ZEMĚ UPÍRŮ, BLÍZKÁ SETKÁNÍ PONĚKUD KRVAVÉHO DRUHU

Knight - Vlk

Ještě na počátku jednadvacátého století vzhlíželi lidé k noční obloze s nadějí, že ve vesmíru nejsou sami. O pár let později už měli jiné starosti. Celá Země se zmítala v chaosu, státy se rozpadaly na kusy a obyvatelstvo decimovala neznámá choroba. Lidstvo stálo na pokraji zkázy. Tehdy se objevili oni – mimozemští návštěvníci z planety Kar. A pak nastala skutečná Apokalypsa…

Karani přišli shrábnout ovoce své mnohaleté „dřiny“. Právě oni totiž stáli za sérií globálních katastrof, které Zemi před nedávnem postihly. Jejich plán vyšel téměř dokonale, takže dezorganizované lidstvo zanedlouho podlehlo intrikám, propagandě i hrubé síle. Mimozemšťané si planetu okamžitě rozdělili mezi sebe. Tak se zrodilo Karské zřízení, ta nejstrašlivější forma hrůzovlády. Zotročení lidé tu musí do úmoru dřít pro nové pány. Města, vesnice i ty nejmenší osady jsou prolezlé špicly, patolízaly a udavači. Stačí jen málo, aby se člověk ocitl v koncentračním táboře, z něhož není návratu. Nejhorší je však všudypřítomný strach z Rozparovačů, kteří se noc co noc vydávají na lov. A zatímco se tyto zrůdy živí krví lidských obětí, jejich vitální auru předávají Karanům. Protože právě naše aura je důvodem, proč Karani Zemi tak moc chtějí. Prodlužuje jim život.

vlk-ang.cover

Hrdina zrozený z krve, slz a potu

Přestože represe jsou na denním pořádku a každý pokus o odpor je utopen v krvi vinných i nevinných, odbojové hnutí sílí. Stále se totiž najde dost lidí, kteří se s nadvládou Karanů nehodlají smířit. Jedním z nich je i mladík David Valentin, jemuž banda renegátů vyvraždila rodinu. David proto uprchl na území Ozarského svobodného teritoria, kde vstoupil do armády. Vedl si v ní tak dobře, že dostal příležitost posunout hranice svých možností, a stát se jedním z Lovců čili lidí zdokonalených technomagií Osévačů. Karani jsou totiž ve skutečnosti odpadlíci této rasy a opravdoví Osévači se snaží lidem v boji s nimi pomáhat.

Z Davida se tedy stal Vlk, což mu umožňuje být Rozparovačům mnohem vyrovnanějším protivníkem. A protože úkolem Vlků není jen chránit hranice Svobodného teritoria, ale také působí jako zvědové a záškodníci, má dost příležitostí si nové schopnosti vyzkoušet na Obrněných, kteří tvoří základ karanského vojska, i samotných Rozparovačích.

Při operaci uvnitř Karské zóny je jeden z Valentinových mužů zraněn, takže nezbývá nic jiného, než se s ním uchýlit na farmu, jejíž obyvatelé sympatizují s hnutím odporu. Tato epizoda má pro Davida mnohem dalekosáhlejší důsledky než si zprvu uvědomuje, a nakonec vede šíleně nebezpečné akci, která ho zavede do centra karanského Chicaga. Jenže, některým věcem prostě neporučíš…

ZEMĚ UPÍRŮ:
1.Vlk (Way of the Wolf 2003, česky 2008)
2.Kočka (Choice of the Cat 2004, česky 2009)
3.Hromoklín (Tale of the Thunderbolt 2005, česky 2010)
4.Povstání (Valentine's Rising 2005, česky 2011)
5.Exil (Valentine's Exile 2006, česky se připravuje)
6.Valentine's Re­solve (2007)
7.Fall with Honor (2008)
8.Winter Duty (2009)
9.March in Country (2010)

