Smrtící žár by dokázal sežehnout vlkodlačí detektivy i faeské podvržence, Patricia Briggs: Smrtící žár (Alfa a Omega 4)

Briggs Patricia: Alfa a Omega 4 - Smrtící žár

Vlkodlačí alfa Charles pro svou omegu chystá dárek k narozeninám. Veze ji na ranč, kde chce Anně vybrat nového koně a představit starého přítele. Během příjezdu se však ukazuje, že rodinu jeho kamaráda ohrožuje neznámý fae a sám bývalý kovboj umírá. Zlo zasáhlo jeho snachu a skrze ni se pokusilo zavraždit všechny její děti. Vlkodlačí pár musí chtě nechtě zasáhnout a dovolená se brzy mění v lítý boj.

Obliba urban fantasy, a paranormální romance zvláště, neustává. Velkou zásluhu na tom dozajista mají i skvělé žánrové autorky jako Patricia Briggsová. Její románová série se sympaticky oprsklou kojotí kožoměnkyní Mercedes Thompsonovou v hlavní roli patří mezi nejpopulárnější. Proto čtenáře do úžasného světa plného nadpřirozených bytostí a magie zavádí nejen ve společnosti Mercy a jejího partnera Adama, ale i některých zprvu vedlejších postav.

Autorčin literární spin-off cyklus Alfa a Omega čtenářům pro změnu přibližuje oblíbený vlkodlačí pár – drsného alfu, Charlese Cornicka, a něžnou omegu, Annu Lathamovou. V jeho čtvrtém svazku s podtitulem Smrtící žár se marokův mladší syn a kat spolu s milovanou partnerkou nevydávají na obvyklou trestnou výpravu za provinilým vlkodlakem. Tentokrát je do Arizony přivádějí ryze pozitivní a soukromé důvody. Ale všeho do času…

Studená válka lidí a vlkodlaků proti fae přerůstá ve žhavý konflikt

Charles netuší, jaký narozeninový dárek by Annu nejvíce potěšil. Zároveň ho trápí, že již léta nekontaktoval nejlepšího lidského přítele a chovatele koní, který ani nezná jeho partnerku. Řešení je nasnadě. V marokově hájemství je zatím klid, a proto vlkodlačí manželé odlétají na ranč, kde Joseph žije. Ale sotva se pozdraví s jeho ženou (Charlesovou zestárlou ex), aniž by spatřili jediného plnokrevníka, už musejí bojovat o život koňákových vnoučat.

Patricia Briggs v pěti bodech

  1. Narodila se roku 1965 v Montaně ve Spojených státech, kde vystudovala dějepis a němčinu.
  2. Její debutový román Masques (1993) se u kritiky nesetkal s úspěchem a málem znamenal konec její literární kariéry. V roce 1995 následovala kniha Steal the Dragon (1995, č. Riallina hra, 2003), která se jako první dostala i k českým čtenářům.
  3. Teprve sérií urban fantasy o automechaničce Mercedes Thompsonové se dostala na žebříček bestsellerů New York Times. Cyklus dosáhl již devíti dílů (Měsíční píseň, Krevní pouto, Železný polibek, Zkřížené hnáty, Stříbrná relikvie, Říční znamení, Spálená mrazem, Nocí zlomená a v polovině roku 2016 vyjde v angličtině Fire Touched, plus antologie Mihotavé stíny).
  4. V tomtéž světě se odehrává i série Alfa & Omega, o druhém marokově synovi, Charlesovi, a jeho družce Anně, s prozatím čtyřmi díly: Štvanice, Loviště, Dvojí spravedlnost a Smrtící žár.
  5. Volný čas tráví Patricia Briggsová s rodinou a koňmi.

Jejich matka se pod vlivem faeské magie pokouší děti zabít. Naštěstí v sobě má čarodějnické geny a příkazu k vraždám i sebevraždě odolá. Jenže zděděnou krev je třeba bez ustání prolévat a ona umírá. Hlavní hrdinové ji samozřejmě mohou přeměnit, ale žena se nachází v bezvědomí a jediný další alfa v okolí (mimo Charlese) ji nesnáší. Není totiž rád, že si jeho vnuk vzal čarodějnici. Když pak vlkodlačí pár zjistí, kdo a proč je skutečným cílem faeské nenávisti, musí jednat a okamžitě se s federály, včetně populární agentky Leslie, pouští do nového pátrání.

Společenské změny někdy nemusejí být k lepšímu

Patricia Briggsová v aktuálně posledním dílu série Alfa a Omega mohla konečně spojit dvě ze svých životních lásek – psaní a koně. Díky tomu se nejnovější příběh Anny a Charlese rozbíhá z netradičně romantického úvodu. Ten se přirozeně záhy a jedním tahem autorčina pera mění v krvavé drama, což ovšem čtenáři jistě netrpělivě očekávají. Hrozbu ještě posiluje fakt, že vlkodlačí duo a jejich přátelé v první chvíli (a nakonec i dlouho poté) netuší, kde číhá, protože neznají situaci v Josephově rodině.

Ve Smrtícím žáru autorka navazuje na Dvojí spravedlnost a naznačená hrozba světové války lidí s bytostmi zpod kopce se začíná vyvíjet směrem čtenáři očekávaným. Celý příběh se tak odehrává v ovzduší určitého napětí – počínaje záchranou Josephových příbuzných, přes hledání unesené dívenky až po vztah Anny a Charlese, který vinou okolností opět nabývá těžko pochopitelných trhlin. Někdy se dá lehce přijít na to, odkud zkažený vítr fouká, jindy trvá nějaký čas a pár šrámů, než protagonisté chybu naleznou. Vyšetřovatelé se musejí připravit na nepříjemné zvraty, a než vše skončí, bude se jim několikrát zdát, že hrůzy je konec, než skutečně zazvoní zvonec.

Ztracené děti spojují k odvetě spolehlivě

Kromě hlavní dvojice se čtenáři jako vždy setkají s mnoha novými postavami, ať již na Josephově ranči nebo během pátrání. Přivítají ale také staré známé jako například statečnou a opravdovou agentku Leslie, s níž si užijí jiskřivé dialogy a nejednu vypjatou situaci. Přestože je série vyprávěna ve třetí osobě Annou i Charlesem, není problém se vžít do hlavních hrdinů stejně jako v Mercyině sérii.

Vyprávění se nese ve dvou hlavních liniích – první jsou události kolem Charlesova přítele a jeho ranče, další je detektivní pátrání. Jako v jiných svazcích cyklu, i zde se najde přemítání o vztahu alfy a omegy (obvykle komplikované děsivými obrazy utrpení a bolesti), o věkovém rozdílu, o přátelství a lásce i o schopnostech obou. Navíc se začíná v souvislosti s celým případem vyhrocovat problém rodičovství.

Čtenáři tak nejsou ochuzeni o žádný z prvků, které si již dříve oblíbili. Chybět by mohla nanejvýš vlkodlačí politika a sám marok, i když i o něm je v ději zmínka. Díky autorčině brilantnímu vypravěčskému stylu, který všechny části harmonicky stmelil v jeden příběh a okořenil podprahovým napětím, si však všichni žánru znalí čtenáři Smrtící žár užijí a nějaký chybějící dílek jistě oželí.

  • Patricia Briggs: Smrtící žár (Alfa a Omega 4)
  • FANTOM Print, 2015
  • překlad: Kateřina Niklová
  • obálka: Daniel Dos Santos
  • 288 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 195 Kč)
3. prosince 2015, Olga Buriánková