Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Admirálovi alianční flotily ani Bitevník nepomůže k záchraně před mimozemšťany,

Campbell Jack: Ztracená flotila - Za hranicí 01 - Bitevník

Staletí trvající válka pozemské Aliance a syndikovaných světů skončila. Za hranicemi Syndiků se však vynořil jiný nepřítel. John Geary a jeho posádka ho nazývá enigma. Nic jiného však o něm není známo. To je důvod, proč se vítězný admirál se svou flotilou musí vydat zpět do nekonečného vesmíru a mnohem dál. I kdyby to všechny mělo stát život.

Povedená literární série military hard science fiction nazvaná Ztracená flotila se v roce 2014 dočkala pokračování, čímž potěšila všechny milovníky hvězdných dálek, vojenského drilu a tradičního pojetí cti, kteří již mohli být znechucení krotkou městskou fantasy.

Prvním dílem navazujícího cyklu Za hranicí se k nedočkavým fanouškům vrací správňácký admirál Geary, loajální kapitánka Dasjaniová, rozporuplná senátorka Rionová a celý zbytek posádky aliančních kosmických lodí, který přežil dlouhotrvající vesmírný konflikt i nástrahy tajemné, inteligentní cizí rasy.

Velké vítězství nemusí znamenat konec umírání

Admirál John Geary získal, díky zázračnému vzkříšení, nedostižnému velení, čestnému, statečnému a lidskému přístupu k posádce i nepřátelům, důvěru a srdce miliard. Stal se žijícím symbolem a to politikové nemohou překousnout. Po rychlé svatbě s Táňou Desjaninovou končí všechno příjemné, co na „Black Jacka“ i jeho „lidi“ doma čekalo. Strach z charizmatického admirála i věrné posádky vede k nezvratnému rozhodnutí. Zachránění musejí pryč – ideálně navždy. Nejlogičtějším cílem nové alianční flotily se tak stává špionážně-humanitárně-vědecko-vojenská výprava na území tajemných cizinců, kteří rozpoutali právě ukončenou válku. Na území rasy, jež si nade vše cení soukromí. A rozkazy se musejí plnit, třebaže jsou nesprávné a i když mohou znamenat smrt pro celou lidskou rasu.

Donkichotský boj s vlastní legendou stále trvá

Admirál Geary dávno přestal být naivním „reliktem“ minulosti – kapitánem, který musel jen poslouchat. Již dlouho se zodpovídá pouze sobě a přes všechnu nepravděpodobnost se mu podařilo přerodit v nejmodernějšího, nejlepšího vůdce ztracené flotily. Vyrovnat se se zodpovědností, nepřátelstvím i pochybami všech včetně sebe, aniž by ztratil lidskost.

Dokázal se učit, pochopit změnu atmosféry a změn kvůli všem ztrátám způsobeným boji, využil veškeré nové schopnosti a vědomosti. Zároveň díky neotřelému pohledu na morálku, válku i souboje zabránil nespočtu obětí. Geary zkrátka vzal to nejlepší ze starého i nového a stvořil novou flotilu. Flotilu, která zvítězila a vrátila. Jenomže to nestačilo. Doma pro její členy není místo a nebezpečí za hranicemi nezmizelo.

Armáda vs politikové neskončí vítězstvím pro nikoho

První část nové série Jacka Campbella nazvaná Bitevník začíná ve stejném okamžiku, v němž poslední díl Ztracené flotily skončil. Geary se s pompou vrací do Aliance a všude je vítán coby osvoboditel (jímž bezpochyby je), potenciální vládce (jímž v žádném případě být nechce) a zachránce se zázračným lékem na vše (což ani být nemůže).

Má za úkol zjistit co nejvíce o rase enigma, postarat se o případně nalezené zajatce obou stran, čelit nespokojencům z řad svých lidí, sabotážím a tajemným rozkazům bývalé senátorky Rionové i pomalému umírání přestárlých kosmických lodí. Vlastně se toho příliš nezměnilo.

Během cesty stojí při Back Jackovi všichni známí členové posádky včetně novomanželky a kromě nich se čtenáři seznamují i se zbrusu novými postavami. Mnohé z charakterů hlavních i vedlejších hrdinů prošly jistým vývojem, který se projevuje v jejich vztazích i činech, a další změny na ně evidentně čekají.

Jack Campbell v pěti bodech

  1. Vlastním jménem John G. Hemry je autorem vojenské a válečné sci-fi.
  2. Při psaní využíval svých zážitků důstojníka amerického námořnictva, zejména v sérii Stark‘s war a Paul Sinclair (JAG ve vesmíru).
  3. Ztracenou flotilu napsal pod pseudonymem Campbell a jejích šest částí Neochvějný, Smělý, Odvážný, Chrabrý, Neúprosný a Vítězný vydal v letech 2006 – 2010.
  4. Kromě ní napsal i další dvě série – Za hranicí a The Lost Stars.
  5. Mimo sérií válečné sci-fi napsal i mnoho povídek a několik antologií.

Proto jsou postavy sympatické i uvěřitelné, stejně jako příběh samotný. Díky skutečnosti, že Jack Campbell byl důstojníkem amerického námořnictva, působí také veškeré vojenské i válečné detaily cyklu Za hranicí naprosto přirozeně a věrohodně, přesně jako v dřívější sérii Ztracená flotila. Námět příběhu opět vychází z boje mezi lidmi, nyní přetaveného v mimozemskou hrozbu zpoza hranic známého vesmíru.

Fanoušci sci-fi se tak zase mohou těšit ze spektakulárních i detailních bojů vesmírných flotil, milovníci napětí si užijí každý záchranný výsadek na zaminovaném povrchu asteroidu. Příznivci nepřehledné politiky si vychutnají záplavu překážek, a dokonce i zastánci romantiky si zamnou ruce. Zkrátka je třeba uznat, že pokračování nemusí být pokaždé na škodu.

V případě série Za hranicí jde koneckonců spíše o další díl jediné série než o nový cyklus, přestože se kniha Bitevník dočkala většího formátu i atraktivnější obálky. Čtenáři se však ani tentokrát nedočkají hlubokých vhledů pod načrtnuté vrstvy příběhu (politická mašinérie, vojenská rutina, psychologie postav, počátek mezigalaktické války), ale díky Campbellovu nespornému vypravěčskému umění to zde ani nehraje roli.

Autor dokáže z každého střetu, z každého souboje či tajemství dostat to nejnapínavější, umí na každé stránce zaujmout a pustit až na poslední stránce, přestože se v celé knize vlastně děje téměř to samé. Dokonce strhne i ty, kteří o vesmírné souboje nikdy příliš nestáli. Až tak, že budou netrpělivě očekávat další pokračování série.

  • Jack Campbell: Bitevník (Ztracená flotila: Za hranicí I.)
  • FANTOM Print, 2014
  • překlad: Jiří Matyskiewicz
  • obálka: Michael Komarck
  • 288 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 195 Kč)
15. ledna 2015, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ztracená flotila - Za hranicí 01 - Bitevník

Ztracená flotila - Za hranicí 01 - Bitevník
279 Kč 195 Kč