Jak vidno z předchozích vět, David Valentin je přesně ten typ chlápka, kterého byste chtěli mít za společníka na nebezpečné výpravě. Spolehlivý, odvážný, inteligentní a hlavně čestný muž, který se nebojí nasadit život pro druhého. Prostě typický klaďas, přesně takový druh hrdiny, jakého si Eric Knight přál za hlavního protagonistu svého cyklu Země upírů. Ten otevírá román Vlk, v němž se také David poprvé představil čtenářům. Knight pojal příběh jako svižné akční dobrodružství v scifi duchu odehrávající se na zotročené Zemi nedaleké budoucnosti, v textu však nechybí ani výrazné prvky hororu či thrilleru. Autor využívá klasického motivu invaze mimozemšťanů, kterou ovšem nabízí pouze zprostředkovaně, a hlavní dějovou linii rozvíjí až několik desítek let po okupaci. To mu umožňuje ukázat, jak se lidé vyrovnávají s novým, drastickým zřízením a zároveň naznačit, že jsme pěkně nepoddajní „parchanti“, které není radno podceňovat. Valentinovo dobrodružství v sobě nese i cosi z neohroženosti prvních výprav z dob Divokého západu a nechybí tu ani ono bratrství ve zbrani, které se utváří mezi vojáky během bojů. Není tedy divu, že si tento napínavý příběh s temnou atmosférou získal přízeň čtenářů.

kočka-cover.ang

Do nitra Karské zóny

Zatímco ve Vlkovi hlavní hrdina poznává fungování Karského zřízení spíše zvenku a povšechně, v jeho pokračování nazvaném Kočka se s ním seznamuje mnohem důkladněji a zevnitř. David se totiž po zásahu Osévače a následném výcviku přesouvá do kasty Koček, jež působí převážně v rolích skrytých vyzvědačů a záškodníků. A jeho prvním úkolem je pátrat po všem, co souvisí s tajemnými jednotkami Zalomeného kříže, které mohou být pro celé hnutí odporu smrtelně nebezpečné. Kdyby už jen proto, že je vede všehoschopný generál, jenž si u Karanů vydobyl ojedinělou pozici. A který je rozhodnutý zničit svobodné oblasti s pomocí nových, děsivě účinných prostředků. Na cestě za Zalomeným křížem Valentin samozřejmě zažije spoustu nebezpečných situací, ovšem nalezne tu i nové přátele a spolubojovníky. Často na místech, kde by to vůbec nečekal.

Ačkoliv také v druhé knize řinčí zbraně, do popředí vystupuje špionážní motiv, což zvyšuje napínavost celého příběhu. Valentin se většinou pohybuje sám či jen s jedním společníkem v přestrojení po Karské zóně, a jeho cílem je především získat informace, čemuž musí podřizovat všechny své záměry. Znamená to, že musí mnohem více přemýšlet a kombinovat, protože pobyt na nepřátelském území vyžaduje důkladné plánování a chladnou hlavu. Nevyhýbá se však ani bojových akcím, což dokazuje při střetech s vojáky Zalomeného kříže na Velké prérii. V knize autor přibližuje další kus Karské zóny v Americe a zároveň odkrývá několik zajímavých informací okolo invaze Karanů na Zemi. Kočka tak zdařile rozvíjí první knihu a zároveň do děje vnáší nové, osvěžující prvky, které textu dodávají na živosti a barvitosti.

viner-duty

Dobrodružství v Karibiku

Po úspěšné eliminaci Zalomeného kříže stojí před Valentinem další výzva. V románu Hromoklín dostává rozkaz vydat se do slunného Karibiku, kde by na ostrově Haiti měla být ukryta účinná zbraň proti Rozparovačům. Všechno ale může být také důmyslně nastražená past, takže se mladík musí mít na pozoru.

Klíčovou roli ve jeho plánech hraje starý dělový člun Hromoklín, s nímž hodlá doplout na Haiti a zbraň si odvézt. Přesto se mu téměř nepodaří loď obsadit. Naštěstí v poslední chvíli zasáhnou jamajští korzáři, což ovšem s sebou přináší další komplikace. Dříve než Hromoklín odpluje směrem k Haiti, bude muset Valentin pomoci Jamajčanům zbavit se jejich Karana, jemuž důvěrně říkají Strašák. A na obzoru se rýsují i další problémy, jejichž příčinou je ovšem sličná jamajská korzárka. Valentin prostě nemá dost času na to, aby se nudil.

