Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Sci-fi z poslaneckých lavic, Dmitry Glukhovsky: Povídky o vlasti

Glukhovsky Dmitry: Povídky o vlasti

Spojení politické satiry a sci-fi může na první pohled vypadat podivně. Ale že je Dmitry Glukhovsky Rus (a satirovat tak má opravdu co) a navíc velmi zdatný sci-fi autor, dá se mu věřit, že ví, co dělá. Zkušenost s jeho Povídkami o vlasti dává této víře za pravdu.

Ruská politická satira asi není úplně to, co by český čtenář přednostně vyhledával. Reálie to jsou pro nás již naštěstí poměrně cizí a představit si hloubku zkušenosti, z jaké její autoři vychází, je zvláště pro mladší čtenáře velmi složité. Dmitry Glukhovsky ale naštěstí k tomuhle žánru přistoupil tak čtivě, že stačí mít povědomí o jeho silně kritickém postoji k ruskému prezidentovi a číst občas noviny, aby se člověk v jím zobrazovaném prostředí neztrácel. Tou třešničkou na dortu, která knížku činí pro žánrové čtenáře vyloženě lákavou, je posunutí současného Ruska do lehké sci-fi podoby.

Setkáme se tak s UFO, volebními automaty či ovlivňováním lidské psychiky pomocí nanobotů. Hrdiny jsou ale stále „opravdoví“ ruští lidé, malí i velcí, chudí i bohatí, tu Anton, tu Boris Ivanovič, tu Nasťa. A všichni se snaží v systému nějak přežít, ať už mu fandí a tyjí z něj, nebo jsou více či méně pronásledováni.

Velmi sympatické je, že autor všechny povídky umístil do jednotného prostředí – někde za půlkou knihy tak začne čtenář rozeznávat stejné detaily či dokonce vedlejší postavy a Glukhovského sci-fi Rusko před ním vyvstává v čím dál plastičtější podobě. Povídky jsou nakonec téměř (stále zcela nezávislými) kapitolami románu, což umocňuje celkový zážitek.

Samozřejmě, napříč všem zmíněným kladům jde v překladu pořád spíše o knihu pro autorovy pravověrné fanoušky, protože i přes fantastický háv je změna v žánru pořád výrazná. Hledáte-li hlavně sci-fi, sáhněte radši po skvělém Soumraku, slabší, ale pořád slušné Budoucnosti či kultovní trilogii Metro. Pokud ale naopak chcete tou možná nejpřístupnější formou nahlédnout pod pokličku toho, co se v ruské literatuře děje mimo hájemství světových sci-fi bestselerů, jsou Povídky o vlasti výbornou volbou.

  • Dmitry Glukhovsky: Povídky o vlasti
  • Knižní klub, 2017
  • Překlad: Pavla Bošková
  • 224 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
10. února 2018, David P. Stefanovič

Povídky o vlasti

Povídky o vlasti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč