Wonder Woman musí v pekle najít odvahu, Brian Azzarello, Cliff Chiang a Tony Akins: Odvaha (Wonder Woman 2)

Azzarello Brian, Chiang Cliff a Akins Tony: Wonder Woman 02 - Odvaha

Nejslavnější superhrdinka světa pokračuje v druhé knize série scénáristy Briana Azzarella v zarputilém tažení napříč řeckou mytologií (zn. skrze peklo až do nebe). Kteří z bohů se jí postaví do cesty tentokrát? Kdo Dianě pomůže a kdo naopak nahází pod nohy klacky?

Už jsme ani nedoufali, a přesto jsme se dočkali – takřka rok a půl po první knize série (podtitul Krev) vyšla pod hlavičkou nakladatelství BB Art (pravděpodobně morálně posilněného tím, že přítmím kin se úspěšně proháněl film s ústřední hrdinkou, což je v podstatě marketing zadara) přece jen i kniha druhá, tentokrát s přízviskem Odvaha. A právě tu bude Diana z Themysciry potřebovat.

Příběh Azzarellovy Wonder Woman pokračuje tam, kde skončil – statná amazonka pokračuje ve svém snažení o záchranu pozemské dívky Zoly, která měla tu smůlu, že ji obtěžkal samotný Zeus, toho času zmizelý vládce řeckého pantheonu. Což je příklad typicky dysfunkční rodiny, ve které takřka každý touží zabít alespoň jednoho ze svých příbuzných – čili něco jako když smícháte Kardashianky s Caligulovými.

A jelikož visí ve vzduchu proroctví, že právě tohle dítě možná bude umět bohy definitivně vypínat, je jen logické, že nemalá část Olympu po Zole prahne – a rozhodně ne proto, aby si s ní mohli nad kávou popovídat o zákoutích povahy božského krále či snad o těžkém údělu lidského pokolení. A tak se v závěru minulé knihy stalo, že Zola končí v říši vládce podsvětí Háda.

Vybavená zbraněmi božského kováře Héfaista (kterého musel navrhovat snad sám Mike Mignola) a novou, ne zcela příjemnou informací o fungování své vlastní země (kampak asi mizí mužská novorozeňata?) se Diana vydává na strastiplnou pouť přímo do pekla.

Přestože je Wonder Woman jednou z nejmainstre­amovějších superhrdinských postav, Azzarellův komiks se za tradiční mainstream rozhodně označit nedá. Předně, až pramálo se zajímá o ten tradiční superhrdinský svět – o Supermany, Batmany nebo kohokoliv jiného z tradičních postav DC univerza. Azzarello se obrací na čistě mytologickou stránku Wonder Woman, kdy se z bohatých řeckých bájí a mýtů snaží vyloudit maximum. Což se mu daří jen částečně – u zvýšení dynamiky či počtu nápaditých postav (nebo jejich schopností), nikoliv však v takovém tom intelektuálním duchu, jaký použil Carey pro Lucifera.

Přesto umí navnadit na hltavé otáčení stránek, umí pobavit akcí a občasným vtípkem či nápadem a umí zaháčkovat cliffhangerem, jak se mu povedlo i tentokrát. Tak snad si na rozuzlení nebudeme muset počkat další rok a půl.

  • Brian Azzarello, Cliff Chiang a Tony Akins: Odvaha (Wonder Woman 2)
  • BB/art, 2017
  • překlad: Martin D. Antonín
  • obálka: Cliff Chiang
  • 144 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
17. července 2017, Josef Horký