Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Věčný život přinese spoustu problémů, alespoň v Budoucnosti Dmitryho Glukhovského, Dmitry Glukhovsky: Budoucnost

Glukhovsky Dmitry: Budoucnost

Každému fanouškovi scénářů ne příliš růžové budoucnosti musí být jméno Dmitryho Glukhovského velmi dobře známé. Pokud náhodou spisovatel sám o sobě zvonek nerozezní, určitě všem pomůže zmínění faktu, že stojí za populární dystopickou knihou Metro 2033. Ta to pár let zpět dotáhla i na obrazovky počítačů a do srdcí nespočtu hráčů. Nyní přichází na český trh Budoucnost, nejnovější dílo ruského autora.

Gluhkovsky si v románu pohrává s myšlenkou, co by se stalo, kdyby lidstvo dosáhlo jedné ze svých nejvyšších vytyčených met – nesmrtelnosti. Naše DNA byla upravena a všichni jsou si nyní rovni. Planetu pokryly vysoké věže, jejichž výstavba byla nutná, aby bylo dost místa pro všechny. Jenže lidé se nemohou rozmnožovat do nekonečna, a tak se k moci dostala politická strana propagující nesmrtelnost a v platnost vstoupil zákon o volbě. Plození potomků bylo označeno za ilegální, a kdo se vzepře, toho dřív nebo později systém vypátrá a navštíví ho jedna z jednotek Falangy.

Členem takové jednotky je i hlavní postava, Jan Nachtigall 717. Jeho akce vždycky probíhají stejně. Jednotka se sejde v civilu a těsně před zásahem si nasadí masky Apollóna, propůjčující jí anonymitu a symbolizující věčné mládí. Pak se jde na věc. Veškerý odpor je okamžitě neutralizován pomocí paralyzérů, nelegální děti či těhotné ženy bleskurychle vypátrány a jejich totožnost porovnána s databází. Když je těhotenství nehlášeno, jednomu z rodičů je podána injekce způsobující stárnutí a smrt do deseti let. Děti jsou navíc odebrány a poslány do internátů, kde je vychovají v další z jednotek Nesmrtelných. Tak taková je zářná budoucnost svobodné Evropy.

Jenže o Jana se začne zajímat jeden vysoce postavený politik. Vybere si ho na misi nejvyšší důležitosti a Jan selže, což mu otočí dosavadní život o 180 stupňů. A to všechno je jen zlomek velkolepého příběhu, který Dmitry Glukhovsky na 650 stránkách rozehrál. Jan tu není klasickým hlavním hrdinou. Vlastně to vůbec není hrdina. Je tvrdohlavý, vznětlivý a má velmi úzký pohled na svět. Zkrátka ve spoustě ohledů není vůbec žádný klaďas. A tak sám o sobě čtenáři slibuje už na prvních stránkách zajímavý příběh.

Dmitry Glukhovsky v pěti bodech

  1. Debutoval postapo románem Metro 2033, který původně vycházel na jeho webu.
  2. Vystudoval žurnalistiku a aktivně působil jako novinář v několika zemích.
  3. V roce 2007 byl u prvního přímého televizního přenosu ze severního pólu.
  4. Ovládá pět jazyků, včetně hebrejštiny a arménštiny.
  5. Krom Metra 2033, Metra 2034 a Budoucnosti mu u nás vyšla ještě kniha Soumrak.

Vypravěčský styl autora je silně specifický a od dob prvního Metra ho jen vypiloval. Příběh je vyprávěn z pohledu první osoby a často pomocí pocitů a proudu myšlenek hlavního protagonisty, takže všechno působí neuvěřitelně živým dojmem. Zároveň už jen z podstaty Janovy povahy je jeho přemýšlení nekorektní, drsné a drzé, bez zbytečné přetvářky a zlehčování. Násilí či sex není výjimkou a některé chvíle jsou tak dramatické a krutě realistické, že se čtenář na chvíli musí zastavit, aby je strávil.

Děj si často od hlavní dějové linie odskočí flashbackem do Janovy minulosti, aby čtenáři přiblížil jeho léta přežívání v internátu, a nakonec všechno končí finálem tak velkolepým, že ještě slušnou dobu po dočtení v hlavě zůstane. Ostatně i z toho důvodu, že Budoucnost dává hodně prostoru k zamyšlení nad důležitými otázkami, které dřív nebo později bude muset lidstvo skutečně řešit. Krom přelidnění a nedostatku potravy ale bude i prostor na zamyšlení nad významem rodiny a tím, co vlastně znamená žít.

Budoucnost, jakou nám Glukhovsky vykreslil, je děsivá, adrenalinová a uvěřitelná. Plná nečekaných okamžiků a krutých pravd a vzhledem ke svému rozsahu se čte až překvapivě rychle. O kvalitách autora si určitě nikdo po přečtení pochybovat nedovolí a je radost vidět, že Budoucnost je dokonce ještě lepší, než bylo Metro.

  • Dmitry Glukhovsky: Budoucnost
  • Knižní klub, 2015
  • obálka: Péter Sallai
  • překlad: Rudolf Řežábek
  • 648 stran, 449 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)
30. října 2015, Jan Holan

Diskuze k článku

moc uvěřitelná zápletka to není
dva mraky - 31. 10. 2015 18:11

Takhle jak je to podané v recenzi, mi základní konflikt připadá vytvořený vyloženě na sílu. Jednak vidíme kolem sebe, že není příliš velký problém přesvědčit lidi, aby děti neměli. A druhak, pokud by ta společnost opravdu nechtěla děti, zavede nucenou sterilizaci. Ale možná se to v knize řeší.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Budoucnost

Budoucnost
Vložit do pytle na zboží  Koupit 449 Kč 404 Kč