Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Hitman, Miroslav Žamboch

Žamboch Miroslav: Agent X-Hawk 01 - Hitman

Do první, ryze české, literární série Miroslav Žamboch fouknul svěží vítr v podobě příběhu s novým (anti)hrdinou. Framon Dotchi si na drsňáka nehraje. Když si jako kluk hrál se psem, tak ho zabili aby si uvědomil, že hry jsou nebezpečné. Kdo si půjde hrát s touhle knížkou musí se připravit na pořádnou dávku chladnokrevnosti aneb příběh z pohledu záporáka.

Kdo by to byl čekal, že původně hříčka z pera pana Žambocha a pana Procházky bude mít takový úspěch. Dokonce se rozjela paralelní série z pohledu záporáků. Co si budeme povídat. Knížka v které by hrála prim záporná postava? Napsal to Žamboch? Je jasné, že tady něco nehraje. Na prvních stránkách se hlavní hrdina, Framon Dotchi, sice tváří jako zlý a zákeřný agent, ale postupně se ukazuje, že je jen loutkou ve spárech zlotřilého X-Hawka. Sám je sice trošku zákeřný, ale nakonec se vždy ukáže jako klaďas. Tudíž dojde k tomu na co jsme už u autora zvyklí. Tak jako tak, se každému čtenáři ten jeho uličník dostane pod kůži hlouběji, než nejoblíbenější plyšový medvídek. Jistě, je to Žamboch jakého máme rádi. Zůstává otázkou jestli to není spíš důvod ke zklamání než k radosti.

Nepředbíhejme! X-Hawkův agent má za úkol odstranit papaláše Agentury EF. Ač se jedná o muže z úplně jiné reality, je pro tento úkol vysazen v Praze naší současnosti. Velký problém to pro něj není, protože je to pravý profesionál. S obyčejnými protivníky si poradí levou zadní. Když se jeho cesta ale zkříží s Kováři rovnováhy, sranda jde stranou a dojde i na zlomená žebra.

Zpočátku knížka trochu urazí opakováním opakovaných klišé, typu bitka o prostor v posilovně atd. Na druhou stranu podobné scény do tohoto typu literatury patří. Naštěstí se po pár úvodních stranách od tohoto typu scén děj distancuje a začíná odsýpat v ďábelských obrátkách. Akce střídá akci. Vše je doplněno perfektním popisem práce tajného záškodníka, kterým bezpochyby Framon Dotchi je. Čtenář se vpije do jeho role, kdy musí promýšlet každý detail své činnosti, aby náhodou nedostal přes prsty nebo rovnou volnou vstupenku do pekla. Příznivce série o JFK jistě potěší odkazy na staré známé hrdiny. Dějem se mihne Andrea s Kristýnou pomlouvající chlapy na kávě, což neunikne pátravému sluchu X-Hawkova agenta. Samozřejmě musí padnout zmínka i o samotné ústřední postavě cyklu, Johnu F. Kováři. I když je jen opravdu velice letmá.

Samotný děj příběhu je poměrně jednoduchý a přímočarý, tudíž by se mohlo zdát, že suma- sumárum je Hitman takové vlakové nic moc čtení. Máme tady ovšem jeden zádrhel oponující tomuto tvrzení. Tím je samotný autor. Miroslav Žamboch už opravdu mnohokrát ukázal jakým je mistrem pera (dneska by se asi mělo říkat: „mistrem klávesnice na notebooku“, už jenom proto, aby nedošlo k nechtěnému dvojsmyslu). Tentokrát to dokázal zase.
V prvé řadě příběh stojí na perfektně zpracované psychologie hlavní postavy. Framon Dotchi je sice typickým Žambochovým hrdinou, kterého jsme tady už párkrát měli, jenže autor jeho morální zápas zobrazuje s takovým přesvědčením vycházejícím přímo z jeho spisovatelské duše, že si tento moment nejde opět skvěle neužít. Tak jako jsme si to užívali například v Bez slitování nebo v Drsném spasiteli.
Hitman nedosahuje kvalit výše uvedených knih a mnozí budou namítat proč spisovatel Žambochova formátu svoji pozornost nesměřuje jiným směrem. Byl by patrně sám proti sobě. Žambochova záliba v literatuře pulpovějšího charakteru je asi nezměnitelná. Žádná škoda. Svým čtivým stylem a skvěle propracovanými postavami pozvedává „vlakové čtivo“ o stupínek výš. Vytváří tím skvělou oddychovou zábavu osolenou zajímavou pointou a nejednou provokativní myšlenkou, kterou čtenář může, ale nemusí hledat.

Revoluční odklon od původní série se nekoná. De-facto je zde „jen“ další pokračování série o JFK. Pouze hlavní postava se změnila. Což je opravdu jen změna kosmetická. Framon Dotchi a John F. Kovář jsou muži velice podobného ražení. Čte se to jedním dechem, nicméně fanoušci čekající na revoluci se opět nedočkají.

logosoutez_recenzentů
  • Miroslav Žamboch: Agent X-Hawk: Hitman
  • Triton, Praha: 2010
  • obal: Petr Vyoral
  • 144 stran/ 139 Kč
13. února 2011, Radim Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).