Dopisy od mrtvého přivedou Taytea na stopu tajného milostného vzplanutí, tajemného indického diamantu i temného vražedného spiknutí, Steve Robinson: Dopisy od mrtvého (Jefferson Tayte 7)

Jefferson Tayte: Dopisy od mrtvého

Jeffersonovo soukromí se utěšeně rozvíjí. Jane s chlapečkem jsou v Londýně spokojení, bratr nežije daleko a Spojené státy Tayteovi zas tolik nescházejí. Poněkud horší je to s jeho kariérou. Přesun úspěšné genealogické praxe je nečekaně trochu oříšek. Přesto ani v Británii finančně nestrádá. Má jiný problém. Nudí se. Tedy alespoň do chvíle, kdy začne pátrat v minulosti jednoho skotského horala. Zanedlouho je vzrušení až příliš, jenže to už je pozdě.

Tuzemští ctitelé genealogických thrillerů a milovníci historie, záhad i smrtícího nebezpečí si v sedmém příběhu britského autora Stevea Robinsona (talentovaného spisovatele a zároveň praktikujícího hledače tajemství rodinných historií) opět přijdou na své. Jeho sympatického hlavního hrdinu Jeffersona Taytea díky přestěhování sice nečeká další konfrontace s nenáviděným létáním, přesto si užije ještě mnohem více adrenalinu, než by se nadál.

Světově uznávaný genealog Jefferson Tayte, s vizáží ne nepodobnou losangeleskému poručíkovi Colombovi, se opět bude muset zapojit do vyšetřování záhady vypadlé spíše ze stránek popisujících spletité vraždy Agathy Christie. V hledání předků ztracených v daleké indické kolonii pomohou Dopisy od mrtvého, ale to se může zvrhnout v honbu za rudým diamantem. Šperk korunního prince totiž stojí za smrtí či zmizením mnoha nevinných obětí, ale i viníků s rukama potřísněnýma krví.

Touha po bohatství a moci se těžko snáší s obětavostí a čistou láskou

Život slovutného genealoga Jeffersona Taytea nabral trochu překvapivý, leč vítaný směr. Nová rodina Jeffersonovi kompenzuje dosud nenaplněnou touhu po nalezení vlastních kořenů a přesun za oceán snáší celkem v pohodě. Některé věci se ale nemění. Dobrodružství lačného Taytea začínají snadné úkoly brzy vyčerpávat. Žádný z nich mu nedokáže zvýšit tep či přinést alespoň závan exotiky a nebezpečí. Brzy se ale vše mění. Klient ze Skotska by rád ztotožnil a očistil jednoho z předků. Zdánlivě banální vyšetřování v romantickém prostředí genealoga pohltí.

Vodítkem k minulosti zchudlého majitele panství na divoké Vysočině je psaní z indického Džajpuru. Na(ne)štěstí jej brzy následuje další list odkrývající novou souvislost s mýtickým rubínem. Co však kalí nadšení z objevu je přítomnost mrtvoly, která jej provází. Jefferson je znovu vtažen do víru smrtícího řádění tajemného vraha, za nímž stojí možná více než jen chamtivost. Je otázkou, zda riskování života genealogovi vyváží nalezení pravdy. Hru kočky s myší totiž nelze jen tak ukončit.

Výsledky komorního pátrání mohou zasáhnout překvapivě mnoho lidí

Nejnovější (a na první pohled triviální) případ uznávaného genealoga Jeffersona Taytea se, dle očekávání série znalých čtenářů, brzy komplikuje. Zanedlouho se objevuje první mrtvý a před jejich očima krystalizuje stále nebezpečnější pátrání, v němž jde o čas. Třebaže se klient Jeffesona snaží přesvědčit, že mu nejde o ztracený diamant a hledá jen pravdu ohledně nezvěstného předka, všichni zainteresovaní jsou ohrožení na životě i podezřelí z vraždy.

Snad jen Tayte je evidentně bez viny a ještě ho chrání vrahova potřeba získat stopy k nalezení bájného pokladu. Zkušený genealog tedy musí napnout všechny síly, aby zúročil své nemalé znalosti historických reálií, způsobů hledání vodítek týkajících se rodokmenů i lidských pohnutek. Kvůli oběti v současnosti, velmi pravděpodobně související s hledáním královského rubínu, je sice ve spojení s policií, avšak nitky vedoucí na místa vzdálená v čase i prostoru musí rozplétat sám.

