Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Čtyři roční doby: Aby Stephen King dostal čtenáře, nepotřebuje horory, Stephen King: Čtyři roční doby

King Stephen: Čtyři roční doby

Stephen King je současný velmistr hororu a to bez debat. To ale zdaleka není jediné, co umí. Když poprvé napsal novely, jež později vyšly ve sbírce s názvem Different Seasons, měl s jejich publikací značné problémy, neboť po jeho dílech beze stopy nadpřirozena nebyla veliká poptávka. Nakonec je v roce 1982 vydal souhrnně a tři z nich se dokonce dočkaly filmových adaptací.

První příběh je také ze všech nejznámější a nese jméno Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. Jeho verze pro filmové plátno s Morganem Freemanem je nezanedbatelnou částí populace považována za nejlepší film všech dob. Jako vypravěč tu vystupuje Red, jenž je v Shawshanku známý tím, že dokáže dovnitř propašovat téměř cokoli, a který bedlivě sleduje konání muže jménem Andy Dufresne, odsouzeného za zločin, jenž nespáchal.

Nadaný žák, jemuž je věnován název druhé novely, se jmenuje Todd Bowden. Toho už v mládí začal morbidně zajímat holocaust, a tak když ve svém poklidném městečku objeví skrývajícího se uprchlého oberleutnanta Dussandera, neudá ho úřadům, ale vyhrožováním ho nutí k tomu, aby mu vykládal o nacistických zvěrstvech. Ale jak ho tlačí ke zdi, pomalu zjišťuje, že přímo za jeho zády taky jedna stojí.

Tělo je ve stejnojmenné novele cílem výpravy čtyř malých kluků. Jedná se o tělo zmizelého chlapce, o jakém se hrdinové doslechnou a za kterým se rozhodnou na vlastní pěst vydat. Cestou je čeká nejedna konfrontace a také uvědomění si strastí dospívání.

Jako poslední se ve Čtyřech ročních dobách nachází Dýchací metoda, která sice zfilmována nebyla, ale to rozhodně neznamená, že by se jednalo o méně kvalitnější dílo, než jsou tři předcházející.

Stephen King v pěti bodech

  1. Narodil se 21. 9. 1947 ve městečku Portland, USA.
  2. Vychovávala ho matka, jeho otec jednou odešel pro cigarety a už se nevrátil.
  3. První povídka mu vyšla v roce 1967 a jmenovala se Byl jsem mladý vykradač hrobů.
  4. Publikoval kolem 50 románů.
  5. Celkem se prodalo více než 350 milionů jeho knih.

Stephen King v celé knize klade velký důraz na detaily, ať už se jedná o delší popisy krajiny či myšlenek jednotlivých protagonistů nebo krátké flashbacky. Ty sice nemají v ději žádné konkrétní místo nebo účel, ale napomáhají dotvářet charaktery, aby byly zajímavější a působily uvěřitelnějším dojmem. Svým stylem psaní tak vytváří autor silnou atmosféru a mohutné příběhy.

Žádná z povídek nemá vyloženě vynikající moment, po jakém se čtenář pár minut vzpamatovává a v duchu aplauduje autorovi. U Čtyř ročních dob totiž dřív nebo později nastane chvíle, kdy si dotyčný uvědomí, že vlastně tleská už od prvních stránek knihy. Že je vlastně tak napínavá a čtivá, že sám ani neměl čas pomyslet na to, o jak skvělé dílo se jedná. King ale zároveň přiměje člověka přemýšlet – obdivovat postavy, domýšlet si, jak jejich osud pokračoval a uvažovat nad věcmi, jež byly pouze naznačeny.

Postavy a dobrodružství, která King do čtenářovy mysli načrtne, z ní jen tak nevyprchají. Zaryjí se tak hluboko do mozku, aby nezapadly a dalo se na ně snadno a často vzpomínat. Tak hluboko, aby si dotyčný mohl znovu a znovu v duchu přehrávat ty fantasticky napínavé příběhy, jež autor zplodil a které jen potvrzují jeho kvality.

  • Stephen King: Čtyři roční doby
  • Beta, 2014
  • Překlad: Ivan Němeček, Libuše Trávníčková, Luboš Trávníček
  • Obálka: Michal Kuba
  • 536 stran, 319 Kč (v e-shopu Fantasye již za 287 Kč)
23. května 2014, Jan Holan

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Čtyři roční doby

Čtyři roční doby
Vložit do pytle na zboží  Koupit 469 Kč 422 Kč