Gregg Loomis odkrývá záhadychtivým čtenářům Akta Julián, Gregg Loomis: Akta Julián

gregg-loomis-akta-julian-obalka

Druhá kniha Gregga Loomise je tady a zpozornit by opět měli všichni milovníci záhad, tajemství, trochu přikrášlené historie a cestování po starém kontinentu.

Hlavní hrdina knihy Langford „Lang“ Reilly se nepředstavuje českým čtenářům premiérově. K seznámení byla příležitost ve zdařilém žánrovém debutu autora Případ Pegasus. Lang Reilly je stejně jako Gregg Loomis právník, takže v knize na čtenáře čekají nějaké ty právnické kličky, vtípky a stereotypy. Stěžejní protagonista však není právník ledajaký – dřív než se mocenský poměr sil otočil a sovětské impérium se rozpadlo, byl Lang americkým špiónem ve východním Německu. Není to tedy pouze žvanil ve stylu legendární pražské lumpenkavárny, ale je to taky muž činu a knížku okoření nejedna akční scéna v podání nenápadného právníka.

K akci je rovněž nutné připomenout, že se vše odehrává v americkém stylu. A to nejen co se týče akčních scén, ale také komentářů hlavního hrdiny, kterými doprovází své dojmy z výprav po Evropě. Jak známo, USA nemá tak bohatou a mystickou historii jako starý kontinent, a tak se větší část děje odehrává zde. Jelikož se dá český čtenář charakterizovat též jako čtenář neamerický, hrozí, že stereotypy o Evropanech, které titulní postava průběžně trousí, vzbudí drobné rozpaky. Například, že Evropě si nemůže pořídit automobil každý, nebo že v evropských hotelích nejsou kvalitní sprchovací kouty. Potřeba autora svěřovat se svými dojmy z dovolenek trávených v evropských velkoměstech na důvěryhodnosti románu vždy nepřidají, na druhou stranu českého čtenáře pobaví stran naplnění stereotypů o amerických turistech.

Gregg Loomis v pěti bodech

  1. Americký autor zejména konspiračních thrillerů.
  2. Pracuje jako právník zaměřený na obchodní spory.
  3. Je vášnivý cestovatel. Své výpravy nejraději směřuje do Evropy a do Karibiku.
  4. Proslavil se knihou Případ Pegasus a její hlavní hrdina Lang Reilly pak figuruje na stránkách dalších devíti knih.
  5. Za spisovatelskou práci obdržel ocenění od Georgia Writers Association.

Dobrodružství tentokrát začíná ve Španělsku, kde je zavražděn bývalý kolega hlavního protagonisty, který mu zachránil kejhák ještě v dobách, kdy se ovíjely ostnatým drátem celé státy. Nejdříve to vypadá, že agent Lang v penzi na vyšetřování nebude mít čas, ale celá věc se stává otázkou života a smrti, takže je potřeba popustit páře kohoutek.

Podobně jako v první knize, i v tomto pokračování nechybí flashbacky do minulosti. Ty jsou velmi vítaným zpestřením, obzvláště, když se čtenáři omrzí zážitky z dovolené autora. Nicméně není se třeba bát, není jich přes příliš. Navzdory tomuto nedostatku má autor velmi lehký a čtivý styl, a tak čtení pěkně ubíhá. Přestože se v Aktech Julián najde více zvratů, než v předchozím díle, je vývoj děje spíše lineární. Na čtivosti to však nic neubírá, autor ví, že má dávkovat všechny své ingredience zvolna a rovnoměrně, aby se nezasekl. Výraznější novinkou je, že tentokrát příběh nezačíná jako pátrání vlka samotáře. Již od počátku se podílí na vyšetřování ženský element v podobě Langovy bývalé kolegyně špiónky a současné partnerky a německé krasavice v jednom.

Pokud knihu hodnotíme jako žánrovku ve vodách, kde nejvýrazněji zakotvil parník Dana Browna s nápisem Šifra mistra Leonarda, není příliš co vytknout. Tajemné pozadí, skandální odhalení, rychle odsýpající děj, historické pozadí – všechno je podáváno ve správné míře. Co se týče řemeslného zpracování, knížka překoná i první díl, na druhou stranu se některé motivy opakují. Pro milovníky žánru není důvod váhat, pro ostatní lze doporučit jako oddychové, doslova dovolenkové, čtivo a jistě se najdou i fanoušci hlavního hrdiny, kteří na něj po druhém díle rozhodně taky nezanevřou.

  • Gregg Loomis: Akta Julián
  • Mystery Press, 2017
  • překlad: Kateřina Niklová
  • 304 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantase již za 209 Kč)
29. května 2017, Radim Červenka