Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Válečníkův slib, Juliet E. McKennová

McKennová Juliet: Einarinn 4 - Válečníkův slib

V lednu 2007 vyšlo v nakladatelství Triton čtvrté pokračování série Einarinn anglické spisovatelky Juliet E. McKennové, nazvané Válečníkův slib, jež je zároveň předposledním dílem tohoto cyklu.

Děj je zasazen do období, kdy zlodějka Livak doprovázená mágem Usárou hledá v lese s Lesním lidem a vysoko v horách u Šeltyi s pomocí horalských přátel Sorgrada s Grena střípky starých vědomostí. O této dějové linii blíže vypráví třetí kniha Einarinn, Hra osudu.

Ryšad s Temarem, jemuž podařilo dostat za dramatických okolností přes oceán do Zyoutessele, se mezitím snaží získat podporu císaře a výše postavených šlechticů pro své cíle a nalézt ztracené magické artefakty z kolonie Kellarin, bez kterých nemůže dojít k probuzení dlouhodobě spících lidí. Hlavní postava, okolo které se příběh točí, je tak Temar D´Alsennin, jemuž však značně sekunduje i Ryšad.

Temar D´Alsennin byl po příjezdu do Zyoutessele vzat pod ochranná křídla rodu D´Olbriotů. Mladý a nezkušený v intrikách se pokouší splnit sliby, jež dal Guinall, a dostát tak povinnosti postarat se o kolonisty. Na jeho ochranu určil Sieur D´Olbriot, hlava rodu, Ryšada, který se Temarovi s pomocí mága Casuela pokouší v co nejkratším čase vštípit co nejvíce poznatků o současném stavu a historii pěti generací, jež mladík prospal v jeskyních. Oba se ho zároveň snaží seznámit s co nejvíce informacemi, které by mu byly prospěšné v jeho jednání, každý však trochu jiným způsobem. Přes veškerou pomoc ale Temar málem přijde o život a také o část magických artefaktů, které se mu podařilo získat…

V této knize se zapřisáhlý nepřítel císařství, národ vybavený specifickou magií nazvaný Elietim, nevyskytuje, nicméně je tu neméně smrtící protivník, jenž se skrývá na šlechtických dvorech a v honosných palácových komnatách a jehož lze jen velmi obtížně odhalit.

V porovnání s předchozími díly ve Válečníkově slibu není tolik akce, pokud ovšem za akci nepovažujeme občasnou zlodějinu a drobné šarvátky s lupiči. Spíše se dočkáme politických intrik, které se odehrávají na všech stranách, odhalíme fungování soudu a boj o mocenský vliv na císaře a o majetek.

Čtvrtý díl je tak trochu jiný než předchozí a poskytne čtenářům především mnoho zásadních a důležitých údajů o podobě císařství. Neobsahuje však žádné veliké dějové zvraty, které by donutily knihu ihned dočíst.

Je to především umně napsaná další část mnohadílné série bez nějakého zásadního pochybení v logice děje. Podle mého názoru je však v cyklu zatím nejslabší a patří tak pouze mezi mírně nadprůměrné knihy, ne mezi mimořádné čtenářské zážitky.

  • Juliet E. McKennová, Válečníkův slib
  • vydal: Triton 2006
  • přeložila: Adéla Bartlová
  • obálka: Milan Fibiger
  • 600 stran / 269 Kč
5. února 2007, Marek Hrubý

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Válečníkův slib

Válečníkův slib
269 Kč 242 Kč