Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Jeden z nich musí z kola ven. Psychologická hra mágů může začít, Olivie Blake: Atlasova šestka (Atlasova šestka 01)

big_atlasova-sestka-aHD-495771

Představte si, že existuje místo, kde se ukrývají v podstatě veškeré znalosti z celé historie lidstva, včetně těch, o kterých se všichni domnívají, že byly dávno ztraceny. A vy dostanete jedinečnou možnost stát se součástí tohoto světa. Stačí jen zahodit stávající život, na rok se ode všeho a všech odstřihnout a být jedním z 5 účastníků z celkových šesti, kdo zde získá trvalé místo. Jenže jak už to tak bývá, nic není zadarmo, o čemž se přesvědčí na vlastní kůži i Atlasova Šestka…

Alexandrijská společnost představuje tajné společenství, které má k dispozici znalosti, jež by v nesprávných rukách mohly rychle způsobit zánik světa. Své členy si tedy vybírá více než důkladně a od každého z nich vyžaduje jen to nejlepší. Současně ale také baží po jedinečnosti, takže každý z uchazečů musí mít specifické magické schopnosti, v kterých navíc zcela dominuje. Seznam nových kandidátů pro další ročník proto obsahuje plejádu 6 výjimečných jedinců.

Máme zde Nica a Libby, dva odvěké rivaly, kteří se doslova bytostně nesnáší, možná právě proto, že jsou oba výjimeční mágové schopní ovládat živly, resp. spíše si hrát s fyzikálními jevy. Parisa a Callum zase dokáží manipulovat s lidskou myslí, ona umí číst myšlenky, on jako empat číst a ovládat emoce. Poslední dvojice má schopnosti, o jejichž bližším využití se čtenář dozvídá postupně, Reina dokáže mluvit s rostlinami, Tristan zase vidí věci, co ostatní nevidí. Všechny je pak osloví Atlas Blakely s jedinečnou nabídkou stát se členy Alexandrijské společnosti – výběrové řízení probíhá rok, téměř bez kontaktu s okolním světem a do finále se může dostat jen 5 z nich. Hra může začít…

Když na děj nezbývá prostor

Olivie BlakeAtlasově šestce načrtává svět s velkým potenciálem, po němž však klouže v podstatě jen po povrchu, a zda bude čtenář s knihou spokojený, zcela závisí na tom, co od ní ve svém důsledku očekává. Všechno úzce souvisí se stylem vyprávění, kdy se autorka rozhodla každou kapitolu věnovat pohledu jedné z šesti postav. Tento přístup dokáže být nesmírně užitečný, pokud chcete prozkoumávat svět či události z různých úhlů pohledu nebo máte dějové linky rozprostřené po rozsáhlém světě, a jako jakási vlákna je nejdříve řešíte samostatně, aby se pak spojila v jeden pevný uspokojivý celek. Současně ale tento styl vyžaduje poměrně hodně knižního prostoru, abyste se dokázali posunout v ději o více než pár scén (G.R.R. Martin by se svými 1000stránkovými knihami mohl vyprávět). Respektive čím více postav spisovatel má, tím více prostoru potřebuje.

Atlasova šestka však obsahuje pouze nějakých 400 stran a do toho 6+ postav, z jejichž úhlu příběh vypráví. Každý z hrdinů tak dostane poměrně omezené množství prostoru, což generuje jednu zásadní věc. Román v prvních dvou třetinách téměř postrádá děj a události se posouvají opravdu pomalým tempem. Celé to zachraňuje závěr, jenž celý spád knihy výrazně urychlí a dá mu do té doby postrádající gradaci. Tu ale opět trochu srazí fakt, že veškeré rozuzlení jednotlivých záhad se nedozví čtenář společně s postavami, aby mohl sledovat jejich šokované reakce, ale v podstatě se převypráví jen samotnému čtenáři v osamělém sále bez diváků – čtenář tedy na poslední stránce ví v podstatě téměř vše, zatímco hrdinové neví nic.

Olivie Blake v pěti bodech

  1. Olivie Blake, vlastním jménem Alexene Farol Follmuth, je americká spisovatelka, která původně studovala práva, než se rozhodla plně ponořit do světa knih.
  2. Na svém kontě má webový komiks s názvem Clara and the Devil nebo román z žánru young adult pod názvem My Mechanical Romance a řadu dalších.
  3. Atlasova šestka, první díl chystané trilogie, se stal bestsellerem New York Times. Druhý díl s názvem The Atlas Paradox vydala v roce 2022 a momentálně pracuje na závěrečné knize.
  4. Atlasova šestka se dočká také seriálového zpracování, práva na seriál zakoupil Amazon.
  5. Žije se svým manželem a dítětem v Los Angeles, a jejich přítomnost více či méně toleruje autorky pitbull.

Pro koho je tedy dílo určené? Pro milovníky rozsáhlého světa a spousty dějových linek ne. Nicméně to nutně neznamená, že jde o špatnou knihu – autorka se zdá zcela vědomě na výraznější dějové prvky zanevřela a celou svou pozornost zaměřila na postavy. Vytváří v podstatě jakousi knižní alternativu reality show, kde čtenář sleduje, jak se postupně odkopávají jednotlivci či utváří vztahy, a to všechno v atmosféře hmatatelného napětí, protože všichni žijí s vědomím, že jeden z nich půjde z kola ven – postavy tak balancují na hraně vytváření spojenectví a současně hledání způsobů, jak pak jednomu z nich vrazit nůž do zad.

Vizuální skvost

Za zmínku ještě stojí vizuální zpracování knihy, které rozhodně patří k těm povedeným. Černozlatá obálka zaujme na první pohled a fanoušci obarvených ořízek budou blahem bez sebe. Stejně tak potěší ilustrace uvnitř knihy, které umožňují si jednotlivé postavy spojit s konkrétními tvářemi, což všechno jen svědčí o péči, kterou nakladatelství Laser titulu věnovalo.

Atlasova šestka představuje rozporuplnou knihu, u které velice závisí na tom, co se od ní ve výsledku očekává. Pokud detailně promyšlený děj, hluboký svět a propracované dějové linky, přijde asi mírné zklamání. V případě, že ale čtenář hledá knižní psychologickou vztahovku, v které sleduje lidi jako součást určitého experimentu, kdy po 12 měsících společného soužití musí jednoho z nich nenávratně poslat pryč, rozhodně dílo negativně hodnotit nebude. Protože to všechno vždycky zanechá stopy a odhalí ty části osobnosti, jež by si člověk raději nechal pro sebe. Nezbývá než se těšit na další díl a sledovat, zda se Olivii Blake podaří najít optimální hranici mezi prostorem věnovaným ději a prostorem věnovaným postavám.

  • Olivie Blake: Atlasova šestka (Atlasova šestka 01)
  • Laser, 2022
  • překlad: Jiří Janák
  • 432 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
27. června 2023, Adéla Košařová

Atlasova šestka

Atlasova šestka
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč