Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 27.9. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Křížová válka, David Weber, Steve White

Weber David a White Steve: Křížová válka

Křížová válka aneb Kvalitní řež

Jméno David Weber jistě není neznámé milovníkům space oper. Série heroických bojů Honor Harringtonové za čest královny a nezávislost hvězdného království Mantichora si vytvořila početnou obec příznivců.

Ani tentokrát se David Weber spolu se Stevem Whitem nevydali do neprobádaných končin – opět budeme svědky obřích kosmických bitek, strategie kosmických válek i politických a osobních soubojů na planetách.

Lidé pomalu upevňují mírové soužití s nebezpečnou válečnickou rasou Orioňanů a všechno napovídá klidné budoucnosti a světlým zítřkům. Až do chvíle, kdy neznámá loď zničí společnou terransko-orionskou hraniční hlídku. Další překvapení nastává, když se tato loď prohlásí za terranskou, i když lidé o ní nic neví. Pak už se z hyperprostorové zkratky vyvalí flotily válečných lodí plné náboženských fanatiků a křížová výprava proti nevěřícím – čti proti úplně každému – může začít.

Čtenáři série Honor Harringtonové nacházejí množství nápadů využitých již dříve v této sérii, čtenáři románu Povstání již jsou doma, neboť tento román na Křížovou válku chronologicky, velmi volně, navazuje.

Jsme v budoucnosti stovky let vzdálené od současnosti. Lidé objevili cestování v kosmu, zvládli hyperprostorové zkratky, kolonizovali množství soustav a mají za sebou i jednu kosmickou válku s cizí rasou. Je celkem logické, že důležitou úlohu bude mít technika, a David Weber je na ni navíc vysloveně vysazený. Popisy sice nejsou tak podrobné jako v sérii o Honor Harringtonové, ale přesto jsou podstatnou složkou příběhu, kterému dodávají na autentičnosti.

Co knize schází, je jeden hlavní hrdina. Aby autoři obsáhli celou šíři konfliktu, roztříštili pozornost mezi několik postav, prostřednictvím kterých popisují globální válečné akce, okupaci jedné z planet dobytých křižáky, obranu jedné zapadlé soustavy a v neposlední řadě politiku, kterou autoři evidentně nemilují. Občas se podíváme na dění i očima některých velitelů nepřítele, aby čtenář pochopil, že kromě náboženského fanatismu použitého jako mocenská páka nejsou nepřátelé zase tak cizí a odlišní. Nesmím opomenout ani jednoho příslušníka orionské šlechty, který se do bojů zapojí po boku lidí a přidává pohled z perspektivy této válečnické rasy.

Nejvíce času stráví čtenář s admirálem Antonovem, velitelem terranské flotily. Ten je patrně jedinou postavou s prokreslenější charakteristikou, jinak dávají autoři přednost akčnímu ději. A klobouk dolů, podařilo se jim vybudovat strhující příběh s výbornou gradací, který se čte jedním dechem a obsahuje i jisté filozofické poselství o humanitě uprostřed bojů.

Hlavní složkou knihy jsou ovšem ony zmíněné boje. Bojuje se všude, ve vesmíru ve výbuších fúzních komor zanikají desítky lodí a umírají tisíce lidí, na zemi se bojuje menšími zbraněmi, ale jatka to jsou stejná. Kromě toho se činí i inkvizice, která obrací zajatce ke „správné víře“ jakýmikoli prostředky. U koho inkvizice ztratí trpělivost, toho čeká poslední cesta.

Čtenáři, nečekej žádnou hlubokou literaturu plnou neotřelých nápadů, filozofických poselství a psychologických analýz. Pokud ovšem dáváš přednost technokraticky zaměřeným kosmickým střílečkám se strhujícím akčním dějem a propracovanými zápletkami, mohu tuto knihu vřele doporučit.

  • David Weber, Steve White: Křížová válka
  • vydal: Polaris, Frenštát pod Radhoštěm 2007
  • přeložil: Jiří Engliš
  • obálka: David Mattingly
  • 432 stran / 259 Kč
24. srpna 2007, Piter

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Křížová válka

Křížová válka
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 233 Kč