Vznešení mrtví, to je další fantasy série s lovci upírů v hlavní roli, Barb a J. C. Hendee: Vznešení mrtví

Hendee Barb & J. C.: Vznešení mrtví I - Dhampir

Pro Magieru je její původ nebezpečným tajemstvím, a protože zatím nic netuší, s minulostí si hlavu nedělá. Neznámá totožnost jejího otce, a vlastně i její, ji však brzy začne hnát vpřed. Její parťák Leesil zase o svých rodičích ví vše, a přesto je ještě větším štvancem, než ona. Problémy řeší jednoduše. Teď mu ale víno došlo, proto zvláštní proměny Magiery i psího ochránce Chapa příliš neřeší.

Cyklus populární klasické fantasy ze světa, kde se vedle obyčejných vesničanů pohybují upíři a jejich lovci, pochází z pera manželské i autorské dvojice Barb a J. C. Hendeeho. Součástí série je zatím šest dílů, jež vyprávějí o životních peripetiích parťáků Magiery a Leesila, kteří nejsou zrovna andělé.

Pro čtenáře začínají dobrodružství Magiery a Leesila, v nichž jde mnohdy o život nejen jim, ale i jejich přátelům a blízkým, v okamžiku, kdy již jsou mladá žena a elfí míšenec nějaký čas spolu. Oba mají leccos za sebou a zážitky jejich předchozích životů se jeví jako velmi neradostné, až kruté. Proto není překvapením, jací samorostlí hrdinové z nich vyrostli za ta léta, kdy se museli životem probíjet jen sami. Zpočátku proto ani vzdáleně nepřipomínají kladné hrdiny.

Iluze a skutečnost se někdy spojí v noční můru

Na začátku úvodního dílu série s názvem Dhampir hlavní dvojice předstírá, že Magiera je neohroženou lovkyní upírů a Leesil poraženým zplozencem temnot, aby se pak jako noví majitelé hostince velmi ironicky stali skutečnými bojovníky s upíry. V pokračování Zloděj životů se Leesila snaží sprovodit ze světa elfí zabiják a čtenáři zjišťují, že elfí míšenec byl od dětství cvičen jako nájemný zabiják. Sestra mrtvého se pro změnu zabývá minulostí Magiery a jejího života ve vesnici, kde vyrostla a bojovala s nenávistí ke zpátečnickým drnohryzům.

Baarb a J. C. Handee v pěti bodech

  • Barb se narodila v roce 1963 ve Washingtonu v rodině učitelky a farmáře, J. C. se narodil v roce 1959 v Michiganu zdravotní sestře a pracovníkovi U. S. Forrest Service
  • poprvé se setkali v Seattlu a jako pár spolu začali navštěvovat přednášky na univerzitě v Idahu
  • studovali angličtinu, literaturu a umění, posléze spolu založili konzultační IT firmu
  • zanedlouho začali se psaním, jehož počátky sahají až do studijních let; nejprve psali povídky a básně, ale život jim změnil až upírský cyklus temné fantasy; první část Dhampir vyšla v roce 2003
  • série Vznešení mrtví zatím obsahuje první šestidílnou řadu a první díl druhé řady V šeru a stínu

Další svazek Zrádce krve se vrací k Leesilovi, synovi elfky a člověka, vychovanému ve vraha, špeha a otroka vládce provincie Darmoutha. Hrdina sice uprchl, ale jeho rodiče zůstali v elfím zajetí, a proto se v knize Rebel pokusil spolu s přáteli, k nimž přibyla i učenka Wynn, o záchranu své matky. Dítě mrtvého boha je vyvrcholením celého cyklu o bojovnících s temnotou, kteří se v posledním svazku pokusí získat ztracený artefakt.

Hendee Barb & J. C.: Vznešení mrtví IV.  - Zrádce krve
Nové příběhy vracejí postavám čest

Barb a J. C. Hendee spolu vytvořili nebezpečný svět naplněný magií, kouzelnými bytostmi a temnou hrozbou vampírů, jak se na klasickou fantasy sluší a patří. Jejich hlavní hrdiny čtenáři zpočátku potkávají za ošklivých okolností, kdy předstírají boj s krvesajnými dětmi noci. Autoři je představují jako podvodníky, kteří se přiživují na chudých a udřených, využívají jejich opodstatněného strachu z upírů, za své divadýlko požadují poslední peníze určené na osivo a vůbec se při tom nestydí.

Zatímco zpočátku jsou Magiera a Leesil obyčejnými protřelými gaunery, kteří spíše působí odsouzeníhodné existence, než sympatičtí či přitažliví hrdinové, jaké by hlavní postavy správně měly být. Jejich pomyslným rodičům se je podařilo vykreslit natolik věrohodně, že si čtenáři mohou vychutnat jejich proměnu v chrabré bojovníky a zabijáky nemrtvých. Je sice fakt, že ústřední dvojici příliš mnoho alternativ nezbývalo, protože k boji o holý život byli donuceni okolnostmi, na druhou stranu tak začínaly mnohé z postav hrdinských fantasy vyprávění.

Sehraný tandem hlavních hrdinů této série před fanoušky postupně odhaluje svou minulost, plány do budoucna i nejvnitřnější emoce a touhy, aby se jim čtenáři mohli přiblížit a zamilovat si je. Seznamuje je s jejich nenávistí, nespravedlnostmi i smutky, se vším zlým, co je formovalo až do jejich prvního setkání a s čím se museli vyrovnat, aby spolu dhampir a elfí míšenec mohli konečně zůstat a být obyčejně šťastní.

Hendee Barb & J.C.: Vznešení mrtví V. - Rebel
Nejen dhampir má kostlivce ve skříni

Příběhy líčící život hlavní trojice, Magiery, Leesila a Chapa, rozšířené později o učenou dívku Wynn na jedné straně a nemrtvé Chanea s Welstielem na straně druhé, jsou plné bojů o život, odhalování stále nových a nebezpečnějších tajemství, množství dalekých i blízkých cest, seznamování se vzdálenými civilizacemi i těmi, které jsou nadosah. Jsou napínavé, rozmanité, plné zajímavých postav, jež více či méně zasahují do životů ústředních hrdinů, kteří procházejí jednotlivými díly sice neustále na ostří nože, ale velmi pravděpodobně bez skutečného smrtelného ohrožení.

Cyklus Vznešení mrtví obsahuje snad vše, co patří ke správné historické a zároveň hrdinské fantasy. Od skvělé realistické titulní obálky Jana Patrika Krásného, jež okamžitě navodí správnou atmosféru a na první pohled odhalí potenciálním čtenářům, o jaký druh literatury se jedná, až po děj, který se průběžně mění a rozprostírá do všech stran.

Konec dobrý a všechno teprve začíná

Pokračování cyklu Vznešení mrtví jistě nadchne fanoušky autorské dvojice Barb a J. C. Handee, kteří si oblíbili zejména postavu sličné a statečné učené Wynn. Styl vyprávění, stejně jako svět, který manželé vytvořili, se nemění, ale z původně vedlejší postavy se stává hlavní. Proto se změnilo i prostředí příběhu, avšak to nejdůležitější, boj s temným zlem a dětmi noci, zůstalo.

Hlavní dvojice lovců upírů z předchozí série, Magiera a Leesil, však v novince s názvem prozatím nevystupuje. Wynn čeká pokračování stejně nebezpečného života, který prožívala, když cestovala s Magierou, Leesilem a Chapem, ovšem nyní již bez jejich pomoci. Pro dívku nepříliš dobrá zpráva, pro čtenáře však ta nejlepší.

3. února 2013, Olga Buriánková