KDO JE KDO V ZEMI UPÍRŮ:

  • Osévači – dlouhověká mimozemská rasa, která je schopná přizpůsobit svůj vzhled okolním podmínkám a má k dispozici vyspělé technologie.
  • Karani – odpadlí Osévači z planety Kar, jež si prodlužují život konzumací vitálních aur inteligentních bytostí.
  • Rozparovači – děsivé a mocné karanské výtvory, které jsou se svými pány spojeny poutem. Právě oni zajišťují extrakci aur, když vysávají krev živých oběti. Je velmi těžké je zabít.
  • Obrnění – tvorové vytvoření či přetvoření Karany, aby jim sloužili a bojovali za ně. Mají jistou formu inteligence a jsou rozmanitých tvarů a velikostí.
  • Vlci – kasta lidských Lovců zdokonalených technomagií Osévačů, což jim dává nadlidské schopnosti a umožňuje bojovat se služebníky Karanů. Využívají se k ostraze hranic, ale také působí jako speciální jednotky rychlého nasazení.
  • Kočky – další kasta Lovců. Kočky často působí osamoceně na území nepřítele coby elitní záškodníci, tajní agenti a atentátníci.

Děj třetí knihy se odehrává v poměrně exotickém prostředí karibských ostrovů, což Knightovi umožnilo zakomponovat do příběhu i námořní dobrodružství takřka v „pirátském“ duchu, a tak ho opět oživit něčím novým. V textu však nechybí ani obvyklé motivy kombinující prvky špionážního románu a rychlé akce. Valentin si i v neznámém prostředí vede dobře, ani on však není dokonalý, a dělá chyby. O to víc je však lidštější a uvěřitelnější. Ale i ta nejsprávnější rozhodnutí mohou mít děsivé následky a válka se nedá vést bez obětí, o čemž se sám mnohokrát přesvědčí na vlastní kůži.

Výraznou roli v příběhu získává postava Akh-Khy, Zlatého Obrněného, který se Valentinovým souputníkem stal už na konci Kočky. Právě na něm Knight dokládá, že ne všichni tvorové, kteří slouží Karanům, jsou vysloveně zlí či špatní. Je to právě Akh-Kha, který významně přispívá k úspěchu Valentinovy mise.

V knize také autor opět prozrazuje něco z historie Karanů a jejich světa, přičemž čtenář má konečně i příležitost setkat se s jedním z nich tváří v tvář. Je to vskutku nezapomenutelné setkání.

resolve-cover-ang

Valentinova válka pokračuje

David Valentin vede dál svou válku proti Karanům. Podařilo se mu sice onu tajemstvím opředenou zbraň dostat z Haiti až na území Ozarského teritoria, ale těsně před koncem akce padl do léčky renegátů. Ještě před několika dny velel stovkám mužů, nyní jeho prchající skupinka čítá jen pár lidí na pokraji zhroucení. Valentin se však nehodlá vzdát naděje, proto uvádí do chodu zoufalý plán, který má jeho druhy zachránit, a jemu pomoci splnit úkol. Ale o tom se dozvíte víc v románu Povstání, který se před pár týdny dostal na pulty našich knihkupectví. Ani v něm však Davidova cesta nekončí, takže se můžeme těšit na další knihy. Autor jich slibuje opravdu hodně.

Země upírů je poutavým příběhem plným temnoty a nebezpečí, který čtenáři prostě musí prožívat spolu s jeho hlavním hrdinou. Knightovi se tu podařilo spojit prvky různých žánrů do neobvyklé hrdinské ságy, jejíž protagonista však přesto zůstává „normálním“ člověkem se všemi pochybnostmi i nadějemi. A přestože všude kolem sebe vidí zkázu, bolest a smrt, vpřed ho žene vidina svobodné Země bez Karanů. Tento svět je totiž náš, a běda to, kdo se nám ho pokusí vzít!

Článek je převzat z magazínu Pevnost 01/2011

23. června 2011, Martin Fajkus