Moderní upíři s tetováním a vlastním náboženstvím – vítejte ve Škole noci!, P. C. Cast a Kristin Cast: Škola noci 1-10

Castová P. C. a Castová Kristin: Škola noci 1 - Označená

Zoey Redbirdová vedla obyčejný život až do chvíle, kdy byla označena a povolána do tulské Školy noci pro upíří mláďata. Už od první chvíle bylo jasné, že je Zoey výjimečná. Od bohyně Nyx totiž dostala řadu darů, které musí využít v boji se zlem, které v Tulse klíčí. Dokáže mladá dívka zvrátit osud a postavit se samotné smrti, aby zachránila své milované?

Zlo má mnoho podob. O tom se přesvědčí i hlavní hrdinka Školy noci, Zoey Redbirdová. Jakmile je dívka označena měsíčním srpkem upíří bohyně Nykty, musí opustit svou rodinu a nastoupit na Školu noci, aby se naučila upířím zvyklostem a dožila se přeměny na dospělého tvora noci. Do vínku dostává nadání na živlovou magii, stejně jako její nejbližší přátelé. S nimi musí čelit temnotě, která se pomalu blíží a skrývá se.

A cesta za vítězstvím je dlouhá a trnitá. Zoey se bude muset vypořádat i s davem obdivovatelů, kteří touží po dívčině moci. A to nejen těch upířích. Na scénu vystupuje i Zoeyin lidský přítel Heath, který se nemíní vzdát a v boji proti temnotě sehraje klíčovou roli. Tulsa se stane bojištěm odvěkých sil dobra a zla – a je jen na Zoey a jejích přátelích, zda zvítězí strana světla. I ten nejbližší přítel se ve zlomku sekundy může stát tím nejhorším nepřítelem…

Dlouhá cesta k upírství

P. C. Cast ve spolupráci s dcerou Kristin vytvořila svět moderních upírů, kteří se od klasické drákulovské představy poměrně liší. Pijí sice krev, ale touha po ní začíná až blízko přeměny v dospělého jedince. Stát se tvorem noci není jednoduché – rozhoduje o tom bohyně Nyx, která vysílá své Stopaře. Ti příslušné vyvolené označí a odvedou je na Školu noci, kde mláďata dále vzdělávají. Ani to není záruka, že mládě dokončí přeměnu. Mohou nastat komplikace a mládě zemře. Teprve po přeměně se z označeného jedince stává plnohodnotný upír a získává vybarvené tetování s motivem dle výběru bohyně.

Velkou pozornost autorky věnují samotné mytologii a náboženství. Čtenář má možnost se osobně skrze hrdiny setkat s upíří bohyní Nyx a poznat tak na vlastní kůži její dobrotu a lásku. Je tu i zmínka o čerokézích, původním indiánském kmeni, ke kterým patří babička hlavní hrdinky. Příjemným zpestřením jsou legendy indánského kmene, které přímo souvisí se situací v Tulse.

Živly v hlavní roli

Zvláštností je i využití magie, kterou někteří upíři ovládají. Jedná se především o magii živlů, což je celkem překvapivý a originální výběr na poli young adult literatury. Hrdinové se navíc účastní celé řady rituálů, takže má čtenář možnost nahlédnout do tradičního okultismu a užít si tajemnou atmosféru spolu s hrdiny.

P. C. a Kristin Castovy v pěti bodech

  1. P. C. Cast strávila své dětství v Illinois a Oklahomě, kde se zamilovala do mytologie a koně plemene Quarter Horse.
  2. P. C. Cast učila patnáct let na střední škole, než se vrátila k plnohodnotné­mu psaní.
  3. Bestsellerovou sérii Škola noci napsala ve spolupráci se svou dcerou Kristin.
  4. Knihy Castových můžete v současné době najít ve více než 42 zemích.
  5. V současné době žije P. C. Cast v Oklahomě se svými početným zvířectvem.

Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav, což dodává knihám na autentičnosti. Čtenář si může vybrat svého oblíbeného hrdinu a nemusí se trápit pouze s jedním, který mu nemusí sednout. Autorky vytvořily velkou řadu zajímavých postav s rozdílnými charaktery, takže se čtenáři mohou těšit na řadu zajímavých interakcí mezi nimi.

Když jeden kluk nestačí

Součástí celé série jsou i romantické zápletky. Je tu spousta párů, největší pozornost na sebe ale strhává Zoey, o kterou se pere hned několik krasavců. Člověk by řekl, že dívce k radosti stačí jeden kluk, který by jí miloval. Proč ale nemít hned tři? Castovky se nevyhýbají ani zakázané lásce mezi nepřáteli – ve Škole noci je zkrátka možné prakticky vše.

Hlavní hrdinka Zoey je prototyp klasické young adult hrdinky, která se musí vyrovnat s nečekaně nabytými schopnostmi a postavit se zlu. Ani Zoey není dokonalá a občas potřebuje pomoci od svých přátel (či řady obdivovatelů). Mimo Zoeyin živlový kruh coby ztělesnění dobra autorky ukazují i temnou stranu v podobě padlé kněžky Neferet, která ztělesňuje to pravé zlo.

Na své si přijdou i milovníci akčních příběhů. Škola noci nabízí řadu nečekaných zvratů, nad kterými čtenáři zůstane rozum stát. Nechybí ani potoky krve či mrtví hrdinové – Castovky se s tím doopravdy nepářou. Možná ukápne i nějaká ta slza.

Dvanáct a dost?

Škola noci by měla dle nejnovějších informací mít dvanáct dílů. Nedávno u nás v překladu vyšel již desátý díl pod názvem Skrytá. Boj mezi dobrem a zlem pomalu vrcholí a znovuzrozená Zoey si bude muset vybrat, zda věřit tvorovi, který nemá zdánlivě žádné emoce či klukovi, kterého miluje. Skrytá čtenáři ukáže sílu odpuštění, která dokáže prakticky nemožné. Stejně jako síla lásky.

Doplněním celé série jsou krátké novely, které zobrazují historii některých z postav Školy noci. V současné době u nás vyšly dvě: Drakova přísaha, příběh o šermířském mistrovi, který dal neporušitelný slib, a Lenobiin slib pojednávající o lásce, která se objevila na tom nejnepravděpo­dobnějším místě. Na prosinec chystá Knižní klub třetí novelu pod názvem Neferetino prokletí, které fanoušky seznámí s osudy padlé kněžky Neferet.

Škola noci má jistě řadu much, která čtenáře odradí od čtení – ať už se jedná o místy naivní hlavní hrdinku či zdlouhavé popisy děje. Každý milovník nadpřirozených bytostí a mytologie by si však měl tuto sérii přečíst, protože nabízí poměrně netradiční pojetí upírů s vlastním náboženstvím a čtivý příběh plný nečekaných zvratů.

  • P. C. Cast a Kristin Cast: Škola noci 1–10
  • Euromedia Group, 2009–2013
  • překlad: Jana Kunová
  • obálka: Viera Fabianová
  • fakt hodně moc stran, 2 999 Kč (v e-shopu Fantasye již za 2 699 Kč)
6. října 2013, Kateřina Kopišťová