Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

V pekle, v Sin City. Tam jsem právě byl. V srdci temnot., Frank Miller: Do srdce temnoty (Sin City 7)

Miller Frank: Sin City 07 - Do srdce temnoty - brož.

Sin City – Město hříchu. Zcela logická destinace pro výpravu do srdce temnot. Černobílé stránky legendární komiksové série jsou přímo zrozeny pro průvodcovství po těch nejzvrácenějších choutkách všemožných individuí.

Válečný hrdina Wallace naprostou náhodou narazí na půvabnou Ester a zákrokem jako vystřiženým z Pobřežní hlídky ji vytáhne z vody, ve které se ocitla v rámci sebevražedného pokusu. Ztepilý jinoch a panna v nesnázích napovídá, že ani v posledním česky vydaném komiksovém albu Franka Millera nebudou fanoušci ochuzeni o klasickou zápletku.

Tradiční rukopis scenáristy i kreslíře v jedné osobě je snadno identifikovatelný napříč celým dílem. Nechybí klasické skromné popisy a dialogy v bublinách, které se občas vytrácejí úplně. A tehdy nastávají magické okamžiky, kdy čtenář hltá příběh a absence komentářů si ani nepovšimne.

Díky specifičnosti svého výtvarného pojetí je Sin City jedním z mála komiksů, v nichž nikdo barevné stránky nehledá. Mistrovským experimentem je používání barvy pro některou ze záporných postav (tentokrát dojde na barvu bezmračné oblohy), ovšem v sedmém díle Miller ve hře s barvami pokročil ještě dále. Scénu, kdy se hlavní hrdina dostane do drogového rauše, vyšperkoval plno-barevně a navíc halucinace ozdobil celou řadou popkulturních idolů od Ramba až po Kapitána Ameriku. Bravo, Franku!

Frank Miller v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1957 v americkém státě Maryland.
  2. První úspěch mu přinesla práce na Spider-Manovi a Daredevilovi.
  3. Byl jedním z prvních kreslířů pracujících na volné noze.
  4. V 90. letech vytvořil několik významných komiksů včetně Sin City nebo 300.
  5. Pracoval i jako scénárista a režisér (např. Sin City či The Spirit).

Příběh začíná tradičně. Náhoda svedla hlavního hrdinu dohromady s „dámou v nesnázích“ a nedá si pokoj. Působí to lehce kýčovitě, nicméně znalci série ví, že se jedná o záměr. Obdobně na tom je lineární děj. Vylepšuje ho sice několik zvratů, ale čtenář v podstatě ví, co se bude dít. Sin City se však nečte z důvodu zamotaných zápletek, komplikovanosti a mnohovrstevnatosti děje. Místo toho lidé stránkami komiksu otáčejí kvůli hutné a temné atmosféře naplňující i ten nejprosluněnější den temným oparem. I v letním vedru působí Město hříchu mrazení v zádech.

Rovněž by bylo chybou domnívat se, že přes lineárnost příběhu je celé dílo jen jednoduchým dobrodružstvím. Mezi řádky se ostatně řeší morální dilema ceny života. Inspirující je také pohled klaďasů ze světa Sin City – neznají váhání, hned se rozhodnou, co je potřeba udělat, a udělají to nehledě na hromady mrtvol tyčících se na obou stranách barikády. Holt, pořádný chlap neřeší postmoderní relativitu, ale má jasno.

Díky kultovnímu filmovému zpracování jsou Millerovy příběhy ze Sin City nejen celospolečensky známé, ale především už tvoří jakýsi žánr sám pro sebe. Kdo sáhne po jednom z těchto komiksových alb, pravděpodobně již ví, do čeho se namočí. Cesta Do srdce temnoty jistě naplní černobílá očekávání každého otrlého hříšníka.

Pokud se však mezi čtenáři této recenze najde někdo, kdo ještě není plně seznámen s osudy legendárních obyvatel Města hříchu, jakými jsou Marv, detektiv Hartigan, Dwight nebo Modroočka, určitě mu neuškodí začít se seznamováním z opačného konce. Byť hlavní hrdina Wallace není takovou legendou komiksového světa jako výše uvedení protagonisté dříve vydaných komiksů, nic mu oproti nim neschází. Frank Miller svůj česky zatím poslední vydaný komiks o nic neošidil, tudíž si ho nováčci možná užijí ještě více než zkušení harcovníci.

Ať už jste v autobuse hříchu absolvovali nejeden zájezd, nebo se chystáte teprve poprvé, můžete směle nastoupit. Ale jen pokud se nebojíte tmy, protože tahle cesta je černá jako noc.

  • Frank Miller: Do srdce temnoty (Sin City 7)
  • Comics Centrum, 2014
  • překlad: Václav Dort
  • 320 stran, brožovaná verze 499 / vázaná verze 699 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 / 629 Kč)
26. května 2014, Radim Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Sin City 7 - Do srdce temnoty - váz.

Sin City 7 - Do srdce temnoty - váz.
699 Kč 629 Kč

Sin City 7 - Do srdce temnoty - brož.

Sin City 7 - Do srdce temnoty - brož.
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč