Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Alternativní budoucnost ještě nikdy nebyla tak lákavá, Tom Sweterlitsch: Terminus

Sweterlitsch Tom: Terminus

Blíží se konec světa. Nic náboženského, byť kdo se neutopí, bude ukřižován. Jenomže žádná skupina vyvolených neexistuje. Tento konec je dostupný všem a není nic, co by osud lidstva mohlo zvrátit. Naštěstí je tato katastrofa ještě příliš daleko, a tak se lidé zatím mohou v klidu dál chovat lidsky.

Píše se rok 1997 a NASA už nějakou dobu tajně posílá vědecké výpravy do vzdálených koutů vesmíru. Tuto fascinující dobu nových objevů trochu kazí blížící se armageddon (o němž pochopitelně zatím ví jenom tito cestovatelé). A také fakt, že lidé účastnící se těchto výprav nejsou vždy nadšeni nepřebernými možnostmi plynoucími z tohoto pokroku.

Bývalý mariňák a člen jedné takové posádky přijde jednoho dne o celou rodinu, kterou někdo brutálně vyvraždí. A protože on jediný chybí, je vcelku okamžitě označen za hlavního podezřelého. Jenomže zvláštní agentka námořní vyšetřovací služby to při hledání viníka nebude mít zase až tak jednoduché. Dokonce ani když si lze (s určitými limity) vyšetřování ulehčit nahlédnutím do budoucnosti. Celá záležitost je totiž mnohem zamotanější. A na klidu nikomu nepřidá zjištění, že konec světa nemusí nutně vycházet na nějakou hodně vzdálenou budoucnost.

Tom Sweterlitsch v pěti bodech

  1. Narodil se v Iowě a vyrůstal v Ohiu.
  2. Dvanáct let pracoval v knihovně pro nevidomé a tělesně postižené.
  3. Spolupodílel se na tvorbě krátkých filmů Oats Studios.
  4. Žije se svou rodinou v Pittsburghu.
  5. V současné době vzniká filmová adaptace románu Terminus.

Všechno pochopitelně nějak souvisí se vším. Nebo spíš, všechno by teoreticky mohlo souviset se vším. Zvlášť, pokud autor bude chtít, aby hlavní hrdinka po celou dobu pracně sbírala jednotlivé střípky tak, aby na konci odhalila překvapivou skutečnost. Pakliže toto byl opravdu autorův záměr, povedl se na výbornou. Tak například ono cestování v čase má jedno až poetické omezení.

Cestovatel totiž vytváří alternativní verzi budoucnosti, která po jeho návratu zpět zaniká. Proto je občas až příliš lákavé takového cestovatele ponechat v budoucnosti natrvalo. Pokud ovšem nechcete přijít o podstatnou část vzpomínek a o svou přítomnost. Navíc, rozhodnutí jednotlivých lidí jsou ovlivněna takovou spoustou faktorů, že informace získané v alternativní budoucnosti nemusí mít vždy nějakou výpovědní hodnotu. Jednoduše se to všechno může stát úplně jinak. A v neposlední řadě je třeba brát v potaz i psychologii cestovatele. Každé takové nahlédnutí do možných verzí zítřka musí každého nutně nějak poznamenat.

Autor se zpočátku snaží netlačit příliš na pilu. Čtenáři tak mají dostatek času zvyknout si na rozdílné reálie tohoto konkrétního roku 1997. Mezitím probíhá vyšetřování vražd. Ačkoli zápletka je pochopitelně složitější než „Zbláznil jsem se a teď vraždím,“ pachatel(é) rozhodně nemají čas hrát si s úřady nějaké psychologické hry. Času je totiž zatraceně málo. Celý příběh je výtečně propleten s blížící se katastrofou. Autor nejprve letmo popíše, na co se lze těšit. Jakmile se hlavní hrdinka začne dostávat blíž k rozuzlení celé záhady okolo vražd, postupně častěji je tato katastrofa zmiňována. Je to jednoduchá pomůcka, jak děj ještě víc vygradovat. A funguje skvěle. Stejně jako střídání er (pro přítomnost) s ich formou (v budoucnosti), díky čemuž se čtenáři snáz ztotožní s protagonistkou tohoto příběhu. Závěr pak příjemně překvapí, byť spíš tím, jak se ho autorovi povedlo schovat než nějakou originalitou sdělení.

Terminus je povedenou knihou s velmi zajímavým příběhem, jejíž čtení má za následek krátkodobé skoky do budoucnosti. Jedině tak si lze vysvětlit rapidně mizející nepřečtené stránky.

  • Tom Sweterlitsch: Terminus
  • Planeta9, 2019
  • Překlad: Michael Talián
  • Obálka: Jiří Miňovský
  • 428 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
14. ledna 2020, Tomáš R. Tokoš

Terminus

Terminus
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč