako opravdu zajímavé téma… Téma, které autorka pohřbila hned v prvním díle.

Příběh je nudný a nezajímavý. Přestože je čtivě napsaný, nedokáže se přenést přes chyby v ději a absurdní situace, jimž naprosto vévodí konec, u něhož už si čtenář říká: „To jako fakt?“ Už jen posledním hřebíčkem do rakve může být fakt, že Eden sice chodí na výtvarku, ale neumí kreslit…

První díl série jednoduše nesplnil očekávání. Nesympatické postavy s nepropracovanými charaktery, spousta nelogičností a ubohých dějových zvratů jen podkopává nohy nevyužitému potenciálu nápadu, který mohl pobořit piedestaly žánru Young Adult. Helen Douglsová píše lehkým a jednoduchým stylem, takže i přes neuvěřitelnou nedějovost kniha uteče jako voda a čtenář pravděpodobně nebude litovat, že si ji přečetl. Hlubší dojem ale v srdci nezanechá.

  • Helen Douglasová: Eden
  • Yoli, 2015
  • překlad: Jana Jašová
  • obálka: Soňa Šedivá
  • 256 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 233 Kč)
12. června 2015, Nela Libovická

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Eden

Eden
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 233 Kč