Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Sebevražedná mise pro netopýra, Tom King, David Finch: Batman – Já jsem sebevražda

King Tom: Batman: Já jsem sebevražda (brož.)

Co když se Batmanovi začne do života montovat manipulátor horší než 10 Jokerů dohromady – samotná Amanda Waller? Co když ho donutí sestavit vlastní sebevražedný oddíl a vyšle ho na misi, z níž není návratu? Jasně, Batsy zatne zuby a pokusí se dokázat nemožné.

V druhém svazku Batmana ze Znovuzrození hrdinů DC pokračuje scénárista Tom King ve svém úkolu – postavu znovu oprášit a zpřístupnit novým čtenářům. Dostáváme opět maličko jiné prokreslení důvodů, proč vlastně dělá to, co dělá, a některé základní vztahy jsou též nahozeny znovu.

Tohle vrtání se v Batmanově ztrápené duši jde Kingovi na jedničku a z netopýřího muže dělá možná ještě o něco tragičtější postavu, než byl dosud.

Na druhou stranu se příběh snad až příliš podřizuje kupředu pádícímu akčnímu ději a šílenství zde jen zlehka vystrkuje růžky. Ve srovnání třeba s komiksem Batman: R.I.P. od Granta Morrisona jde v podstatě o mainstreamové čtivo. A to i přesto, že se Batman ve společnosti několika prokazatelně vyšinutých jedinců vydává do vězeňské ostrovní pevnosti, ovládané nikým menším než Banem. A z takového prostředí šla při troše snahy vykouzlit opravdu ukázková noční můra.

Komiks vyšel v rámci projektu Znovuzrození hrdinů DC

Nuže nevadí, pořádné akce také není nikdy dost. King se od začátku s ničím nemaže, během pár stránek dává dohromady vlastní Batmanův sebevražedný tým, z nějž je ve skutečnosti pro další děj podstatná jediná postava, a už se letí zabíjet. O co vůbec Batmanovi jde, že se pouští do takové šílenosti? Na konci předchozího svazku zanechal v Gothamu padouch jménem Psycho-Pirate (ne)jednu psychickou trosku a zdekoval se (respektive byl zdekován). A Batmanovi kvůli tomu zůstaly na stole dluhy, které je třeba splatit. S čímž mu může pomoct zase jen Psycho-Pirate. Takže ho pan neomezený vládce vězeňské pevnosti bude muset vydat, ať chce, nebo nechce.

Přímočarý děj autoři obohacují několika zvraty, které ale bohužel nejdou o moc dál než k základním scénáristickým berličkám a zkušenější čtenář skrze ně rychle prohlédne. Ne že by to nějak moc vadilo – jde o superhrdinský komiks, nikoli detektivní román – ale přeci jen po prvním svazku, v němž se King piplal s psychologickou drobnokresbou vedlejších postav a všechny dějové tahy přísně podřizoval právě jejich uvěřitelnému vývoji, jde o autorský ústupek, který zamrzí.

Po dvou svazcích se dá odhadovat, že tahle Batmanova řada se nezařadí mezi ty úplně nejklasičtější, ale ostudu netopýřímu muži rozhodně nedělá. Uvidíme, zda King schovává ještě nějaká esa v rukávu.

  • Tom King, David Finch: Batman – Já jsem sebevražda
  • Crew, 2018
  • Překlad: Petr Zenkl
  • Obálka: Mikel Janín
  • 168 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
8. března 2019, David P. Stefanovič

Batman: Já jsem sebevražda (brož.)

Batman: Já jsem sebevražda (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč