Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vládce podsvětí se vydává na dlouho plánovanou expanzi, Alan Campbell: Železný anděl

Campbell Alan: Železný anděl

Město Hluboká brána, které viselo na obrovských řetězech nad zdánlivě nekonečnou propastí, umírá. Jeho vládce bůh Ulcis je mrtev a všude panuje chaos doplněný o téměř pravidelné výbuchy skladovaných chemikálií spolu s řáděním Legie. Ta nemilosrdně loví přeživší ve snaze doplnit své značně prořídlé stavy. A do toho všeho se pomalu rozbíhá další fáze plánu na dobytí celého světa smrtelníků. Peklo nikdy nebylo tak blízko.

Jestliže ale chce Menoa rozšířit své panství i nad povrchem, potřebuje k tomu víc než jenom obrovskou armádu oddaných služebníků. V prvé řadě by je musel dostat z pekla a k tomu potřebuje prolít dostatečné množství krve. Nicméně ostatní bohové nesdílí nadšení z rozpínavosti svého souseda a všichni se již několik let snaží bránit mu v úspěšném postupu. Vítanou posilou by mohl být Ulcisův bratr Cospinol, povoláním bůh moří a mlhy. Jenomže to by se nejdřív musel dostat ze své rozpadající se lodi, která křižuje oblohu a funguje jako jeho vězení.

Naštěstí pro všechny má Cospinol ve svých službách hromotluka, který den i nocí táhne loď svého pána. A nějaké osvobozování pro něj tak nebude žádný problém. I kdyby to znamenalo nejprve vypátrat Ulcisova vraha a ukradnout mu duši. Pokud Menoa nijak nezasáhne, koalice jeho nepřátel se rozroste o dalšího rozzlobeného boha.

Navíc se kolem Hluboké brány ochomýtá bývalá elitní legionářka Rachel a anděl Dill, jemuž se už jednou povedlo utéct z pekla. Kdyby se o tuto svou schopnost podělil s dušemi svých druhů, kteří stále ještě vzdorují pánu podsvětí, znamenalo by to důležitý zvrat v průběhu celé války. Jenomže nic samozřejmě není tak jednoduché. Dostat se do pekla je jedna věc, ale najít První citadelu, která je v obležení Menoových vojsk, je věc druhá.

Alan Campbell v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1971 ve Falkirku ve Skotsku.
  2. Vystudoval počítačovou vědu na univerzitě v Edinburghu.
  3. Pracoval jako vývojář počítačových her, mimo jiné i série GTA.
  4. Později se začal věnovat literatuře.
  5. Jeho debutem byl román Zjizvená noc, na nějž Železný anděl volně navazuje.

Ačkoli je Železný anděl druhým dílem trilogie, neznalost první knihy rozhodně není na škodu. Do jisté míry jde totiž o dva odlišné příběhy sdílející jeden svět. Teprve zde se autor konečně rozmáchl a nechal svou představivost vykreslit fascinující detaily znepokojujícího světa, v němž se největší bohatství skrývá v ukradených duších. Každá postava jeho světa si s sebou nese jistou dávku krutosti. Ovšem zatímco někteří bohové (nebo Cospinolův šampion) svou krutost používají většinou jen v situacích, kdy je to nezbytné, Menoa si jako správný vládce pekla v utrpení druhých vyloženě libuje. A takový Dill působí první polovinu příběhu jako ztělesnění nevinnosti a svůj smysl pro krutost bude muset teprve objevit.

Zvláštní je, že autorova vize pekla, kdy se duše mění na pouhý stavební materiál, který je tvarován za pomoci silnější vůle, silně připomíná román Asfalt Štěpána Kopřivy. Nejde však o přímou inspiraci, byť ona podobnost je místy velmi fascinující. Alan Campbell dokazuje, že patří k těm spisovatelům, kteří svým hrdinům nedají nic zadarmo. A kteří si moc rádi hrají s falešnými pocity naděje. Campbell se navíc v Železném andělovi ukazuje jako mistr pointy, který celou dobu vodí čtenáře i své postavy za nos.

Navíc se zde velmi výrazně ukazuje míra fantazie, s níž byl tento svět vytvořen. Od podivných vzducholodí, speciálních jedů schopných udělat z člověka na slovo poslušného zabijáka bez soucitu, přes různé konstrukty (zvláště ty pekelné jsou fascinující), až po (ne)magické souboje lidí, andělů a démonů, to všechno jasně dokazuje, že autorovi se podařilo skloubit napínavý příběh s originálními náměty. Rozhodně tedy nejde o fantasy v klasickém slova smyslu. A protože se jedná o trilogii a od vydání závěrečného dílu v zahraničí uplynulo již osm let, musíme doufat, že do českých knihkupectví se dostane o něco rychleji, než se to povedlo Železnému andělovi.

  • Alan Campbell: Železný anděl
  • Laser books, 2017
  • Obálka: Dominic Harman
  • Překlad: Roman Tilcer
  • 384 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
5. dubna 2017, Tomáš R. Tokoš

Železný anděl

Železný anděl
349 Kč 314 Kč