Inkubovy sny: Anita Blake se dostala přes postel k příběhu, Laurell K. Hamiltonová: Inkubovy sny (Anita Blakeová 12)

Hamiltonová Laurell K.: Anita Blakeová 12 - Inkubovy sny

Dvanáctý a pro fanoušky Anity Blakeové přelomový díl. Díky Inkubovým snům se ocitají v polovině celé série a Hamiltonová na čtenáře chrlí nejedno překvapení za druhým. Zamotaný milostný život hlavní hrdinky, ztracený syn vyděšené matky či zavražděné upíří striptérky lemují stránky nového svazku.

Vše začíná v okamžiku, kdy za nekromantkou do kanceláře vtrhne vyděšená matka postrádající svého syna. Ihned poté Anitu zavolají k případu, kde někdo vraždí upíří striptérky. Jenže tím příběh nekončí. Kromě jiného autorka čtenáře zatahuje i do spletitého milostného života Anity, z něhož se postupem času stává zamotané klubko nití… Podaří se hrdince vše uvést do původního stavu?

Ti, co příběhy Anity Blakeové znají, vědí, do čeho jdou. Tudíž je již dvanáctý díl nemůže moc překvapit, třebaže se zde pár nečekaných událostí najde. Od prvního dílu toho už ovšem čtenáři zažili v každodenním životě nekromantky i v její posteli tolik, že už je snad nic nedostane.

Anita tentokrát neví kam dřív, poněvadž její ardeur jí nedává pokoje. Během vyprávění vystřídá nejednoho partnera a čtenář se ztratí v okamžiku, kdy už se jí do postele dostane šestý chlap. Právě ardeur zvýšilo její sexuální aktivitu natolik, že se musí podobně jako Sukuba krmit sexuální energií, která je nekonečná. Právě dvanáctý díl čtenáři dokáže to, že Hamiltnová psát umí a má svoje postavy dokonale promyšlené. Každá si projde určitým vývojem a pokračuje na své životní pouti.

Důležitou součástí vyprávění je ve dvanáctém dílu triumvirát – jehož moc se začala rozmáhat do neuvěřitelných rozměrů. Zvláštní je, že víc než hlavní postava a její psychologie (teda Anita) se spisovatelce k dokonalosti daří dovést ty ostatní, Nathaniela, Micaha nebo Jean Clauda. Nejednou člověka napadne otázka, jestli to byl spisovatelčin záměr anebo to vzešlo čistě náhodně. Ne že by samotná hrdinka byla špatně napsaná, jen se ji Hamiltnová snažila natolik rozebrat, až je čtenář její složitostí přesycený. Přesto jí až do poslední chvíle fandí a musí nekromantku obdivovat za její odvahu, odhodlání a nezdolnost.

Laurell K. Hamiltonová v pěti bodech

  1. Laurell se narodila roku 1963 v malém Heber Springs ve státě Arkansas, ale většinu dětství strávila v městečku Sims v Indianě.
  2. V šesti letech ztratila matku při automobilové nehodě a její výchovu převzala babička.
  3. První román Nightseer byl spíše tradiční fantasy s elfy, trpaslíky a draky.
  4. První krátký příběh o Anitě napsala koncem 80. let. Její svět a postavy byly vystavěny mnohem dřív, než se slovo „paranormal“ stalo nakladatelským výrazem.
  5. Laurell kromě série o Anitě také píše sérii o Meredith Gentry, soukromé vyšetřovatelce, která je zároveň princeznou Říše kouzel. Série vychází u nakladatelství Epocha.

Autorka postavila Inkubovy sny na jednom. Na sexu, jehož je v tomhle díle požehnaně. Čtenář zvyklí na její předchozí knihy se již ani nediví, přesto se v tomto díle neubrání lehce zdviženému obočí. Vždyť víc než příběh s detektivní zápletkou jsou mnohem podrobněji popisovány lechtivé scény. Výhodou dnešní doby je, že do světa najednou vtrhlo tolik erotických románů, že už je takový styl psaní zavedený, a tak si člověk jen užívá čtení svého oblíbeného autora.

Dvanáctý díl je něčím jiný, představuje jakýsi přelom všech dosud vydaných knížek. Na jednu stranu zde konečně došlo k vývoji postav, Laurell K. Hamiltonová mnoho věcí vysvětlila a znovu dokázala, že svůj svět a magii v něm pulzující má dokonale promyšlenou. Přesto trochu zamrzí, že víc než pořádného příběhu se čtenář dočká pořádného sexu. Je to škoda, protože čtenáři z toho mohou vyvodit, co čekat dál. Přesto fanoušek pořád očekává víc, nestačí mu to a i přes občasné výhrady se těší na pokračování jako malé dítě na Vánoce. Uvědomuje si, že stejně jako Anita a její přátelé má před sebou ještě dlouhou cestu, než se dostane k samotnému konci a dočká se vyřešení všech záhad.

  • Laurell K. Hamiltonová: Inkubovy sny (Anita Blakeová 12)
  • Epocha, 2013
  • překlad: Zuzana Ľalíková
  • obálka: Jakub Jíra
  • 696 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
25. října 2013, Michaela Voláková