Apokalypsa na počkání: Ustup, Damiene Thorne, přichází Baxter Zevcenko, Charlie Human: Apokalypsa na počkání

Human Charlie: Apokalypsa na počkání

V nadpise jsem to možná trochu přehnal. Středoškolák Baxter, výtvor jihoafrického spisovatele Charlieho Humana, rozhodně není Antikrist. Děti by si však o něm číst neměly. Mnozí dospělí se ale budou hihňat jako tříletí.

Vypravěč Apokalypsy na počkání je prostě ukázkový sígr. Chová se nepěkně k autistickému bratrovi, šikanuje učitele a především na své škole platí za hlavního distributora porna. Stručně řečeno, rychle nabudete dojmu, že vám drobnou knížečku vypráví postava ze South Parku.

Nadpřirozená stránka děje o sobě dává vědět velice rychle, neboť Baxterovi se až příliš často zdá o dívence v ohrožení, jejíž zážitky jsou mnohem dramatičtější a serióznější než jeho vlastní vyprávění. Je nabíledni, že mladý pán Zevcenko disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Do magického světa pronikne ve chvíli, kdy se ztratí jeho přítelkyně Esmé, a co hůř, možná ji unesl obávaný sériový vrah. Vzhledem k podivnému nálezu vyhledá Baxter pomoc Ronina, lovce příšer zapáleného pro zbraně a alkohol. Až s ním poznává pravdu o skrytém světě magie, včetně šokujícího faktu, že bytosti z nové, stále úspěšnější kategorie porna, skutečně existují.

Jihoafrický Simon Green?

Věřte, nebo ne, Baxterova upřímná bezohlednost vás přilepí už k prvním stránkám. Budete se možná cítit trochu provinile, když domyslíte, jak podobné jednání dopadá často ve skutečnosti, ale kromě toho, že si užijete škodolibou zábavu, jste rázem také připraveni na absolutní vytržení ze stereotypu jak vaší šedé skutečnosti, tak, ruku na srdce, mnohých fantasy knih. Baxter Zevcenko si ostatně není sám jist svou vlastní psýchou, a proto v krátkých pomilováníhodných scénách nechá diskutovat protikladné rysy vlastní osobnosti.

Autor, pokud to z předchozího textu není jasné, ovládá skvěle nadsázku a umí ve správnou chvíli (a to docela často) přijít s vtipem, jenž sice není nikterak geniální, ovšem ocení jej jak intelektuál, tak člověk jednoduššího založení. Scénu urban fantasy Human po vzoru krajanky a kolegyně Laren Beukesové navíc obohatil osvěžujícím jihoafrickým prvkem. Na děj Apokalypsy má vliv kultura domorodců, války s Búry i neblahé dědictví režimu apartheidu. Svižně akční styl, bohatý na představivost, možná některým čtenářům připomene Simona Greena, autora knih z Noční strany nebo Tajných dějin, ovšem se zdánlivě „přízemnějším“ prostředím.

Charlie Human v pěti bodech

  1. Je absolventem tvůrčího psaní na Univerzitě Kapského Města.
  2. Pracuje v internetových médiích.
  3. Zatím napsal dvě knihy o Baxteru Zevcenkovi – Apokalypsu na počkání (Apocalypse Now Now) a Kill Baxter.
  4. Za svou inspiraci označuje bulvární tisk.
  5. Mezi autory, kteří jej ovlivnili, řadí Lauren Beukesovou, Chinu Mévilla, Nicka Harkawaye, Margaret Atwoodovou, Richarda Morgana, Jeffa VanderMeera a Richarda Kadreyho.

V odlehčeném příběhu jsou pro nás předvídatelně připraveny reference na naši oblíbenou subkulturu jako například, když Baxter použije hlášku ze Star Wars: Epizody I, aby si to v příští chvíli sám vyčetl. Na druhou stranu, možná to začíná trošičku vadit na konci, kde počet referencí až přespříliš zhoustne. Uvidíme, jak bude v nastoupené cestě pokračovat druhý díl s názvem Kill Baxter, v němž se možná dočkáme zvýrazněného kontrastu mezi naším hlavním hrdinou a Harrym Potterem.

Apokalypsa na počkání s vámi bude svým humorem od začátku do konce mlátit o zeď, což nejlépe poznáte v akčním vyvrcholení. Zároveň se v průběhu Baxterových vizí minulosti stává takřka vážným thrillerem s prvky lovecraftovského hororu. Má v sobě zkrátka něco z mnoha subžánrů a obstojně odstartovává „kariéru“ nejzajímavějšího fiktivního antihrdiny od doby, kdy Artemis Fowl vydíral skřítky.

  • Charlie Human: Apokalypsa na počkání
  • Plus, 2016
  • obálka: Joey Hi-Fi
  • překlad: Vít Bezdíček
  • 309 stran, 329 Kč (v-eshopu Fantasye již za 296 Kč)
31. května 2016, Jiří Kábrt