Steve Robinson v pěti bodech

  1. Narodil se v Kentu ve Spojeném království a nyní žije nedaleko Londýna.
  2. Jeho vášeň pro genealogii, kdy se vydal po stopách dědečka z matčiny strany, o němž nic netušil a vysledoval jeho stopu až do Los Angeles, aby zde odkryl celou historií svého rodu.
  3. Psaní propadl, když mu bylo šestnáct a otiskli mu první článek v časopisu, ale na plný úvazek s literární tvorbou začal až poté, co ukončil kariéru v telekomunikacích.
  4. Debutoval prvním dílem thrillerové pentalogie o Jeffersonu Tayteovi (Stopy v krvi) inspirovaném zkušenostmi z pátrání po vlastních předcích (Stopy v krvi, Hluboký hrob, Poslední anglická královna, Ztracená vládkyně, Spříznění, Smrtící hry, Dopisy od mrtvého).
  5. Má rád hudbu (vše mezi jazzem a Foo Fighters), knihy (vyrůstal na Letopisech Narnie) – spíše audioverze (The Book Thief), prochází se, lyžuje, hraje golf nebo hraje na akustickou kytaru.

Jeho úkolem je nejen co nejrychleji rozplést všechny související události a zjistit, kam se mýtický diamant poděl, ale hlavně zabránit dalším vraždám. Přestože je očividné, že další tělo přinese i nové informace, Jefferson je příliš lidský, aby toužil po výhře za nejvyšší cenu. To však nestačí a záhy se k němu dostane nový list, který jej snad alespoň posune dále. Jak se dozvídá, nevyslovené a ztracené informace v zákazníkově rodinné historii se týkají více tajemství, než „pouze“ krvavého náhrdelníku, a pojí se s větším množstvím těl, než kdokoli tuší.

Závod s časem prohraný v minulosti by dnes mohl skončit vítězstvím

Již sedmé vyprávění britského autora Stevea Robinsona, pro milovníky jeho literárního cyklu s povědomou slabostí pro genealogii a vzdálený kontinent jeho předků, se znovu odehrává na několika místech a v několika časových rovinách. Současná dějová linka sleduje čtyřicátníka Taytea pokoušejícího se najít souvislosti mezi objevujícími se dopisy Jane, přítelkyně rodiny klienta žijící v Indii na počátku 19. století, a zároveň představuje všechny hrdiny příběhu dneška.

Odkrývá současnou zášť, sobectví a hamižnost, avšak také ukazuje, že jejich kořeny sahají několik desítek let zpět a v mnohém si neštěstími či tragickými událostmi nezadají s ještě vzdálenějším časem druhé hlavní příběhové linie. Ta se odehrává ve zmíněném předminulém století a přes navracené dopisy, adresované bratrovi, Jane odhaluje pozadí dramatických příhod a vztahů, vedoucích až k veskrze truchlivým činům ukončujícím mnoho životů.

Sedmé vyprávění čtenářům umně vylíčí situaci v kolonizované Indii, vztahy mezi hlavními postavami džajpurských epizod i domorodými obyvateli a kolonizátory, milovníci východní exotiky proto budou ještě nadšenější, než ostatní. Na své si ale pochopitelně přijdou také všichni ostatní ctitelé vzrušení a dramatických příběhů, přes pochopitelnou úspornost je v dopisech líčené dění často dechberoucí a natolik smutné, že se čtenáři neubrání dojetí přesto, že jsou nevyhnutelné a dávno se odehrály.

Jak je zřejmé, ani tomuto dalšímu svazku s Jeffersonem Taytem v hlavní roli nechybí nic, co jeho fanoušci tolik milují, ba možná je v něm ještě něco navíc. Jak je autorovým dobrým zvykem, základem jeho příběhu je výše uvedený zločin a jeho dramatické vyšetřování, historická exkurze do minulosti i zakázaný milostný vztah. Charaktery jsou příjemně vykreslené a čtenáři by jim mnohdy rádi drželi palce, kdyby jejich příběhy dávno neskončily (přesto doufají ve šťastné konce).

Třebaže Dopisy od mrtvého (zejména v současné lince) neoplývají velkým počtem účinkujících a odehrávají se často v jediné zchátralé lokalitě (avšak s romantickým okolím), díky povedené zápletce detektivního příběhu odkazuje na tu nejlepší britskou dámskou klasiku. Steve Robinson ani tentokrát nešetřil dramatickými okamžiky, nečekanými odhaleními, krvavou akcí či napínavými momenty. Navíc je veskrze obratný vypravěč, takže i jeho sedmá kniha se čte prakticky sama.

  • Steve Robinson: Dopisy od mrtvého (Jefferson Tayte 7)
  • Mystery Press, 2020
  • překlad: Kateřina Niklová
  • obálka: Bürosüd
  • 336 stran, 349 Kč
7. dubna 2022, Olga Buriánková