Vesmírní opraváři v ráji znovu nalezeném, Moebius: Svět Edeny

Moebius: Svět Edeny

Ať už se jedná o prastarou kosmickou loď, nebo archaický vůz značky Citroën, každý dopravní prostředek posune dvojici přátel, aby se dostali na rajskou planetu vzdálenou světu chladné technologické civilizace. Není to roztomilé, když komiksová space opera a reklama na automobil naznačují, že civilizace je špatná?

Mechanici Stel a Atan potřebují vyměnit součástky ve své vesmírné lodi, a tak se zastavují u rafinérie uvnitř asteroidu, kde pracuje jejich přítel Trolopenn. Celé místní zařízení je však opuštěné. Pozdější pátrání zavede hrdiny na nedaleké společenství nesmrtelných trosečníků, soustředěných kolem masivní pyramidy. Jak to tak vypadá, budova právě čekala na příchod protagonistů, jež má spolu s ostatními přepravit na pradávnou rajskou planetu Edena. Oni dva se pak probouzejí v její panenské přírodě úplně sami…

Edena – překoná vaše představy!

Tolik k úvodu do příběhu, který jeho autor Moebius založil na reklamě pro výše zmíněnou automobilovou společnost. Opraváři se nyní budou muset vypořádat s divokou krajinou, vlastními pudy, se svéráznou společností na Edeně, ale také s řadou psychedelických vi­zí….

Souborné vydání Světa Edeny mnohým čtenářům udělá menší medvědí službu hned na začátku. Benoit Mouchart napsal značně efektivní shrnující úvod, v němž bohužel prozradil až moc z děje. I když to možná některým pomůže v orientaci ke konci, možná bych paradoxně radil čtenářům, aby si předmluvu přečetli jako poslední část svazku. I tak v českém překladu zůstává nepříjemný „pseudo-spoiler“, spočívající v samotných pravidlech skloňování naší mateřštiny…

Sám Mouchart přirovnává výtvarný styl hlavních protagonistů k Hergého tintinovským kresbám a nutno říci, že ztvárnění mnoha figur obecně je v první kapitole možná ještě jednodušší, takže neočekávejte úchvatně detailní designy mimozemšťanů (těch ostatně není mnoho), výtvarných detailů však bude rychle přibývat. Slavný kreslíř použil své umění především k budování atmosféry. Ať už se jedná o stanici ve vesmíru, pustý svět, podzemní chodby nebo město na Edeně, vždycky se mu podaří připomenout čtenáři, jak mu bylo, když se poprvé nadchl pro neznámé a představoval si vzdálené kraje. Největší exotiku si samozřejmě vychutná ve chvílích, kdy do děje vstoupí snové scény s magickými i monstrózními výjevy. Samozřejmě vizuálně neohromí ani tak klasické „čtverečky“, jako spíš stránky, které vtěsnají výjev do jednoho nebo dvou majestátných obrazů.

Moebius v pěti bodech:

  1. Vlastním jménem Jean Giraud.
  2. Narozen 8. 5. 1938, zemřel 10. 3. 2012.
  3. Jeden z nejvýznamnějších francouzských komiksových tvůrců. Známý například westernem Blueberry, fantasy Arzach nebo spoluprací s Alejandrem Jodorowskym na sáze Incal.
  4. Podílel se také na výtvarných konceptech pro filmy jako Tron nebo Pátý element.
  5. V animované produkci spolupracoval na snímku Malý Nemo: Dobrodružství v Dřímkově.

Samozřejmě čím silnějším snovým a surrealistickým zážitkům budeme vystaveni, tím více sdílíme s hlavními postavami jejich zmatenost. Nabízí se srovnání s Technokněžími, další sérií promíchávající sci-fi s duchovnem. Ani jeden z cyklů nebere svůj svět příliš vážně, ovšem v obou jde nakonec o porážku institucionálního druhu náboženství a nastolení „řádu“ vnitřní spirituality. Ale zatímco Jodorowského sága sázela na úmyslnou přeplácanost, Svět Edeny používá spíš přirozený úžas z transcendentna, stejně jako z hrůzy pradávných nočních můr. Jelikož se protínají realita a sny, vytváří Moebiova představivost mnohovrstevnatou realitu, s níž občas musíme mít trpělivost. To však v tomto případě hlavně dokazuje autorovu originalitu a úspěšnou schopnost zamířit excentričnost správným směrem.

Čtyřsetstránkový svazek obsahuje kromě hlavního díla také stručný prequel Opravy a na konci se dočkáme čtyř, často úplně němých, bonusových příběhů. Na nich, stejně jako na předchozím gigantickém celku, je vidět, že komiks tvořený pravým mistrem zapůsobí na našeho ducha i beze slov. To nikterak neubírá na síle příběhu Edeny jako takové. Ta je prostě gigantická svými rozměry, formou i obsahem… Bylo by vskutku prvotním hříchem se o ni nezajímat.

  • Moebius: Svět Edeny
  • Argo, 2018
  • Překlad: Richard Podaný
  • 416 stran, 948 Kč (v e-shopu Fantasye již za 853 Kč)
28. srpna 2018, Jiří Kábrt