Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 29.10. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. V brněnském Arrakisu je ze stejného důvodu zavřeno i 27.10. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Postelová tajemství mistrů kuchařů, Irvine Welsh

postelova tajemstvi

Tak o této knize jsem věděl jen to, že autor Irvine Welsh napsal trainspotting a to mi stačilo k tomu, abych po ní okamžitě sáhl. Navíc jsem zjistil, že se je to Skot jako poleno. A já mám Skotsko rád. A autor evidentně taky, jinak by tam nezasadil děj této knihy.

Děj knihy se odehrává v Edinburghu, který autor velmi dobře zná a tím pádem jsou jeho popisy velmi přesné. Doufám, že až se do Edinburghu zase vrátím projdu si některé hospůdky o kterých je v knize řeč. Kniha je už jeho šestým románem.

Hlavním hrdinou je opětovně postava z okraje společnosti, která se neštítí sexu, násilí, alkoholu ani drog. Jmenuje se Danny Skinner, je to ochlasta , děvkař, milovník a fanda fotbalu, a nepřekonatelný mluvka. Pracuje jako úředník hygienické kontroly. Jeho práce ho baví, protože při ní vesele popíjí a celkově si užívá život. Má překrásnou přítelkyni, která se chce stát tanečnicí, ale nevěnuje se jí. Je to jen objekt, jak ona sama říká, pro chlubení se kamarádům a pro alkoholický sex.

Jeho život se změní až s nástupem nového kolegy do práce. Kolega se jmenuje Brian Kirby, je mu dvacet jedna, je to panic, nesmělý, miluje počítačové hry – prostě geek jak vyšitý. Hlavně hrozně vytáčí hlavního hrdinu. který ho začne pomalu ale jistě šikanovat a znepříjemňovat mu jeho práci, jak jen to jde.

Mezitím sledujeme, jak si užívá drog, sexu a alkoholu a přitom jeho nenávist proti houževnatému a současně podlézavému Kirbymu roste. A nebyl by v tom čert, aby se to nějak neprojevilo. Dan pořád někde chodí pít, fetuje a užívá si a místo toho, aby na něm šel poznat ten nezřízený život, je vždy svěží a v pohodě. Zato ale chudákovi Kirbymu je stále špatně a skoro není schopen pracovat.

Mezitím vším se snaží Dan najít svého otce, a přitom mu nezbývá než řešit s kterým chlapem se jeho matka vyspala, když byla mladá a drsná punkera. A to rozhodně není jednoduchý úkol.

Jak to dopadne s jeho hledáním a jestli ho najde se dozvíte po přečtení této vynikající knížky, stejně jako co se bude dít s podivným spojením Dannyho a Briana.

Musím říci, že se vyplatilo knihu neodkládat ani ve vlaku a pěkně ji co nejrychleji dočíst, protože konec byl velice překvapivý, minimálně pro mě.

Děj odsýpá svižným tempem, jde poznat, že už má pár knih za sebou. Volí správná slova na správných místech a člověk neboli čtenář si připadá, že je jedním z hrdinů nebo alespoň nezávislým pozorovatelem z hora.
Příběh je celkem prostý, jak je naznačeno výše, ale jde vlastně o další proniknutí mezi dospívající v Edinburghu. Ukazuje, jak jednoduché je nejenom díky pochmurnému počasí, klasickému skotskému městu a jiným, lehce propadnout depresím a díky tomu sklouznout k alkoholu drogám, které mají ničivé účinky. Jde poznat, že autor s tím má své zkušenosti, které přesvědčivě převedl do této knihy.
V podstatě se jedná o knihu vážnou, i když i o humorné scénky tu není nouze. Jedná se ale o drsný černý humor, a proto nemusí vyhovovat všem.

Od Welshe je to první kniha, kterou jsem četl, a tak nemám možnost porovnání, ale líbil se mi jeho styl psaní. Drsné vyjadřování posta, jejich charakteristika a známé prostředí se mi hluboce vrylo do paměti a doufám, že to nebude poslední kniha, kterou se od něj přečtu, a proto ji vřele doporučuji i vám.

29. dubna 2011, Jan Kundera

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).