Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Dvojí spravedlnost vládne i ve vlkodlačím světě Patricie Briggs, Patricia Briggs: Dvojí spravedlnost (Alfa a Omega 3)

Briggs Patricia: Alfa a Omega 3 - Dvojí spravedlnost

Některé knihy jsou jako návrat domů a Dvojí spravedlnost americké autorky Patricie Briggs je jednou z nich. Jako návrat do útulně známého prostředí a mezi známé hrdiny, kteří se za těch už osm knih dostali čtenáři pod kůži, a ten se proto chvěje nedočkavostí, že se s nimi vypraví za dalším dobrodružstvím. S vlkodlačím katem Charlesem a jeho družkou Annou se autorka tentokrát vydá po stopě sériového vraha ve Starém městě.

Staré město je přízvisko Bostonu, kde řádí sériový vrah, jehož poslední obětí se stal místní vlkodlak. Vlkodlaci před více než rokem odhalili lidem svou existenci a marok, alfa všech vlkodlaků Severní Ameriky, usiluje o to, aby je lidé nepovažovali za monstra, ale za zodpovědné a nápomocné občany. Když tedy FBI požádá o pomoc s vyšetřováním, posílá Bran do Bostonu svého syna Charlese spolu s jeho družkou Annou. Zabije tak dvě mouchy jednou ranou, protože Anna už jej nějakou dobu žádá o pomoc – Charlese psychicky užírá role marokova kata a Anna má pocit, že se její muž psychicky zhroutí či co hůř, zdivočí. A ani na jejich vztah jeho nevděčná role nemá dobrý vliv. Oba tak doufají, že se Charles v Bostonu rozptýlí, když má pro změnu vykonat něco prospěšného.

Od událostí z románu Loviště už uplynul víc než rok, na vztahu Anny a Charlese to však téměř není poznat právě proto, že procházejí krizí způsobenou vnějšími okolnostmi. Oba doufají, že změna prostředí jim pomůže, jenže Charles se před Annou uzavírá kvůli svým vnitřním běsům. Má strach, že když si s družkou promluví o tom, že jej pronásledují duchové jeho obětí, dodá jim tím sílu nebo od něj Anna uteče.

Třetí román ze série Alfa a Omega a celkově devátá kniha ze světa Mercy Thompsonové je na jedné straně detektivním příběhem – a nikoli toho typu „otravuj podezřelé tak dlouho, dokud se tě jeden z nich nepokusí zabít“, jak bývá u většiny moderních urban fantasy s ženskými hrdinkami zvykem. Charles s Annou skutečně sledují stopy a vyslýchají zainteresované osoby. Největším osvěžením tohoto dílu je ovšem jejich spolupráce s lidmi, zejména s agentkou Leslie.

Patricia Briggs v pěti bodech

  • * 1965 v Montaně, USA, vystudovala dějepis a němčinu.
  • Její první román Masques (1993) se nesetkal s příznivou odezvou u kritiky a málem znamenal konec Patriciiny kariéry. V roce 1995 následovala kniha Steal the Dragon (1995, č. Riallina hra, FANTOM Print, 2003), která se jako první dostala i k českým čtenářům.
  • Teprve sérií o automechaničce Mercedes Thompsonové, v níž opustila vody klasické fantasy a vrhla se na urban fantasy, se Briggsová dostala na žebříček bestsellerů New York Times. Série dosáhla už šesti dílů – Moon Called (2006, č. Měsíční píseň, FANTOM Print, 2009), Blood Bound (2007, č. Krevní pouto, FANTOM Print, 2010), Iron Kissed (2008, č. Železný polibek, FANTOM Print, 2010), Bone Crossed (2009, č. Zkřížené hnáty, FANTOM Print, 2011), Silver Borne (2010, č. Stříbrná relikvie, FANTOM Print, 2011), River Marked (2011, č. Říční znamení, FANTOM Print; 2011) a sedmý Frost Burned je připravován na rok 2013.
  • Ve stejném světě jako Mercy Thompsonová se odehrává i další úspěšná série Alfa & Omega, která sleduje příběhy druhého marokova syna, Charlese, a jeho družky Anny a čítá prozatím tři díly: Cry Wolf (2008, č. Štvanice, FANTOM Print; 2012), Hunting Ground (2009, č. Loviště, FANTOM Print, 2012) a Fair Game (2012; připravuje FANTOM Print) a povídku ve sbírce On the Prowl (česky vyšlo jako součást knihy Štvanice).
  • Volný čas tráví Patricia s rodinou a koňmi.

