Mistr Stínu: Rodinné setkání temných mágů skončí masakrem, Jon Sprunk: Mistr Stínu (Stín 3)

Sprunk Jon: Stín 3 - Mistr stínu

Cesty bývalého vraha Caima a jeho milované královny Josefíny, se stále více rozcházejí. Zatímco žoldák si konečně začíná připouštět city k přízračné Kit a snaží se nepodlehnout Stínu, zoufalá panovnice si musí poradit s postupujícím těhotenstvím, útočícími severskými hordami a přitažlivostí mladého leníka. Na konci své cesty buď potkají smrt, anebo vykoupení.

Závěrečný díl série hrdinské pseudo-historické fantasy Stín, jíž se ve druhém svazku původně městská fantasy stala, potěšil všechny milovníky temných příběhů s hrdinou, který není černo-bílý. Bývalého žoldáka, zloděje a zabijáka Caima nechá Jon Sprunk tentokrát bojovat nejen za sebe a za svou životní lásku, ale jménem celého lidstva. V posledním románu stínového cyklu s názvem Mistr Stínu se rozpolcený dobrodruh musí postavit zlu, své touze i nutnosti obětovat, co je mu tak drahé.

Nájemný vrah se pokouší zachránit svět před stínovou magií

Žoldnéřský zabiják Caim putuje se dvěma společníky dál a dál na sever. Bez ohledu na ledovou pustinu a věčnou noc, bez ohledu na opět zmizelou Kit, bez ohledu na vzdalující se Josefínu. Pod černým nebem se snaží najít Mistra Stínu. Netvora ovládajícího temnotu, který usiluje o zkázu celého světa. Toho, kdo asi vězní ženu, jež uprchla za svou láskou, aby ji vzápětí ztratila a přivedla na svět jediného muže, jenž může lidstvo zachránit. Caimovu matku.

A královna Josefína též nedbá na své těhotenství či bezpečí. Připravuje se na válku se severem. Naštěstí o ni pečují nejen staří, ale i noví přátelé a spojenci. Problém je, že pokud Caim selže, nemá naději žádný z lidí. Ani ona.

Střet s temnotou se neobejde bez obětí

Jak čtenáři asi předpokládali, poslední díl stínové série si z osudového klobouku vytáhl hned několik úkolů, jež musí bezpodmínečně vyřešit. Hlavní hrdina musí najít místo pobytu jeho matky, je nucen se vypořádat s hrůzným příbuzným a vyřešit svůj milostný život. Podobné questy si Jon Sprunk připravil i pro Caimovu těhotnou partnerku, proto se místo vyčkávání chopila uzdy, maršálské hole a vydala se v jeho stopách.

Jon Sprunk v pěti bodech

  1. Narodil se a vyrůstal ve střední Pensylvánii jako nejstarší ze čtyř dětí.
  2. Navštěvoval Univerzitu v Lock Havenu, kde v roce 1992 promoval z anglického jazyka.
  3. Poté se dvakrát oženil, několikrát změnil zaměstnání a z vášnivého čtenáře beletrie se stal autorem. Zpočátku však nebyl úspěšný a po nepřijetí prvního fantasy románu na psaní zanevřel.
  4. Po několika letech v roce 2003 debutoval krátkou povídku Umělec, zanedlouho uzavřel smlouvu s nakladatelstvím Pyr Books.
  5. V roce 2010 mu vyšel první díl fantasy série Stín – Syn Stínu. V roce 2011 následoval Stín 2 – Vábení Stínu a v dalším roce Stín 3 – Mistr Stínu.

Vše se ale začne komplikovat a to, co bylo průzračně jasné na počátku, je nyní vzhůru nohama. Hlavní postavy Mistra Stínu jsou lapeny v síti touhy a vlastních i čtenářských očekávání. Ve třetím dílu stínové série zůstává příběh v mnohém podobný svému předchůdci. Fanoušci rozháraného zabijáka se nedočkají hlubokých psychologických či sociologických sond a nedozvědí se ani mnoho dalších detailů o neznámé stínové magii či tajemné Kit.

Z předchozích svazků Sprunkovy série je jasné, že se i tentokrát jeho fanoušci mohou těšit na zajímavé zápletky a zvraty. Je také očividné, že si dobré konce budou muset jeho postavy zasloužit a přes všechnu snahu se štěstí dočkat nemusejí. Proto, i když se některé dějové linie zdají jednoznačné a na první pohled mají jen málo možností jak skončit, mohou překvapit. Nebo také ne.

Koktejl meče a magie přijde vhod kdykoli

Příběh se relativně přímočaře ubírá vpřed a postupně více či méně dokonale plní očekávání svých čtenářů. Klasická hrdinská fantasy, ve kterou se Sprunkovo vyprávění změnilo v knize Vábení stínu, se i nadále pyšní všemi obvyklými žánrovými lákadly. Milovníci napětí a temné magie si užívají boje na nedozírných pláních, ale také intriky stínového dvora, fanoušci silných a nezávislých žen si vychutnávají další obratné tahy mladé královny a svého se dočkají i zastánci romantiky.

Jon Sprunk si vytvořil báječný svět, plný zajímavých postav i tajemství, které mu posloužily právě tak, jak potřeboval. Mnohdy ale řada motivů zůstala bez výraznějšího využití. Kdyby si autor dal více práce s vykreslením potřebných detailů a vztahů, mohla vzniknout mnohem pozoruhodnější literární sága, než jakou nabídl ve své stínové trilogii. Většina nosnějších témat, jako je válka se severem nebo politické boje se šlechtou či inkvizicí, tajemná magie Stínu i původ náladové přízračné dívky, skončila v podstatě na začátku.

Vždy se pohotově vyloupla, když je Jon Sprunk potřeboval k posunutí děje nebo vyřešení dějové komplikace, ale nijak zásadně je neřešil. Buď se jejich potenciálu zalekl, nebo zkrátka chtěl vytvořit „jen“ pohodové a zábavné čtení pro fanoušky hrdinské fantasy. Dalo by se namítnout, že ukončení Stínové trilogie chyběl nějaký bombastický a zásadní závěr. Svým způsobem Mistr Stínu působí trochu nedotaženě, ale všechna hlavní vlákna příběhu byla povětšinou úhledně zakončena a hlavní problémy ústředních postav vyřešeny. Je možné, že si autor tímhle manévrem připravil půdu pro možné pokračování, ale to odhalí až budoucnost.

Ať tak či tak, vyprávění o princi Stínu, jeho přítelkyni Kit a milence Josefíně bylo dokončeno bez výrazných přesahů, ale také bez většího zaškobrtnutí.

  • Jon Sprunk: Mistr Stínu (Stín 3)
  • FANTOM Print, 2013
  • překlad: Kateřina Niklová
  • obálka: Michael Komarck
  • 240 stran, 239 Kč (v e-shopu Fantasye již za 167 Kč)
9. listopadu 2013, Olga Buriánková