Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Útok titánů 13: Nejdřív zameteme před vlastním prahem, Hadžime Isajama: Útok titánů 13

Isajama Hadžime: Útok titánů 13

Za zdí špatně, doma nejlíp. Jednotce průzkumníků se s velkými ztrátami podařilo dostat Erena zpět do relativního bezpečí zdí. Jak dlouho ale potrvá, než o něj opět někdo projeví zájem?

Od titánů je na chvíli sice pokoj, situace ve zdech ale není právě růžová – kvůli nedávné evakuaci obyvatelstva docházelo k nepokojům a do vypuknutí nezvladatelné zoufalé anarchie zbývalo jen málo. Národ hladoví, loupeživé gangy jsou na vzestupu a Vojenská policie využívá nastalých zmatků a křehkého ticha po bouři k tomu, aby vše vyřešila po svém. Naneštěstí při svém konání zbořila pár báboviček na písečku Průzkumnické jednotky. A ta se bude bránit vším, co má – konec konců, nejlepší obrana průzkumníků je útok do týlu.

Hadžime Isajama už v předchozích svazcích Útoku titánů občas narazil na problematiku politiky či náboženství. Ve třináctém dílu dává jasně najevo, že právě politické klima jeho universa bude v následujících kapitolách hrát prim. Zatímco totiž průzkumníci běhali po lese a honili se za titány, na pozadí děje začala krystalizovat otázka následnictví královského trůnu a tajemství zdí. Skutečný původ Historie Reiss proto pálí nejednoho pohlavára.

Průzkumníci se tedy sice vracejí do „bezpečí“ zdi, zbraně ale skládají jen napůl – nepřítel na ně číhá za každým rohem a maskuje se uniformou. Neštítí se únosu ani vraždy. Jen čepele tentokrát stačit nebudou a nastoupí důvtip.

Útok titánů se na čas proto elegantně transformoval z akční mangy v politickou špionáž. Nový díl je mnohem konverzačnější a z hlediska tempa klidnější. Rovněž jeho atmosféra je tíživá a napjatá zcela novým způsobem. Oproti předchozím svazkům, v nichž docházelo k soubojům monstrózních rozměrů, je to ohromná změna. Velitel Erwin je známý pro své sklony k riskování a znovu vsází všechno na jednu kartu, tentokrát na poli politiky. Očividně ho nezastaví, ani když mu titán uhryzne ruku.

Tajemství titánů konečně odhaleno?

Tak napůl – zatím je to jen část teorie, na kterou čtenáře navedl už devátý svazek během průzkumu ruin Connieho vesnice. Hanginy závěry ze získaných poznatků v tuto chvíli už nejsou zdaleka tak šokující, jak by mohly být, jejich představení zástupcům Průzkumnické jednotky má ale fantastickou atmosféru.

„Jestli to maso, do kterýho jsem teď tak horlivě sekal, ve skutečnosti bylo lidský, tak jsem vlastně celou dobu jen běhal kolem a zabíjel lidi?“ – kapitán Levi

Nové zjištění místo odpovědí nabízí spíš další otázky. A protože hrdinové mají momentálně jiné starosti, tuto problematiku pravděpodobně na čas odsunou na neurčito.

Šťouchneme do Erena – třeba něco udělá

Veškerá naděje na záchranu lidstva totiž momentálně spočívá v Erenovi. Zacelení zdi Maria závisí na jeho potenciální (a zatím bohužel neobjevené) titání schopnosti ze svého těla vytvořit trvalý vytvrzený materiál, z něhož jsou zdi postavené. K tomu je třeba připočíst fakt, že je pravděpodobně schopný ovládat titány silou vůle. Z Erena se v poslední době stává nesrovnatelně cennější spojenec, než se dřív mohlo zdát. Tedy, pokud se naučí vše ovládat. Nebo pokud se do té doby z toho neuvěřitelného tlaku okolí nervově nezhroutí.

Hadžime Isajama v pěti bodech

  1. Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
  2. Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
  3. Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
  4. Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
  5. Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.

Třináctý Útok titánů se nese v duchu brzkého nastolení nových pořádků – pokud Ervinovi a Levimu jejich plán klapne. Změna vyprávěcího stylu je sice markantní (takže nemusí sednout všem), ale i logická. V poslední době se toho totiž událo hodně a národ trpící nedostatkem jídla a neustálým strachem z proboření zdi jen těžko může nepropadat panice. A ve světle nově zjištěných skutečností nezůstávají v klidu ani vládní představitelé. Politicky revolucionářské ladění Útoku titánů sluší a nezbývá, než se těšit na další díl.

  • Hadžime Isajama: Útok titánů 13
  • Crew, 2017
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Hadžime Isajama
  • 200 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
29. prosince 2017, Sabina Dudová

Útok titánů 13

Útok titánů 13
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč