Noirová detektivka, v níž není o crew nouze, Crew 06/2014

komiksový magazín: Crew2 - 41/2014

Komiksoví šílenci opět provolávají slávu a radují se (předplatitelé jistojistě celý rok). Je tu totiž zbrusu nová Crew. Je sice stále stejná, ale uvnitř kompletně obměněná. Čtenáři se dočkají temného noirového vyprávění i všeříkajících komiksových skečů, které jim prozradí mnohé. Možná i to, co vlastně ani nechtěli vědět.

2–2–2. Tedy druhý ročník druhé verze Crwe na druhou. Sám Jiří Pavlovský v úvodníku přiznává, že těch dvojek je hodně a že se budou snažit být pro lidi vždy jedničky. Což se jim krásně daří, protože samotný úvodník se v novém čísle nevlezl nikam jinam než na vnitřní stranu obálky. Crew je tedy opět jednou vyplněná komiksem až k prasknutí. A že je na co se těšit.

Temný noir a příběhy plné snění

V prvé řadě se čtenářům představuje komiks s názvem Sam a Twitch, jehož příběh začíná v začouzené putyce náhledem na Twitche, který nerušeně kouří svou cigaretu. Během chvilky se s ním dá do hovoru příjemná mladá dáma a brýlatý detektiv se jí po krátkém přemlouvání rozhodne vyprávět o případu, jenž řeší se svým parťákem Samem.

Hlavní hrdinové vyšetřují brutální vraždu, u oběti jsou navíc nalezeny čtyři uříznuté levé palce. Netrvá dlouho a Sam a Twitch mají na starosti další mrtvolu a s ní čtyři pravé uši. Poté nachází i mužské genitálie. Nejzapeklitější na tom je, že biologicky vše pochází od jednoho člověka.

Sam a Twitch svou atmosférou může dost připomínat stejně temný Rex Mundi z předchozího ročníku. V tomhle ohledu se tedy koncepce nějak zvlášť nemění. Avšak oproti komiksové Šifře mistra Leonarda, která je v lecčems mnohem víc atmosférická a hlubokomyslnější, Sam a Twitch využívají brutality a svižnějšího postupu příběhu. Komiks sice není úplně bezduchý, co se týče děje, ale čtenáře spíše nadchne drsná kresba společně s akčními pasážemi. Angel Medina a Brian M. Mendis ví, jak si komiksového nadšence získat.

Všechno, co jste chtěli vědět o snech… udržuje rovnováhu a přináší člověku pět mini-příběhů, během jejichž čtení se pobaví a hlavně se dozví odpovědi na důležité otázky ohledně snů, které si každý z nás určitě někdy v duchu položil. Tak například Co způsobuje noční můry nahlédne do života zaměstnanci, kterému začíná dovolená a který dočasně předává svého klienta do péče kolegy. Ten ale neplní dané instrukce a připravuje pro klientovy sny doslova hororový scénář. Co způsobuje opakující se sny zodpoví snad nejvíce kladenou otázku ohledně snění, a to za pomoci strašáka Mervyna a jeho úkolu doručení nových snových her na příští týden.

Scénárista Bill Willingham každý z pěti příběhů dokáže podat jiným způsobem. Jediné, co mají tyto krátké komiksové skeče společné, je vtip a nadsázka, díky nimž se čtenář nejednou zasměje nad autorovou imaginací. Zároveň si však uvědomí, že každé vysvětlení by mohlo být alespoň z nějaké části pravdivé. Za to, že příběhy na člověka přímo přenášejí své kouzlo, můžou rozdílní kreslíři. Každý z nich propůjčil svou um jednomu z komiksových střípků a to dělá celý soubor ještě zajímavější.

Crew nemohla svůj druhý obnovený ročník nastoupit lépe. V příštím díle se všichni fanoušci navíc dočkají ještě dalšího komiksového příběhu, takže lze předpokládat, že komiksový magazín bude i v tomto roce opět nacpaný k prasknutí.

15. července 2014, Vojtěch Hamerský