Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Šťastné dívky – dívky, kterým se štěstí vyhýbá, Charlotte Nicole Davis: Šťastné dívky

Davis: Šťastné dívky

Dům radosti je jejich spásou, ale zároveň je i jejich osobním peklem. Pokud jste chudí, život stojí za starou belu, ovšem aspoň máte svobodu. Tedy do té doby, než se vás vaši rodiče rozhodnou prodat do nóbl otroctví. Střecha nad hlavou a dobré jídlo je vykoupeno fyzickým otročením pro blaho panovačných čistokrevných mužů. Krása je svůdná, krása je nástrojem k uspokojení chtíče. Pobavit se, opotřebovat a vyhodit. Luxusní podnik nabízí svým štědře platícím klientům možnost diskrétního povyražení.

Clementine je plnoletá, z dívky se stala ženou. Ranní oslava a usměvavá přání všeho dobrého se však promění v nelichotivou noční můru. První noc není ani zdaleka taková, jakou si ji mladá dáma vysnila. Zabití v sebeobraně se změní v boj o holé přežití. Uteč nebo budeš zabita. Jenže kam by mohl někdo jako ona jít? Je navždy ocejchovaná, květinová značka z ní dělá nevolníka, který musí do svého soudného dne dřít pro dobro vyvolených.

Debut nadějné spisovatelské hvězdy Charlotte Nicole Davis si bere na paškál skutečně bolestivá témata, která rezonují dnešní společností. Vězte, že emancipace žen není to jediné, na co autorka naráží. Pokud budete číst mezi řádky objevíte plno problémů současnosti. Pomyslný klobouk by se měl smeknout nejen před ústřední dějovou linií, ale také před jejím ztvárněním. Na prvotinu se jedná o skvostný počin, který ve svém čtenáři zanechá celou škálu nejrůznějších e­mocí.

Charlotte Nicole Davis v pěti bodech:

  1. Americká autorka žijící v Brooklynu.
  2. Šťastné dívky jsou jejím debutem.
  3. V knihách si nejvíce pochvaluje mapky na předsádce.
  4. Má ráda filmy inspirované komiksy.
  5. Svou tvorbu zaměřuje na děti a mladé dospělé.

Od první stránky jste vhozeni do příběhu, který sviští rychlostí blesku. V knížce, alespoň v jejím prvopočátku, se nevyskytují žádná hluchá místa. Za zmínku stojí samotný exteriér, který svým zpracováním nápadné připomíná staré dobré westernové velkofilmy. Příznivci titulů jako Po zemi bloudím dál či seriálu Westworld budou štěstím bez sebe.

Právě spojení magie, pověr a Divokého západu vytváří jedinečnou a ničím neopakovatelnou atmosféru, kterou si prostě a jednoduše oblíbíte. Svět, ve kterém se čtenář znenadání ocitá, toho má opravdu hodně co nabídnout a rozevírající se sociální nůžky nejsou tím jediným, co jej srazí do kolen. Trnem v patě může být občasné zacyklení se do kruhu v podobě putování z místa na místo, ale i to má své neochvějné kouzlo prolnuté lidovými příběhy.

Postavy ve Šťastných dívkách představují hlavního tahouna úvodu do série. Nutno podotknout, že se svého úkolu zhostily na jedničku s hvězdičkou, a tak kromě vytříbených charakterů román přináší i jejich do puntíku promyšlený a značně realistický vývoj, jež nejednou příjemně překvapí. Rozhodně jde o zdařilý start s velkým potenciálem, který skrývá nejedno eso v rukávu.

  • Charlotte Nicole Davis: Šťastné dívky
  • Yoli, 2020
  • Překlad: Hana Vlčinská
  • 344 stran
15. března 2021, Anastasja Višťalová