Atlantida, Greg Donegan

Donegan Greg: Atlantida

Bývalý americký velitel zvláštních jednotek A-Team Greg Donegan není u nás příliš známý. Jeho pravé jméno je Bob Mayer (*1959), a před knihou Atlantida (orig. Atlantis, 1999) se u nás objevil jen jeho román Pomsta Omegy (Alpress 2001), který vydal pod jménem Joe Dalton. Těch pseudonymů má ale povícero: Kromě Grega Donegana například Robert Roberty nebo Bob McGuire.

Většina jeho knih má jeden společný prvek. A to víru v existenci mimozemských civilizací a v jejich návštěvu na Zemi. Nejslavnějším dílem je cyklus románů „Area 51“, který vydává pod jménem Robert Doherty od roku 1997.

Mimozemská tématika je i hlavním námětem knihy Atlantida. Děj nás zavede do tajemného místa uprostřed neprobádané džungle v Kambodži, místa Angkor Kol Ker, kde se podle legend usadili obyvatelé zničené Atlantidy. Je to podobné místo jako například Bermudský trojúhelník. Ztrácí se v něm letedla, lidé, celé expedice a ani nejdokonalejší špionážní družice nedokážou prorazit tajemnou mlhu, jež toto místo smrti ukrývá.

Příběh začíná během války ve Vietnamu, kdy se do této oblasti vydala jednotka speciálních sil US Army vedená seržantem Flaherthym, která měla za úkol pokusit se najít zbytky špionážního letounu SR-71 Blackbird. Z celé utajované akce se vrátil pouze jediný člověk, desátník Eric Dane. Vyprávění o příčinách totální zkázy výpravy mu nikdy nikdo nevěřil, až na jednoho člověka, záhadnou a všemocnou postavu jménem Foreman.

Foreman slouží snad CIA, snad NSA, snad samotnému prezidentovi USA, ale především sobě samému a svému dlouholetému úkolu, a tím je dohled nad podivnými anomáliemi oblastí jako Bermudský trojúhelník, Angkor Kol Ker, Ďáblovo moře u japonského pobřeží a dalších.

Foreman jako jediný věří, že v Angkor Kol Keru žijí příšery, které není v moci lidí porazit. Proto Danea třicet let po ukončení vietnamské války opět povolá na výpravu do Kambodže, kde má pomoct najít další zřícené špionážní letadlo, jež pilotovala dcera jednoho z nejmocnějších a nejbohatších mužů světa. Ale tato výprava není jediná, která se sem vydala. Jsou i jiné velké společnosti, jež se o poklady skryté v Angkor Kol Keru zajímají. Na všechny čeká mimozemská mocnost, která už je zde sice desetitisíce let, ale právě teď se rozhodla ovládnout Zemi.

Román je prezentovaný většinou jako science fiction, ale autor v sobě nedokázal potlačit své vojenské já, a tak se čtenář musí připravit, že bude vlastně číst military. Jak někdo na americkém internetu napsal, je to příběh, ve kterém se setkal styl Toma Clancyho se Stephenem Kingem.

Děj románu je rozdělen do dvou linií. Ta dobrodružná a akční se odehrává přímo v srdci kambodžské džungle, kde se vojenští experti a žoldáci snaží dostat na kloub záhadě Angkor Kol Keru, ta druhá zase v teple a suchu špionážních centrál v USA, uprostřed nejmodernějších družicových, vojenských a špionážních technologií, které mají jednotce v džungli pomoct. Tady sice nehrozí krvavě bolestná smrt, ale mocenský boj je i zde krutý. Obě dějové linie v sobě mají napětí, které autor umí celkem spolehlivě dávkovat. A když se k tomu připočtou i Doneganovy vypravěčské schopnosti, vznikla celkem zajímavá a čtivá kniha. Příběh má hlavu a patu, není v něm nic nelogického a ani postavy nejsou ztvárněny jako z nějakých béčkových akčních filmů.

Závěr knihy má celkem jasně otevřený konec, a když jsem později zabrouzdal po internetu, zjistil jsem, že je to první díl z docela už rozsáhlé série. Česky v současné době vyšel už i druhý díl cyklu, Bermudský trojúhelník.

  • Greg Donegan: Atlantida
  • vydal BB Art, Praha 2006
  • přeložil: Zdík Dušek
  • obálka: Robin Brichta
  • 280 stran / 199 Kč
4. prosince 2006, BoboKing