Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, ve dnech 25.-29.10. bude v brněnském Arrakisu zavřeno z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Upíří polibky - Počátek, Ellen Schreiber

Schreiber Ellen: Upíří polibky - Počátek

Raven je gotička. Však víte, černé vlasy, černé šaty, černá rtěnka a černý lak na nehty. Když ostatní děti toužily být doktory a kosmonauty, ona chtěla být upírkou. Všichni si o ní myslí, že je divná, dokonce i její rodina. Ale ruku na srdce, s tímhle jménem přece nemohla být jiná.

Raven je jediná holka z Dullsvillu, která neujíždí na pastelových barvách a po škole neklábosí se svými kamarádkami o výprodejích. Taky ji jako jedinou fascinuje starý dům na kopci, který je pro ni něco jako osobní „Barbie dům snů“. A největší dárek k jejím šestnáctinám je, že se do něj konečně někdo nastěhoval.

Sterlingovi zapadají do Dullsvillu podobně jako hlavní hrdinka. Všichni si o nich šuškají, že jsou upíři a je jen otázka času, kdy dají dohromady domobranu a poženou je z města s kolíky a kříži. Což znamená, že na Raven působí jako magnet. A co teprve až se připlete do cesty Alexandrovi, gotickému klukovi, který jí prostě musí být souzen. Jenže co když se proflákne, že po něm touží hlavně kvůli tomu, co by mohl být?

Raven je šestnáct a chová se na to. Nic moc nepromýšlí dopředu, jedná impulzivně a s ničím si moc neláme hlavu. Jejím hlavním povahovým rysem je její posedlost upíry. Zajde dokonce až tak daleko, že se několikrát vloupe do sídla na kopci. Při čemž je samozřejmě pokaždé nachytána a nikdy z toho nemá průšvih. Kam se poděla ta typická americká nedůtklivost „Jestli vkročíš na můj pozemek, ustřelím ti palici.“?

Série Upíří polibky:

 • Vampire Kisses (2003, č. Upíří polibky: Počátek, Zoner Press 2011, recenze)
 • Kissing Coffins (2005)
 • Vampireville (2006, v roce 2009 byly první tři knihy znovu vydány v jednom svazku pod názvem Vampire Kisses: The Beginning)
 • Dance with a Vampire (2007)
 • The Coffin Club (2008)
 • Royal Blood (2009)
 • Love Bites (2010)
 • Cryptic Cravings (2011)
 • Immortal Hearts (vyjde 2012)

Alexandr je možná upír, ale rozhodně není násilnický typ. Ravenino narušování domovní svobody dokonce odmění pozvánkou na večeři při měsíčku a následnou exkurzí na hřbitov. Mohlo by to být ještě nápadnější? Tajemný kluk v černé, který má ve sklepně bedny s rumunskou hlínou. Ale nenechte se mýlit. Ellen Schreiber vás nechá hádat až do samotného konce knihy.

Samotná zápletka je stavěna hlavně na vztahu dvou hlavních protagonistů. V pozadí je pak motiv infantilního sporu mezi Raven a fotbalistou Trevorem, který má sice IQ jako žába téhož jména, zato ale vymýšlí jednu podlost za druhou. A na Raven je, aby mu srazila hřebínek.

Manga série Upíří polibky:

Schreiber asi ráda jezdí Pendolínem, protože příběh má občas tendenci působit poněkud uspěchaně. Raven zná Alexandra asi pět minut, ale už ví, že je to její duševní druh a pomalu začíná plánovat svatbu (samozřejmě gotickou) a haldu malých, roztomilých upířátek. A podobně se vyvíjel její vztah s Trevorem. Prohodili spolu dvě věty a šup lup, školní playboy už se válel nahatej v jehličí. I když, mohlo to dopadnout hůř. Třeba kdyby ho Raven praštila po hlavě kyjem a odtáhla si ho do jeskyně. Mimochodem, netřeba se zmiňovat o tom, že by to byla netopýří jeskyně. Stejným tempem se odvíjel její nástup do zaměstnání. Představte si, že vám do kanceláře nakráčí podobné individuum jako je Raven. Vrazíte jí do ruky červenou rtěnku a pošlete ji množit katalogy? Leda kdyby byla kopírka v zamřížované místnosti za neprůhledným sklem. Občas by stálo za to zpomalit a některé momenty trochu rozvést. Pak by se totiž nestalo, že na třech stránkách stihne hlavní hrdinka zažít trauma, projít si fází popírání, agrese, smlouvání, deprese a smíření a ještě zvládne naplánovat dokonalou vendetu.

Upíří polibky – Počátek jsou knihou spíše pro mladší čtenáře, kteří mají větší šanci s hrdinkou se ztotožnit. Ale díky tomu, že má pouze sto padesát stránek, může být příjemnou jednohubkou i pro zkušenějšího čtenáře. Svěží a vtipné dialogy vtáhnou do děje, takže stránky budou utíkat samy od sebe. Počátek není žádný bestseller, každopádně ale dokáže ukrátit dlouhou chvíli. A pokud se vám upíři ještě úplně nezajedli, můžete se těšit na druhý díl, který by měl u nás vyjít na přelomu roku.

Hodnocení: 50 %

Ellen Schreiber v pěti bodech:

 1. Někdo říká, že je jí 45. Někdo tvrdí, že se vůbec nenarodila. Jisté je pouze to, že je jedna z mála spisovatelek, jejichž rok narození Google prostě nevyplivne.
 2. Studovala Shakespearovské divadlo na Royal Academy of Dramatic arts v Londýně a komedii v Chicagu, kde 5 let žila.
 3. Než se stala spisovatelkou, byla herečka a sólový komik.
 4. Mezi její nejznámější díla patří série Upíří polibky a stejnojmenná manga, která podle knižní předlohy postupně vzniká.
 5. Vypadá to, že psaní mají v rodině. Její bratr Mark je totiž taky spisovatel a v začátcích jí hodně pomáhal.
26. září 2011, Michaela Křivánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Upíří polibky - Počátek

Upíří polibky - Počátek
179 Kč 161 Kč