Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

V horkých letních dnech nejlépe ochladí Nejchladnější dívka z Města chladu, Holly Black: Nejchladnější dívka ve Městě chladu

Black Holly: Nejchladnější dívka ve Městě chladu

Autorka Holly Black je především známá pro svou vášeň k vílám, sličnému lidu, elfům a podobným potvůrkám, kterým věnovala řadu svých knižních děl, jmenovitě kupříkladu Daň peklu, série Kronika rodu Spiderwicků a Nejtemnější část lesa. Nyní se ale pustila do temnějších sfér, kde se pod záštitou temného pláště noci skrývají před slunečním svitem krvelačné stvůry lačnící po lidské krvi. Ale opravdu je každý upír špatný?

Po bouřlivém večírku bývají probuzení mnohdy neslavná. Někdy z neklidného spánku probudí kocovina, neúnavně bušící na stěny bolavé hlavy. Jsou však i horší možnosti, jak se probrat po večírku a Tana by mohla vyprávět. Probrat se v domě plném mrtvol rozhodně patří k těm horším možnostem, jak přivítat ráno. Když se k tomu přidá upírem kousnutý bývalý přítel a šarmantní upír, který potřebuje ochranu před zhoubným slunečním svitem, Taně dochází, že párty zdaleka neskončila.

Na knižním trhu je hromada knih o upírech. Zromantizované představy v šeru se třpytících krasavců s tesáky delšími, než je běžné, s roztrhanou a zmučenou nesmrtelnou duší, kteří netouží po ničem jiném než odolávat sladkému vábení krve a kteří nabízejí nekonečnou lásku, až po krvelačné stvůry, které mají původní představě upírů (kožovitý vak plný krve) blíže. Napsat knihu o upírech je jako upustit kapku do moře a doufat, že její potenciál bude natolik silný, že rozrazí vodní hladinu a rozvíří vody. Black přidala k upírskému tématu oblíbený prvek amerického „road tripu“ a odsunula upíry až do pozdější části knihy.

Nejchladnější dívka ve Městě chladu má spád – od krvelačného večírku, přes nelehkou cestu, až po dosažení cíle, kterým je Chladné město, tedy komplex, ve kterém upíři žijí. Atmosféra je ponurá a melancholická, na popředí je nutkání, touha a pochyby hlavní hrdinky, která se pomalu smiřuje s osudem, že se možná i ona stane tou Chladnou a její život se změní. Život (i ten po životě) má smysl pro melodrama a překážkami rozhodně nešetří. Tana za něj musí i přes neveselé myšlenky bojovat, a to nejen za ten svůj, ale i svých nejbližších. Pochmurná linka občas vyšle i romantický signál pro utěšení fanynek, které si přišly pro svou dávku šarmantních upířích krasavců, nicméně romantikou šetří a spíše sází potoky krve a mrtvoly.

Holly Black v pěti bodech

  1. Její nejpopulárnější knihou je Kronika rodiny Spiderwicků.
  2. Momentálně žije s manželem a dětmi v Massachusetts.
  3. Dětství prožila v domě, který připomínal sídlo Spiderwicků.
  4. Vlastní sbírku výstředních klobouků.
  5. V současné době spolupracuje s Cassandrou Clare, autorkou Nástrojů smrti.

Nový román Holly Black lze doporučit čtenářům, kteří se rádi začtou do temnějších a ponurých příběhů, kde součástí knihy není garance šťastného konce, milovníkům těch upírů, kteří se netřpytí na slunci, a v neposlední řadě těm, kteří už jsou unavení z rozjásaných, šťastných knih s pastelovým přebalem. NeSkleslosti ze čtení Nechladnější dívky se však není třeba obávat, protože kniha si ze své atmosféry udělala přednost a na čtivosti rozhodně nebylo ubráno. Značka: Ideální na ochlazení v parných, letních dnech.

27. srpna 2017, Lýdie Hochmanová

Nejchladnější dívka ve Městě chladu

Nejchladnější dívka ve Městě chladu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč