Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zombie z The Walking Dead útočí podruhé na Cestě do Woodbury, Robert Kirkman, Jay Bonansinga: The Walking Dead - Cesta do Woodbury

Kirkman Robert a Bonansinga Jay R.	: The Walking Dead / Živí mrtví 2 - Cesta do Woodbury

Stejně jako komiksová předloha i seriálové zpracování se první díl knihy The Walking Dead s podtitulem Vzestup guvernéra ve světě setkal s úspěchem čtenářů i kritiky. Pokračování tedy na sebe nenechalo dlouho čekat a teď ho nakladatelství Baronet představuje i českým čtenářům.

Cesta do Woodbury navazuje na předcházející část. Příběh Guvernéra se komplikuje s příchodem nových postav, které zamotávají jeho dějovou linii. Do Woodbury zavítá mladá žena Lily Couleová spolu s několika dalšími uprchlíky z tábora, kteří pod křídly Guvernéry začínají budovat sousedství, v němž by mohli snad najít klid.

Robert Kirkman a Jay Bonansinga v pěti bodech

  1. Robert Kirkman se narodil v roce 1978.
  2. První Kirkmanův komiks byl vydán roku 2000 a jmenoval se Battle Pope.
  3. Mimo The Walking Dead přispěl autor také do marvelovských komiksů jako Avengers, Captain America, Fantastic Four, Spider-Man Unlimited a Marvel Zombies.
  4. Jay Bonansinga je americký spisovatel, scénárista, producent a režisér.
  5. Vzestup guvernéra představuje Bonansingovu první knihu, která vyšla česky.

Na rozdíl od první knihy, pokračování se především zaměřuje na nově představené postavy, které se autorům opět podařilo skvěle vykreslit. Nevtíravým způsobem člověka donutí s hrdiny soucítit a milovat je, nebo v případě Guvernéra k smrti nenávidět.

Postapokalyptický svět plný oživlých mrtvol se Kirkmanovi a Bonaningovi opět podařilo skvěle vylíčit se všemi nechutnostmi, vyhřezlými střevy, vylámanými zuby i krvavými šrámy. Díky téměř až naturalistickému stylu psaní, kdy si autoři opravdu neberou servítky, čtenář téměř ucítí nepříjemný odér hnijícího masa. Písemný projev autorů se od minula zlepšil, používají více přirovnání a vylíčená atmosféra je daleko uvěřitelnější než v jedničce.

„Lillying hlas se nesl nad rány lopatou jako štěkot nemocného psa tenký hrůzou, chraplavý otřesem, monotónní, zabarvený šílenstvím. Práskala lopatou do jednoho auta za druhým, sama přesně nevěděla, co to dělá, už se neovládala. Zaznamenaly to další zombie a línými nemotornými pohyby se táhly za tím rámusem.“ (str. 58)

Jestliže první díl byl příjemným hororovým dramatem, jeho nástupce je nervy drásající akční thriller, který nenechá čtenáře klidně spát. Akční momenty táhnou celý příběh a je jich tu mnohem víc než ve Vzestupu guvernéra. Autoři se pouštějí i do psychologického pitvání postav, což kupodivu nebrzdí příběh, právě naopak se stává ještě čtivějším a pro čtenáře atraktivnějším.

Fanoušci hororů a thrillerů budou jásat a uctívat The Walking Dead: Cesta do Woodbury jako svoji bibli, slabším povahám bude možná trochu nevolno. Přesto se však jedná o kvalitní, čtivé a akční dílo, které zajme nejen pubertální čtenáře. Kirkmanova a Bonansingova sága má zatím vzestupnou tendenci. Čtenářům nezbývá než doufat, že poslední díl bude v této tradici pokračovat.

  • Robert Kirkman, Jay Bonansinga: The Walking Dead – Cesta do Woodbury
  • Baronet, 2013
  • překlad: Dana Chodilová
  • obálka: Profimedia.cz
  • 320 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
10. prosince 2013, Klára Valkounová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).