Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vrána k vráně sedá nebo výjimka potvrzuje pravidlo?, Leigh Bardugo: Šest vran

Leigh Bardugo: Šest vran

Šest vran se sletělo na pulty českých knihkupectví. Leigh Bardugo už je v Čechách známá svou trilogií Griša, ze které jsou zatím přeloženy dva díly, pro čtenáře představuje tedy vítané rozptýlení přivítat další knihu, která se odehrává ve stejném fantasy světě jako jmenovaná Griša. Zásadní otázkou pro ty, kteří jsou zatím touto sérií nedočteni, zůstává, zdali mohou přečíst Šest vran před Grišou nebo neznalost světa, ve kterém se příběh odehrává, okleští čtenářský požitek? Z posbíraných zkušeností vyplývá jediné – není se čeho bát, Šest vran si dokonale užije i nováček světem griš nepolíbený.

Zloděj, hazardní hráč, smrtící kráska, špionka, slušňáček a trestanec. Vskutku nesourodá parta, která se hrou osudu stane týmem, před nímž stojí téměř nesplnitelný úkol. Astronomická odměna za jeho splnění je však přesvědčivější než pochyby. Najmutí byli nejlepší z nejlepších, ostřílení psanci, kteří vědí, jak to chodí na ulici a umění přežít je jejich specialita. Každý vyniká v něčem jiném, měli by tedy vytvořit perfektní tým. Ale co když se střetne rozporuplná motivace, nevyřešená minulost a silné emoce, které nelze jen tak hodit za hlavu? Cílem je vloupání do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Stačí jediná chybička a celý plán, vymyšlený za pochodu, se sesype jako domeček z karet. Dokážou jednotliví členové týmu zapomenout na své osobní sváry, touhy a táhnout za jeden provaz?

Svět a skutky nejsou černobílé. Zloduch může být hrdinou a hrdina zloduchem. Leigh Bardugo v Šesti vranách rozjela dvě dějové linky – jednu hlavní, kde postavy putují napříč zemí za svým úkolem. A dále na neméně důležité lince, která běží v pozadí, se čtenář dozvídá více z osudů našich hrdinů, autorka v ní postupně odhaluje jejich minulost, a díky tomu lze lépe pochopit chování, myšlenky, strach i touhy jednotlivých charakterů.

Postav je tu požehnaně, každý čtenář si tak zaručeně může najít tu svou oblíbenou. Příběh je střídavě vyprávěn z pohledu účastníků zdánlivě sebevražedné mise, a nabízí tudíž sondu do jejich myšlení a odlišný náhled na dění, zatímco se děj nenásilně posouvá dál. Podstata magických grišů je zde jen nastíněna, kniha se jí nevěnuje příliš do hloubky, hlavní slovo dostává putování za těžkým úkolem.

První, co upoutá čtenářovu pozornost ještě před otevřením knížky, je její nezvykle velký formát. Obálka laděná do ponurých barev se tak nedá přehlédnout v regálu. I po sundání přebalu nestačí čtenář vycházet z údivu – kniha je temnější než noc a stránky jsou z pohledové části obarveny na černo, což vytváří zajímavý grafický prvek. Šest vran proto představuje vizuálně velmi povedený kousek. Když se k celkovému dojmu přidá i povedený obsah, není co řešit a kandidát do knihovničky je na světě.

Leigh Bardugo v pěti bodech

  1. Narodila se v Jeruzalémě.
  2. Nyní žije a tvoří v Hollywoodu.
  3. Čas od času vystupuje se svou hudební skupinou, ve které zpívá.
  4. Po ukončení studia na Yale prošla řadou zaměstnání.
  5. První její kniha, která vyšla v ČR, je Griša – Světlo a stíny.

Nesourodá parta nebezpečných psanců na necelých 400 stránkách nabízí povedený mix napětí, akce, silných emocí a v neposlední řadě i zábavu. Vše je dobře promyšlené a autorce se povedlo vyvarovat hluchých míst, nuda tedy není součástí balení. Vřele se dá doporučit čtenářům, kteří se ve světě griš již pohybují, tak i těm, kteří se na setkání s tímto magickým světem teprve chystají. A pro ty, které Šest vran již uchvátilo, je tu pozitivní zpráva – druhý díl už spatřil světlo světa pod názvem Crooked Kingdom. Nezbývá tedy než čekat, až se dostane i k nám, do České republiky.

  • Leigh Bardugo: Šest vran
  • Fragment, 2017
  • Překlad: Julie Žemlová
  • 384 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
20. listopadu 2017, Lýdie Hochmanová

Šest vran

Šest vran
Vložit do pytle na zboží  Koupit   369 Kč