Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Drsná magie vládne na trochu odlišné Zemi, Larry Correia: Drsná magie (Grimnoirské kroniky 1)

Correia Larry: Drsná magie

Jake Sullivan vládne pozoruhodnou mocí – dokáže měnit váhu objektů kolem sebe i svou vlastní. Díky této magii kosil v první světové vojáky Trojspolku. Jenže kvůli ní zabil i v době míru. Teď je venku z vězení, na podmínce, a pomáhá federálům chytat kolegy zločince. Jenže možná nestojí na té správné straně.

Fanoušky Larryho Correiy, autora skvělé urban i military fantasy, po debutové knižní sérii jistě potěší i jeho další literární počin. Lovce monster (hlavní roli v cyklu povětšinou zaujímají bojovníci s nadpřirozenými potvorami) na pultech knihkupectví vystřídala série o skupině ještě pozoruhodnějších hrdinů. Grimnoirské kroniky líčí příběhy několika členů tajné organizace, soustředěných kolem amerického generála Johna J. Pershinga.

V 19. století se na Zemi začala projevovat magie. Bylo třeba ji i její uživatele držet na uzdě a toho nevděčného úkolu se ujala globální organizace Grim noir. Všemi prostředky se snaží o zachování těžce vybojovaného míru. Jenže na přelomu 30. a 40. let 20. století někdo začne krást části Teslova pekelného stroje. Vládnout světu však překvapivě nechce Hitler, ale nipponský kancléř. Ten disponuje kromě nelidské kouzelné moci i vražedným odhodláním.

Bojují za svobodu všech

Nově objevená magie zaplavila Zemi a brzy ji v sobě objevil každý druhý. Jen zlomek z nich ale ovládl sílu přesahující myslitelné hranice jako Jake Sullivan. Umí si podrobit gravitaci a díky tomu likvidoval nepřátele Dohody na bojištích „první války“, ztrácí při tom ale kontrolu – což v boji nevadí, ale když v nastalém míru rozdrtil drzého opilce, schytal nejhorší žalář v zemi.

Po několika letech rozbíjení skal nadšeně uvítal i spolupráci s tajnou policií. Nic moc, ale sekundovat při chytání vraždících mágů není úplně k zahození. Problém nastal, když měl sejmout svoji ex, která zlobí, ale nezabíjí. Když Jake ještě zjistí, že spolupracuje s celkem sympatickými týpky z Grim noir (organizace bdící nad světovým mírem a svobodou), je mu jasné, ke komu se přidá. Navrch se ho zločinecká protistrana tohohle spolku snaží zabít. Sice i u správňáků to občas zaskřípe (jejich nová rekrutka Jakea střelila) a on se do magické lapálie potápí stále hlouběji, ale jinak jsou noví kámoši fajn. I u federálů se přimluvili. Snad mu pomůžou také s rodinným prokletím. A jen tak mimochodem by spolu všichni mohli zachránit svět před neporazitelným diktátorem.

Zbrusu nová noir série

Hrdinové Larryho Correiy se tentokrát nacházejí ve světě dost odlišném od našeho. Protloukají se v realitě, kde funguje magie rozdělená do tří skupin – tu, co ovlivňuje živé bytosti, tu, co přírodní zákony, a tu, co samotnou Moc. Mnozí se zamýšlejí nad otázkami, proč že síla magie se u různých lidí liší, zda je možné vládnout více druhy čarodějné moci nebo odkud pochází. Lidstvo se totiž magii a všemu s ní souvisejícímu (jako obvykle) brzy přizpůsobilo.

Kouzla se dokonce podepsala i na válečném šílenství první světové. Namísto plynů vraždily zombie; vlády sáhly po speciálních magických jednotkách, které mnohdy vydaly za několik pluků. Na výsledek globálního masakru to však, díky Bohu, vliv nemělo. Zato mnoho dalšího proběhlo jinak. Svět záhy přišel o geniálního rakouského psychopata, ale jak to bývá, jeho místo rychle obsadil jiný megaloman.

Larry Correia v pěti bodech

  1. Larry Correia (*1977) žije s rodinou v Utahu v USA. Aktuálně již jen píše, ale živil se i jako účetní, instruktor střelby, krátce pracoval pro FBI a vlastnil obchod se zbraněmi.
  2. Je známý hlavně military fantasy cyklem Lovci monster, jehož první díl vydal v roce 2007 samonákladem po několikerých odmítnutích vydavatelů. Kniha se však záhy stala bestsellerem.
  3. Kromě první série (přeložena do 7 jazyků) vydal i cyklus Grimnoirské kroniky a Dead Six – zatím napsal přes 10 románů i antologií, z nichž některé jsou převedené v audioknihy.
  4. Vyrostl v Kalifornii na mléčné farmě (zde se učil střílet, protože malých škůdců se jinak nedalo zbavit), jako dítě rád četl romány T. Brookse, R. E. Feista nebo D. Eddingse aj.
  5. Na univerzitě se dal k mormonům, pracoval jako dobrovolník v Alabamě a na americkém jihu se mu zalíbilo – což je důvod, proč tam umístil děj první knihy Lovců monster.

