Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Závěrečný díl série Drakie je nabitý akcí. Možná až příliš, Sophie Jordan: Návrat (Drakie 3)

Jordan Sophie: Drakie 3 - Návrat

V knize Drakie se čtenáři seznámili s mladou Jacindou, která se zamilovala se do obyčejného člověka, Willa. Pak přišel Útěk a více přiblížil život a zvyklosti drakií, potomků draků, kteří na sebe dokáží brát lidskou podobu. Jejich život ale není jen idylické létání nad lesem, musejí si dávat pozor na své nepřátele, lovce a enkrosy. A právě do pevnosti enkrosů musí Jacinda proniknout v posledním díle trilogie nazvaném Návrat, aby zachránila jednu z členek svého kmene.

Jako by Jacinda neměla dost problémů se svými vztahy – je sice přesvědčená, že miluje Willa, jelikož však byla přinucena uzavřít pouto s Cassianem, princem jejího kmene, vnímá jeho pocity a to jí rozhodně nepomáhá utřídit si v klidu myšlenky. To ale nyní musí jít stranou, lovci totiž odvezli Cassianovu sestru Miriam do pevnosti enkrosů, a kdo ví, co všechno si tam musí vytrpět? Jacinda spolu s Willem, Cassianem a svou sestrou Tamrou vymyslí plán na její záchranu. Má to ale jeden háček: do pevnosti se může dostat, jen pokud se nechá chytit…

Jak už je jejím zvykem, Sophie Jordanová navazuje přesně tam, kde skončila, a bez zbytečných úvodů a opakování toho, co se stalo v předchozích dílech, se vrhá do děje. Zatímco tam dynamická fáze rychle pominula, Návrat je nejakčnější díl ze všech a něco se tam děje téměř neustále. Zvláště druhý díl strávila Jacinda převážně přemítáním o tom, co bude dělat, a uvažováním, zda si vybrat Willa nebo Cassiana. Nyní, když už se konečně víceméně rozhodla, koho má raději, vyplňují místa mezi akcemi její úvahy o tom, jak bude vypadat její budoucnost. Autorka se přesto převážně zaměřuje na akční scény, přičemž v poslední třetině se tempo příběhu ještě zrychluje.

Akce na úkor vysvětlení

Díky té smršti událostí, jež autorka od začátku až do konce servíruje, se jí téměř podařilo zakrýt několik závažných nedostatků. Čtenář hltá stránku za stránkou tak rychle, že se ani nestihne zamyslet nad tím, že většina rádoby záhad je průhledná jako křišťál, některé věci se autorka neobtěžovala vysvětlit a obtížné situace hrdinové občas vyřeší až podezřele snadno.

Sophie Jordanová v pěti bodech

  1. Vyrostla v Texasu, momentálně bydlí s manželem a dcerou v Houstonu.
  2. Sedm let učila na střední škole literaturu.
  3. V USA je známá především svými historickými romancemi.
  4. Když zrovna nepíše, ráda vaří a vymýšlí nové recepty.
  5. Neustále popíjí nezdravé kofeinové nápoje – mezi její nejoblíbenější patří latté a dietní cherry kola.

Zářným příkladem toho je závěrečný boj, jenž končí tak náhle a nečekaně (a nečekaně snadně), až člověk zapochybuje, jestli si autorka prostě neřekla: Aha, už mám dostatečný počet stran, pojďme to ukončit. Takže je možná při čtení téhle knížky, a vůbec celé série, lepší moc nepřemýšlet, poslat mozek na dovolenou (on si to občas zaslouží) a jen si užívat čtení.

Romantika na jedničku

Sophie Jordanová není v knižním světě žádný nováček, před young adult sérií o potomcích draků vydala několik historických romancí. I série Drakie je spíše romantická než fantasy – fakt, že hlavní hrdinka není člověk, hraje spíše druhé housle. Je to škoda, protože zrovna draci jsou dnes poměrně neokoukané téma a mělo velký potenciál, jen kdyby se autorka tolik nesoustředila na Jacindino zamilování. Ty, co si chtějí číst zamilovaný příběh, Drakie nezklame. Kdo chce pořádné fantasy, musí se poohlédnout jinde.

Navzdory vší akci se Návrat zařadí spíše mezi oddechové knížky. Je čtivý a čtenář se u něj nenudí, ale zároveň nejde o knihu, která by v paměti utkvěla nějak dlouho. Mezi cílovou kategorií si ovšem své čtenáře jistě najde. Bezpochyby ho lze považovat za slušný závěr spíše průměrné série.

  • Sophie Jordanová: Návrat (Drakie 3)
  • Albatros Media – CooBoo, 2013
  • obálka: Amber Gray, Sasha Illingworth
  • překlad: Miroslava Urešová
  • 264 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
10. srpna 2013, Anežka Dudková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Drakie 3 - Návrat

Drakie 3 - Návrat
299 Kč 269 Kč