Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Cherie Priestová se s Nepopsatelnými vrací do zamořeného Seattlu, Cherie Priestová: Nepopsatelní (Mechanické století 5)

Priestová Cherie: Mechanické století 5 - Nepopsatelní

Steampunku je třeba si vážit, neboť cvakání ozubených koleček a syčení páry se v tuzemsku neozývá zdaleka tak hlasitě, jak by si příznivci tohoto žánru rozhodně přáli. Proto se Mechanické století Cherie Priestové, přestože v něm steampunk často nehraje vždy první housle, těší solidní oblibě. A do její alternativní americké historie nyní přibývá další knížka, v pořadí již pátá. Ta porušuje zavedenou tradici pojmenovávání podle parních kolosů a nese název Nepopsatelní.

Priestová se v ní vrací úplně na start, tam, kde vlastně celé Mechanické století pár let zpátky začalo. Centrem děje je totiž opět Seattle, už tehdy v zuboženém stavu. Steampunkových motivů i zombií sice trochu ubylo, ale smrtící plyn a trosky budov zůstaly pěkně tam, kde je čtenáři po dočtení Zemětřasu opustili. Do města se vydává Rector Sherman, sirotek, který byl v den svých osmnáctých narozenin vyhozen ze sirotčince na Periferii.

Sherman pomáhal Zekovi Wilkesovi, protagonistovi prvního Mechanického století, dostat se do obezděného Seattlu. Díky jeho špatnému svědomí a létům užívání drogy jménem šťáva, která otupila jeho mysl, je Rector přesvědčen, že ho pronásleduje duch mrtvého Zeka. Věří tomu, že pokud najde a pohřbí jeho tělo, Zeke ho přestane strašit a promlouvat k němu. Zároveň je pevně rozhodnut najít si za Zdí práci, aby si mohl vydělat na další dávky šťávy. Jenže v Seattlu se mezitím objeví vetřelci, kteří znamenají hrozbu pro celé město.

Ruku na srdce, hlavní hrdina není úplně sympatický chlapík. Moc mu to nemyslí, je drzý a neustále si stěžuje a remcá. Znemožňuje tak nějaké větší sžití čtenáře s jeho osobou. Postupně se dá do party ještě s Huojinem a Zekem (který je samozřejmě tak zdravý, jak jen to je v Seattlu možné) a většinu jejich společné interakce zabírají hádky, přičemž všichni jmenovaní se chovají dětinštěji, než by s přihlédnutím k jejich věku bylo záhodno.

Cherie Priestová v pěti bodech

  1. Americká spisovatelka, narodila se na Floridě v roce 1975.
  2. Debutovala v roce 2005 románem Four and Twenty Blackbirds.
  3. Od té doby má na kontě již přes dvanáct knih.
  4. Její nejúspěšnější knihou je Zemětřas (Boneshaker), který vyhrál několik cen, mezi jiným cenu Locus za nejlepší science-fiction, byl nominován na ceny Nebula a Hugo a byl přeložen do devíti jazyků
  5. Zatím poslední díl série nese název Fiddlehead a byl vydán v listopadu roku 2013.

Čtenáře předchozích dílů potěší spousta starých známých, jako je třeba kapitán Cly nebo zdravotní sestra Mercy, známá z Bitevníku. Takových postav jsou tu spousty, ale jejich role jsou spíše zanedbatelné. Objeví se, prohodí pár slov s Rektorem nebo někým jiným z kluků a zase rychle zmizí. Samozřejmě se najdou i výjimky, jako třeba Princezna Angeline nebo Číňan Yaozu, kteří mají na děj přímý vliv.

Jak je u Priestové pravidlem, kniha je hodně čtivá a její stránky ubíhají doslova jedna za druhou. Ale když se čtenář na vše koukne s odstupem a ve větším měřítku, uvědomí si, že se na nich většinu času vlastně nic moc neděje. Spousta místa je věnována popisům a myšlenkovým pochodům postav, pomocí kterých autorka buduje tu důvěrně známou atmosféru zpustošeného města. Na úkor toho se ale příběh posouvá velmi pomalu, i když si to čtenář nejspíš neuvědomí.

Příběh je víceméně jednoduchý, neobsahuje žádné složité dějové linie ani nečekané zvraty, co by vše zpřeházely vzhůru nohama. O to lépe se pak knize daří čtenáře pohltit. I tak se ale další Zemětřas nekoná a Cherie Priestová sama sebe opět nepřekonala. A přestože se stále jedná o dobrou četbu, v porovnání se zbytkem její tvorby jsou Nepopsatelní průměr.

  • Cherie Priestová: Nepopsatelní (Mechanické století 5)
  • Triton, 2014
  • překlad: Zdeněk Uherčík
  • obálka: Jon Foster
  • 320 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
23. července 2014, Jan Holan

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mechanické století 5 - Nepopsatelní

Mechanické století 5 - Nepopsatelní
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč