Nápaditý francouzský komiks Ekhö je počátkem nové Modré Crwe, Christophe Arleston, Alessandro Barbucci: Ekhö – Zrcadlový svět (Modrá Crew 1)

modra-crew-1-ekho

Bude to už nějakou dobu, co na pultech knihkupectví proudila Modrá Crew, na jejíchž stránkách se objevovaly ucelené komiksové příběhy, tehdy kupříkladu Thorgal, Lobo či Batman s Dreddem. Nyní, po patnácti letech, se Crew rozhodla znovu uvést svoji modrou odnož do chodu a to hned s několika změnami k lepšímu, které dávají tušit, že se u komiksových fanoušků bude těšit skutečně veliké oblibě.

Modrá Crew bude pravidelně vycházet čtyřikrát do roka a vždy bude čítat okolo sta stránek. Příběhy budou dlouhé maximálně přes dvě čísla a bude se jednat o méně známé, ale neméně výborné příběhy evropských či amerických autorů. Ta nejzajímavější část ovšem spočívá v tom, že kdo si čtvrtletník předplatí, bude moci na webových stránkách svým hlasem rozhodovat o obsahu příštích čísel.

První číslo obsahuje dva díly francouzského komiksu Ekhö Christophe Arlestona a Alessandra Barbucciho a bylo dokonce k mání jako příloha Pevnosti Plus. O hlavní premise komiksu ostatně napoví čtenáři již podtitul, který zní Zrcadlový svět. Hlavní hrdinka, slečna Mravena Draapulová, na cestě letadlem do New Yorku zahlédne malinkaté veverkovité stvoření, které se jí optá, zdali přijímá dědictví po své tetě. Když nabídku zmateně přijme, je přenesena do alternativního světa, kde elektřinu a technické vymoženosti nahradila magie. A ocitne se v něm spolu s Jurijem Podrovem, kterého se ve chvíli přenosu pevně chytla.

Na místě oba zjišťují, že zrcadlový svět ovládaný malými prikóny má s tím skutečným pramálo společného a že cesta zpět nevede. Mravena se ujme dědictví po své tetičce – umělecké agentury – a hned nastanou první problémy. Duch zesnulé tetičky se nastěhuje do Mravenina těla a nehodlá se ho jen tak vzdát. Vetřelec ji odmítá opustit, dokud jeho duše nenajde pokoje, a motivu s posednutím Mraveny využívá i další příběh. Jen se tedy v druhém případě nejedná o tetičku, nýbrž o prince a dějištěm není alternativní New York, ale císařská Paříž.

Autoři v pěti bodech

  1. Christophe Arleston své dětství strávil na Madagaskaru a v Paříži. Vystudoval žurnalistiku v Marseille.
  2. Spousta jeho děl se odehrává ve světě Troy, u nás jsou známé například Trollí války. V roce 2010 byl nejprodávanějším komiksovým autorem ve Francii.
  3. V řadě Ekhö mu nedávno vyšel už pátý díl. Očekává se, že jich celkem bude devět.
  4. Alessandro Barbucci pochází z Itálie, kde pracoval pro pobočku Disney.
  5. V ČR je známý třeba i díky sešitům W.I.T.C.H., které u nás vydával Egmont.

Svět Ekhö je skutečně krásný a originální a to více zamrzí, že příběh občas působí dojmem, že scénárista zdaleka nevyužil kulis universa a spousta potenciálu zůstává netknuta. Místo toho jsou vlastně zápletky jednoduché a ubíhají rychle, jako by se Christophe Arleston nechtěl pouštět do něčeho většího a komplikovanějšího. Na druhou stranu je ale třeba pochválit interakci mezi oběma hlavními postavami, která funguje dobře.

Cokoli, co komiksu schází na scénáři, vynahradí i překoná kresba. Unikátní svět totiž skýtá spoustu možností, aby Alessandro Barbucci popustil uzdu fantazii a dotvořil Ekhö pomocí mixu pohádkové a steampunkové atmosféry. Specialitou kreslíře jsou pak fešné slečny (jak se ostatně dá vydedukovat už z pohledu na obálku), a tak komiks hýří velmi lehkou erotikou, která ale vlastně nepůsobí nuceně nebo nevkusně.

První díl Modré Crwe se tak velmi povedl, koncept slibuje do budoucna zásobu dobrých komiksů a celá tahle řada je od Crwe skvělým tahem. Další v pořadí by mělo být pokračování série Ekhö, tentokrát se odehrávající v Hollywoodu a v Barceloně. Snad se scénáristovi v dalších dílech podařilo vytěžit z universa více a snad bude kresba svět stále tak skvěle doplňovat. Jak to dopadne, to se uvidí už v lednu.

  • Christophe Arleston, Alessandro Barbucci: Ekhö – Zrcadlový svět (Modrá Crew 1)
  • Crew, 2016
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: Alessandro Barbucci
  • 100 stran, 249 Kč
21. listopadu 2016, Jan Holan