Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Cesta mladičké královny za záchranou svého království, Erika Johansenová: Královna Tearlingu

Johansenová Erika: Královna Tearlingu

Jedna dívka, desítky nepřátel. Mladičká Kelsea Glinnová nastavuje svůj vlastní krk za království, s nímž se teprve sžívá, a zjišťuje, že role nové královny nebude ani zdaleka jednoduchá. Cesta bude trnitá, ale Kelsea má jasnou vizi toho, jak přivést své království zpět ke své dávné slávě a prosperitě.

Kdysi dávno žila krutá královna, která svému království vládla špatně a o samotné panování nic nevěděla. Se svým bratrem regentem postupem času utratili téměř všechny peníze v pokladně a království přivedli až na samé dno, čehož sousední království pod vládou Rudé královny řádně využilo. Po léta království chřadlo a lidé se báli. Před svou nechala smrtí královna Elyssa svou jedinou dceru poslat pryč daleko od hradu a hlavně daleko od svého bratra, protože princezna Kelsea totiž představuje jedinou šanci na záchranu království. Jednou se z ní stane královna.

Kelsea to za svůj krátký život neměla jednoduché. Celých osmnáct let prožila s náhradními rodiči jako zcela běžná dívka z lidu, a to i přesto, že se narodila jako princezna a jediná následnice trůnu. S příchodem královské gardy do vesnice je jasné, co bude následovat. Zanedlouho se stane královnou. Kelsea je rozhodnuta nepokračovat k matčiných šlépějích a změnit vše k lepšímu.

Krása Kelsee sice do vínku nadělena nebyla, zato smysl pro správná rozhodnutí, vojenskou strategii a boj ano. Zpočátku neznalá dívka se má ale ještě co učit. Téměř ze dne na den je vhozena do zcela nové role – role, na kterou by si jen tak někdo netroufl. Plno lidí touží po její smrti, ale Kelsea dokazuje, že kdo se jí postaví do cesty, bude draze litovat. Od počátku až do konce prochází Kelsea obrovskou změnou z prosté vesničanky v silnou a schopnou královnu.

Kromě Kelsey vypráví děj spousta dalších postav jako sám regent, rudá královna, členové královské gardy nebo třeba zlodějíček Kostěj. Je rozhodně zajímavé sledovat vývoj příběhu, jak z pohledu dobrých tak i záporných postav. Příběh tím získává na hloubce a určité zajímavosti.

Téměř každý by jistě knihu na základě obálky a anotace pokládal za další z fantasy knih zasazenou v jakémsi středověkém světě s fungujícími královstvími. Královna Tearlingu však své čtenáře skvěle mate. Ve výsledku se jedná o velmi osobitý a zajímavě vykreslený dystopický svět, který nemá obdoby. V průběhu děje tak lze naleznout náznaky, které fantasy ihned vylučují a které zároveň přinášejí na povrch mnoho otázek. Autorka nicméně moc z tohoto světa neodhaluje, protože si to nejpodstatnější schovává do následujících knih.

Erika Johansenová v pěti bodech

  1. Erika Johansenová vyrostla v San Franciscu.
  2. Vystudovala univerzitu Swarthmore.
  3. Pracovala jako advokátka.
  4. Mezi její oblíbené spisovatele patří Stephen King, William Faulkner a Sara Paretsky.
  5. Královna Tearlingu je její literární prvotinou.

Co však knize chybí, to je napínavost a akce. Autorka ve svém díle řeší převážně jen vojenské a strategické věci a hrdinčinu proměnu v královnu, která ví, jak se svými povinnostmi a pravomocemi nakládat. Na samotný boj či válku se již nezaměřuje. Převažují proto dialogy, které mnohdy ani nemají smysl a jsou pro příběh zcela nepotřebné. Žádná z pro knihu podstatných věcí, jako třeba v jaké době se děj odehrává, kdo je ve skutečnosti rudá královna nebo kdo je vlastně Kelseyin otec, se nedočkala odpovědi. Čtenář tak i na samotném konci stále tápe.

Královně Tearlingu do perfektnosti něco chybí. Erika Johansenová si ale nechává otevřená vrátka a to nejzásadnější si schovává na později. Královnu Tearlingu budou proto čtenáři buď milovat, anebo nenávidět. Všichni se ale s jistotou budou zajímat o to, co se vlastně v knize děje a s velkou pravděpodobností sáhnou po pokračování, které se snad letos objeví i na českém knižním trhu.

  • Erika Johansenová: Královna Tearlingu
  • Yoli, 2014
  • překlad: Veronika Volhejnová
  • obálka: Kateřina Starková
  • 430 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 323 Kč)
9. března 2015, Lucie Želenská

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Královna Tearlingu

Královna Tearlingu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 359 Kč 323 Kč