Anita Blakeová 4 v novém. Zaplétat se do mocenských bojů vlkodlaků je naprosté šílenství, Laurell K. Hamiltonová: Kavárna šílenců (Anita Blakeová 4) - n.v.

Hamiltonová Laurell K.: Anita Blakeová 04 - Kavárna šílenců - váz.

Oživovatelka mrtvých a zákonná popravčí upírů. Anita Blakeová žije ve světě plném netvorů. A to nejen ve svém profesním životě. Nestačí, že za svého životního druha zvolila duševně rozervaného vlkodlaka, ale i nadále ji pronásleduje upíří vládce města Jean-Claude.

Anita Blakeová žije ve světě, kde jsou upíři, zombie či vlkodlaci běžnou součástí společnosti a Anita o tom ví své. Narodila se s potenciálem oživovat mrtvé, stala se popravčí upírů, o níž si upíři vypráví strašidelné historky před spaním, a stala se externím poradcem místního policejního sboru při vyšetřování nadpřirozených trestných činů.

Nové vydání série Anita Blake spisovatelky Laurell K. Hamiltonové umožňuje čtenářům spatřit v novém hávu začátky bestsellerové série, která si po světě získala tisíce fanoušků. V Kavárně šílenců, čtvrtém díle série, bude Anita řešit další nadpřirozené zločiny, ale především se snažit ukočírovat svůj milostný život.

Policisté opět potřebují Anitinu pomoc, a tak oživovatelka neváhá a vyráží na místo činu, které na první pohled připomíná útok vlkodlaka. To by ještě nebylo tak neobvyklé, kdyby se ovšem Anita nedlouhou poté nedozvěděla o pohřešujících se vlkodlacích.

A pátrání Anitu zavede přesně tam, kam nikdy neměla vkročit. Ve zdejší vlkodlačí smečce dochází k mocenskému boji a jeho středem není nikdo jiný než Anititn nynější přítel, učitel střední školy a mocný vlkodlak Richard Zeeman.

Anita Blakeová je badass hrdinka k pohledání. Emancipovaná žena, pro niž je sebeúcta důležitější než cokoliv jiného, zbraním rozumí lépe než všichni muži v jejím životě a neváhá se postavit upířím pánům, jichž se bojí zubatí na celém světě. A přesto je Anita bezradná, když se pozornost soustředí na její milostný život.

Laurell K. Hamiltonová v pěti bodech

  1. Hamiltonová se narodila roku 1963 v malém Heber Springs ve státě Arkansas, ale většinu dětství strávila v městečku Sims v Indianě.
  2. V šesti letech ztratila matku při automobilové nehodě a její výchovu převzala babička.
  3. První román Nightseer byl spíše tradiční fantasy s elfy, trpaslíky a draky.
  4. První krátký příběh o Anitě napsala koncem 80. let. Její svět a postavy byly vystavěny mnohem dřív, než se slovo „paranormální“ stalo nakladatelským výrazem.
  5. Kromě série o Anitě Blakeové píše Laurell K. Hamiltonová i sérii o Meredith Gentry. Série vychází v češtině u nakladatelství Epocha.

Násilí a krutost, bitky a popisy, které si nic nenechávají pro sebe, a zároveň romantiku a trocha té erotiky, to všechno nabízí čtvrtý díl série o lovkyni upírů, která tentokrát upíry neloví (jen se jim snaží nevlézt do postele). Autorka opět dokonale propojuje akci s romantikou, takže každému čtenáři dává přesně to, co si přeje, v dostatečné dávce. Ačkoliv je čtivo mířeno spíš na ženské publikum, svoje si v až naturalistických popisech boje určitě najdou i pánové, kteří jednoduše budou muset přežít opakované popisy toho, co má Anita zrovna na sobě – na druhou stranu, třeba i to by mohlo povzbudit čtenářovu fantazii.

Čtvrtý díl ze série Anita Blake vychází v České republice v novém vydání a také ve své třetí verzi, kdy zmizela spousta překlepů a názvy jako „animátoři“ – protože to by si „oživovateli“ moc lidí nejspíš nespojilo. Překlad se tudíž vrátil do kvality, kterou si čtenáři můžou opět naplno užít.

Série Anita Blakeová představuje něco, co zaslouženě patří mezi top urban fantasy/paranor­málních romancí současnosti a především úvod série dokazuje kvality a obrovskou fantazii, jimiž Laurell K. Hamiltonová a její svět oplývá.

  • Laurell K. Hamiltonová: Kavárna šílenců (Anita Blakeová 4) – n.v.
  • Epocha, 2015
  • překlad: Dominika Moulíková
  • obálka: Jakub Jíra
  • 320 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
20. prosince 2015, Nela Libovická