Japonský kancléř (a pravděpodobně největší mág na světě) tvrdí, že se postará nejen o dobro svého lidu, ale celého lidstva. Věří, že bojuje za jeho budoucnost. Obyčejným lidem stačí jen obětovat tíživou svobodu rozhodování a přijmout kancléřovo vedení. S nebezpečím, jež číhá za hranicí reality (o které díky své síle ví jen on), si totiž Japonec lehce poradí. V cestě mu stojí jen pár neposlušných agentů…

Zato ve Státech se populární generál Black Jack Pershing z politiky oficiálně stáhnul. Ve skutečnosti je však hlavou jedné z buněk přísně tajné globální organizace Grim noir. Sice jej proklel Sivý jezdec, takže aktuálně je z něho rozpadající se lidská troska, ale na(ne)štěstí mu brilantní mozek (jímž řídí své podřízené, kolegy a přátele – vlastně rodinu) stále funguje naplno.

Deset statečných v zoufalém boji o demokracii

Generálova pestrá skupinka Aktivních mágů čítá sexy Rváčku Delilah, milionářského Hybatele Francise, evropského Přízraka Heinricha, charizmatického Řečníka Daniela s překrásnou snoubenkou, Léčitelkou Jane (hlavně udržuje šéfa naživu), bývalého lovce Lance (ovládá zvířata i psaná kouzla), vynálezce a zbrojíře Johna Browninga (ano, právě toho!) a nově i mladičkou Cestovatelku – okijskou dívku Faye a Zvedáka Jakea.

Někteří z Black Jackových lidí úředně zemřeli, jiní oficiálně nikdy neexistovali, ale téměř každý z nich (snad kromě „tupého hejska“ Francise) ze státního hledáčku zmizel beze stopy. Díky tomu se magicky nadaní agenti mohou pohybovat bez svazujících předpisů a nikdo je nespojuje se stále více zneklidňujícími událostmi.

Jenže proti nim stojí nejen zjevní nepřátelé z východu, ale stejně tak zpátečničtí soudruzi z jiných poboček Grimu. Nesourodá skupina se pokouší vyzvednout ukryté součástky stroje hromadného ničení dříve, než se je povede najít kancléři. Ale Japonci jsou o krok před nimi a získávají jednu část po druhé. Grimové senioři umírají při jejich obraně a finální pozemský střet se přibližuje.

Stylová military steampunkovka

Populární autor fantasy románů a milovník knih i palných zbraní Larry Correia se v obou zmíněných oblastech skutečně dobře vyzná. Nejenže umí vytvořit sympatické a skutečně fajn hrdiny, ale do úst jim vkládá dialogy, které odsýpají a čtenáře baví. Dílem je to proto, že jsou přirozené a tím pádem i uvěřitelné (přestože samo vyprávění je prošpikované událostmi i detaily tak šílenými, že je to vážně zázrak), zčásti i díky autorovu smyslu pro humor a nadsázku.

Jednotlivé hlavní postavy jsou zajímavé, s mnohými démony i tajemstvími, hezky barevné a lidské. Dokonce i největší záporáci příběhu nejsou vůbec černobílí a čtenáři je s trochou dobré vůle dokážou i pochopit. Na rozdíl od autorovy debutové série navíc není v Drsné magii jisté, že se všichni hlavní klaďasové ve zdraví dočkají poslední stránky.

Zmíněná skutečnost je pro čtenáře sice nepříjemná, ale také znamená, že je čeká nespočet vypjatých situací i drsných akcí. Což od tohoto druhu literatury většina čtenářů očekává – a v sérii Grimnoirské kroniky se jim toho i vrchovatou měrou dostane. Nádavkem se dočkají i perfektně vyvedených detailů ze světa, kde vládnou čtyřicátá léta minulého století.

Zde je ovšem realita vylepšená létajícími vzducholoděmi, lidmi ovládajícími telepatii, telekinezi, teleportaci, léčitelství, živly, cizí myšlenky a mnohé další vychytané schopnosti či prapodivnými vynálezy a magickými stvořeními z našeho i jiných světů. Zkrátka svět je v Drsné magii velmi zábavné, ale neklidné a nebezpečné místo, které se v příštím dílu série, nazvaném Magické pouto, jistě příliš nezmění. Naštěstí.

  • Larry Correia: Drsná magie (Grimnoirské kroniky 1)
  • FANTOM Print, 2015
  • překlad: Jakub Mařík
  • obálka: Petr Willert
  • 336 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 202 Kč)
16. května 2015, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Grimnoirské kroniky 1 - Drsná magie

Grimnoirské kroniky 1 - Drsná magie
289 Kč 202 Kč