Ta je další vypravěčkou příběhu a zprostředkovává pro svět Patricie Briggs neobvyklý úhel pohledu, tedy pohled člověka. Její reakce na první střetnutí s vlkodlaky, určitý strach z čehosi neznámého, o čem se vypráví jen hrůzostrašné historky, a překonání těchto obav, nepodlehnutí zvláštnímu typu xenofobie – to je zřejmě pohled čtenáři nejbližší. Nějak podobně by asi na takovéto střetnutí každý volnomyšlenkářský člověk reagoval (tedy předpokládám, že čtenáři fantasy jsou více volnomyšlenkářští než jiní lidé).

Na druhé straně je ovšem Dvojí spravedlnost, jak už bylo naznačeno, vlkodlačí romancí. Mírně nakřápnutý vztah obou protagonistů není v příběhu o nic méně důležitý než pátrání po vrahovi, nejedná se však o přeslazené tokání, ale o znovuzískávání důvěry a hledání cesty jednoho k druhému. Patricia Briggs tak dokazuje, že hrdinům je nutno stále házet klacky pod nohy a nedopřát jim moc brzy šťastný konec, aby čtenář u příběhu neusnul. Ono se jde u knihy připitoměle usmívat jen po určitou dobu, pak už by to byla spíš křeč v obličeji.

Dvojí spravedlnost podobně jako předešlé autorčiny romány nabírá tempo postupně a graduje až v samotném napínavém závěru. Větší roli dostává Anna, která sice není silná tahounka příběhu, ani tak zajímavá osobnost jako Charles nebo třeba Bran, ale vyprávění z více úhlů pohledu udržuje potřebný spád a čtivost. A vzhledem k délce románu ani nezbývá čas se u něčeho nudit. Čtenář má pocit, že všechny nadbytečné, zdržovací scény byly vystřiženy, autorka nenechá nikoho se nadměrně kochat výhledem na krajinu či postavy. Název románu poukazuje na dvojí metr, kterým lidská „spravedlnost“ zřejmě bude měřit vždy, jen se mění osoby na vahách: pán či kmán, člověk či vlkodlak

Patricia Briggs se párkrát zmínila, že nerada nechává na konci knih cliffhangery, protože je sama nesnáší, a i tentokrát u příběhu v obou linkách, jak detektivní, tak vztahové, zavřela vrátka. Přesto však zmínila náznak věcí příštích, a tak čtenáři nezbývá, než si pár měsíců počkat, jestli se k nové situaci s fae dostane už ve Frost Burned, či v dalším pokračování Alfy a Omegy.

  • Patricia Briggs: Dvojí spravedlnost (Alfa a Omega 3)
  • FANTOM Print, 2013
  • překlad: Kateřina Niklová
  • obálka: Daniel Dos Santos
  • 256 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 233 Kč)
10. března 2013, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Výstižné. Dvojí spravedlnost se mi ze série A+O lí...
finka - 12. 03. 2013 10:35

Výstižné. Dvojí spravedlnost se mi ze série A+O líbila nejvíc a to díky spolupráci FBI s vlkodlaky. To už jsem psala několikrát. Stejně tak, že nemám ráda Annu a Charles je mi lhostejný. Vždy číhám jen na Brana, kterého jsem si tady moc neužila, což právě vyvážili federálové:-) Renčo, máš pravdu, je to jako návrat domů, taková hezká pozitivní pohádečka, takové lehké čtení na uklidnění, víš co čekat.
Cry Wolf
Renča - 12. 03. 2013 11:31

Tak u mě z téhle série vede první díl Štvanice, ten mě úplně smetl, možná i kvůli Branovi, který tam měl větší úlohu, především ale kvůli tomu, že ten vztah Anny a Charlese byl v plenkách, pro oba něco nového, a k tomu drsná zima (ne že bych osobně měla zimu ráda, ale za oknem či v knihách jo). Podle toho úvodu knihy jsem čekala větší vzrůšo ohledně Charlese, že se nedrží na uzdě. Ale já mám prostě ráda tenhle svět a jeho hrdiny, takže bez ohledu na tempo či napětí zápletky, se mi to dobře čte.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Alfa & Omega 3 - Dvojí spravedlnost

Alfa & Omega 3 - Dvojí spravedlnost
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 129 Kč