Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Druhý prequel k sérii Labyrint s názvem Kód horečky je ušitý na míru zapřisáhlým fanouškům tohoto světa, James Dashner: Kód horečky (Labyrint 0.2)

Dashner James: Labyrint 001 - Kód horečky

Stephenovi bylo necelých pět let, když ho neznámí lidé odvedli od matky do prapodivného izolovaného zařízení. Tam se z něj stal Thomas a musel dospět mnohem dříve než ostatní děti, aby pochopil, proč byl vybrán. Je totiž natolik inteligentní, aby společně se svou novou kamarádkou Teresou zvládl postavit labyrint sloužící k vývoji léku na smrtící epidemii. I jako dítě Thomas chápe, co je správné a co špatné. Již v útlém věku však musí obětovat morální přesvědčení vyššímu dobru. Jeho úkolem totiž není nic menšího než zachránit svět…

Kód horečky je již druhý prequel k sérii Labyrint. Jak její autor i věnováním vtipně podotýká, tuto knihu napsal pouze kvůli šílenství fanoušků, kteří po skončení série lačnili po dalších příbězích ze svého oblíbeného postapokalyptického světa. Její děj čtenáře zavede před začátek první knihy, přičemž mapuje Thomasovo působení ve ZLOSINu od samého počátku. Pomáhá tedy člověku k hlubšímu pochopení událostí, které později nastaly během testování v Labyrintu.

Největší prostor dostal Thomas, tedy hlavní postava celé série. Autor si zde pro sebe připravil nelehký úkol v podobě psaní příběhu očima zpočátku pětiletého dítěte, které se postupně vyvíjí. Tato část nejdříve lehce skřípe, neboť si lze těžko představit, jak přesně tak malé dítě přemýšlí. Poté si však čtenář zvykne, respektive zapomene na věk vypravěče. Člověk však nemůže Jamesi Dashnerovi upřít, že ač nezačal slavně, podařilo se mu velmi dobře přemýšlení postavy v průběhu knihy postupně rozvinout. A co se týče možné neadekvátnosti Thomasova vyjadřování vzhledem k věku, tu omlouvá už anotace zmínkou o předčasné dospělosti.

„Jak se jmenuješ?“
„Thomas.“
„Chci, abys to nezapomněl.“
Rozechvěl se vzlyky.
„Ne,“ vykřikl.
(str. 19)

Ostatní postavy v příběhu příliš prostoru nedostaly, i tak je zajímavé se s nimi setkat ve chvíli, kdy ještě nejsou sužovány nástrahami labyrintu. Čtenář se tak například dozví Newtův příběh a důvod jeho chybějící imunity, příčinu Minhovy povahy, ale také zárodky Teresiny loajality ke ZLOSINu. Dashner také konečně poodkrývá, co se stalo na samotné základně. To vše je v knize již tradičně popsáno formou velmi blízkou k filmu, takže se příběh čtenáři odvíjí přímo před očima. A to včetně detailních popisů lidí nemocných erupcí, kteří se plazí po zemi a přitom z nich odpadávají kusy masa. Ani tento prequel tedy, ač se řadí do young adult žánru, není úplně pro slabé povahy.

Sečteno a podtrženo, novinka z dílny Jamese Dashnera nese viditelné stopy toho, že vznikla na přání fanoušků. Nepřináší totiž nic převratného, pouze převedení většinou již známých skutečností do příběhu o třech stech stranách. Z objektivního hlediska jde tedy o tři sta stran zbytečných. U zapálených fanoušků však zajisté úspěch mít bude, jelikož nabízí znovushledání s oblíbenými postavami, a to i těmi, kteří v průběhu série zemřou. Navíc přináší pozadí jiných postav, díky čemuž jim čtenář lépe porozumí. Zkrátka a dobře, Kód horečky je ideální kniha pro ty, jimž se stýská po světě Jamese Dashnera a kteří mají chuť se do něj ještě jednou vrátit.

  • James Dashner: Kód horečky (Labyrint 0.2)
  • Euromedia Group, 2017
  • překlad: Petr Kotrle
  • 312 stran; 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
13. srpna 2017, Veronika Stránská

Labyrint 001 - Kód horečky

Labyrint 001 - Kód horečky
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč