Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

V novém příběhu Jennifer Strangeové se krom magie vrátil i kvalitní humor, Jasper Fforde: Píseň zvěrokvarka (Kronika Jennifer Strangeové 2)

Fforde Jasper: Kronika Jennifer Strangeové 2 - Píseň zvěrokvarka

Po všech těch drsných a nekompromisních fantasy příbězích, kde se rozehrávají intriky o osudy celých království a prolévají hektolitry krve, je jednou za čas velmi vítaným odpočinkem usadit se do křesla s něčím dobrým k upíjení a kvalitní pohádkou. Nejraději s takovou, která má příběh, co není tuctový, a své osobité kouzlo. Přesně takhle působil první díl Kroniky Jennifer Strangeové a ten druhý je na tom do puntíku stejně. Přinejmenším na první pohled.

Svět, ve kterém Jennifer Strangeová žije, měl až donedávna kouzelné energie pomálu. Avšak po událostech, jež se odehrály v závěru Posledního drakobijce, nastal obrat o 180 stupňů. Po několika desítkách let je magie opět na vzestupu a šestnáctiletá holčina se tak musí při šéfování všem těm individuím, které spadají pod kouzelnickou agenturu Kazam, ohánět jako nikdy předtím. Najednou se totiž kouzla stávají lukrativní komoditou, kterou by rád ovládal nejeden obyvatel Nespojených království.

Mimo jiné si na ně dělá zálusk samotný král Snodd IV. a mág Ctihodný Blix z konkurenční firmy iMagic. Blix posléze vyzve celý Kazam na kouzelnickou soutěž – a výzva se podle tradic nesmí odmítnout. V sázce je všechno, neboť vítěz získá kontrolu nad agenturou poraženého. A během všech příprav a mumraje kolem soutěže dojde mimo jiné i na samotného Velkého Zambiniho, Losa Přechodníka a pozorní posluchači možná dokonce zaslechnou píseň zvěrokvarka.

Specifický styl humoru a chytré slovní hříčky bohudík i nadále slouží jako autorova signatura a doprovází Jennifer po celou dobu jejího dobrodružství. Někdy si tak čtenář bude zmateně ťukat na čelo, zatímco jindy se zasměje nad inteligentním vtipem. Opět vystoupí spousta aktérů známých z minula, některým z nich se ale bohužel nedostane zase dost prostoru. Na druhou stranu, ti méně známí překvapí.

Jasper Fforde v pěti bodech

  1. Svou kariéru započal u filmu, na pozici pomocného kameramana.
  2. Podílel se tak třeba i na bondovce jménem Zlaté oko.
  3. Jeho nejznámější série je sedmidílná Thursday Next.
  4. Pod názvem Středa Další z ní u nás vyšly pouze dvě knihy.
  5. Jasper Fforde je taktéž vášnivý letec a vlastní historický model letadla Rearwin Skyranger.

Svět Nespojených království byl tahákem v prvním díle série a v Písni tomu není jinak. Děj protínají časté zmínky o zajímavých reáliích, ztřeštěných principech či praštěných osobnostech, které se Nespojených království nějakým způsobem týkají. Někdy je ale podobných dějových odboček až příliš a přestože má tak hlavní linka spoustu doprovodných vyprávění, sama se místy poněkud vleče. Naštěstí se ale nejedná o velikou chybu, protože dílo má rozsah lehce přes dvě stě stran, které ve výsledku velmi příjemně utečou.

Za to hlavní, v čem Píseň zvěrokvarka vzhledem k Poslednímu drakobijci zaostává, paradoxně nikdo nemůže. Protože se čtenář už vrací do důvěrně známých míst, neužije si znovu ten moment milého překvapení, když minule zjistil, jak krásně originální Ffordův svět je. Takový je samozřejmě i nadále, ale tentokrát tu už není tolik novot, aby to mělo stejný efekt, jako když se do něj čtenář vydal prvně.

Píseň má navíc o něco méně dobrých vtipů, nečekaných zvratů i bizarních stvoření než kniha předchozí. A i když je to s přihlédnutím k názvu s podivem, má i méně zvěrokvarka. Ale důležitá je v první řadě skutečnost, že všechno to, co dělalo Kroniky Jennifer Strangeové tak osobité, se tu stále nachází v hojném množství. A tak se opět jedná o kvalitně vyvedenou pohádku, pro kterou zdaleka nemusí být jedinou cílovou skupinou desetiletí čtenáři.

  • Jasper Fforde: Píseň zvěrokvarka (Kronika Jennifer Strangeové 2)
  • Albatros Media, 2014
  • překlad: Martin Pokorný
  • obálka: Martin Adamec
  • 240 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
24. prosince 2014, Jan Holan

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kronika Jennifer Strangeové 2 - Píseň zvěrokvarka

Kronika Jennifer Strangeové 2 - Píseň zvěrokvarka
  249 Kč