Tak trochu jiná švédská návštěva českých zemí, Thomas ?rnfelt: Incident v Čechách

?rnfelt Thomas: Incident v Čechách

Náboženské nepokoje a následný třicetiletý konflikt mezi katolíky a protestanty jsou téměř za dveřmi a v Čechách se ztratí poselstvo jezuitů. To pochopitelně nemůže věstit nic dobrého. Vatikán tedy na místo vyšle svého vyšetřovatele, aby pokud možno co nejrychleji zjistil, co se vlastně stalo. Nikdo ovšem netuší, jakou Pandořinu skříňku tím otevírají.

Maxmilián nemá na české země mnoho příjemných vzpomínek, přestože zde vyrůstal. Dlouho se snažil těmto končinám vyhýbat, aby neoživil dávno zapomenuté stíny minulosti, které ho odsud kdysi vyhnaly. Leč vlastní tajemství nebude tím jediným, co ho v těchto bohem zapomenutých končinách bude ohrožovat. Místní jsou sice přirozeně podezřívaví, přesto se Maxmiliánovi povede zjistit, že záhady zmizení jezuitů je spojena s postavami dvou šlechticů. Zatímco baronka Magdaléna působí velmi zranitelným dojmem, její nápadník, hrabě von Birgen se zase příliš okatě snaží skrývat nějaké tajemství. A ačkoli se nejprve zdá, že největší záhadou bude ta, kvůli níž přijel Maxmilián do Čech, skutečnost je mnohem zajímavější.

Thomas ?rnfelt ve čtyřech bodech:

  1. Vystudoval historii a pedagogiku.
  2. V minulosti se podílel na vývoji počítačových a deskových her.
  3. Jako spisovatel debutoval v roce 2015 románem Incident v Čechách.
  4. V současné době žije v Linköpingu.

Thomas ?rnfelt ve své románové prvotině rozehrál velmi nebezpečnou hru. Zasazení děje do českého království v době krátce před druhou pražskou defenestrací, kdy zde stále ještě žije alchymistický odkaz císaře Rudolfa II., napomáhá vytvořit temně mystickou atmosféru. Stejně tak poloskryté odkazy na minulost hlavního hrdiny, které mohou mít negativní vliv na současné vyšetřování. Autor má tedy k dispozici základní materiál na opravdu poutavý příběh.

Jenomže ne všechno se povedlo. Ono zmiňované náboženské napětí je zde zkomprimováno do jediného incidentu místního faráře s hlavním hrdinou. Když už je řeč o vrchním vyšetřovateli, jeho vzpomínky mu sice způsobují noční můry a jisté zdržení v prošetřování některých stop, ale jinak nemají na děj větší vliv. Tajemné zápisky domnělého učence pojednávající o jakémsi dlouhotrvajícím experimentu sice čtenáře zpočátku náležitě navnadí, záhy se ale stávají jen jakýmsi doplňkem děje. Na to, aby s nimi autor dokázal víc, jsou tyto poznámky až příliš vágní a bezobsažné. Navíc jsou psány značně laicky a vůbec nepůsobí jako zápisy někoho učeného. Pokud nemá jít o speciální způsob šifrování, který v knize bohužel není vysvětlen.

Incidentu v Čechách nicméně nelze upřít snahu o vybudování tajemné atmosféry. Autorovi se podařilo vytvořit uvěřitelné postavy s vlastní minulostí, která více či méně ospravedlňuje jejich motivy. Jenomže čím víc jsou vykreslovány charaktery obou šlechticů, tím jasnější je, že pravda o jezuitech se bude skrývat na tom méně pravděpodobném místě. Samotný závěr je pak bohužel uspěchaný a bez větší gradace. Čtenářům se bude sympatizovat s jednotlivými protagonisty jen obtížně, protože k něčemu takovému zde není prostor. Dokonce ani poslední velké odhalení, které by mělo román obohatit o dokonalý dějový zvrat, nemá zamýšlený efekt.

Incident v Čechách nelze nicméně označit za špatnou knihu. Spíše za průměrnou, v níž se autorovi nepodařilo naplnit všechny své plány, což je ostatně až příliš typické pro debutové romány.

  • Thomas ?rnfelt: Incident v Čechách
  • Mystery Press, 2018
  • Překlad: Jarmila Kocourková
  • Obálka: Lukáš Tuma
  • 288 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již od 209 Kč)
10. března 2019, Tomáš R. Tokoš