Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Podivní se vrací v povídkovém vydání, Ransom Riggs: Povídky podivných

Riggs Ransom: Povídky podivných

Když Riggs zaútočil na pulty knihkupectví se svým Sirotčincem slečny Peregrinové pro podivné děti, čtenáři jásali. Neobvyklý a originální příběh, který byl doprovázen vskutku podivnými fotografiemi, si našel čestné místo v nejedné knihovničce. Diky své neokoukanosti zaplnil pomyslnou mezeru v řadě příběhů, kterým již došla inspirace a byly si podobné jako vejce vejci. Sirotčinec nakonec skončil jako trilogie a díky úspěšnosti se stal předlohou pro stejnojmenný film, který si pod křídla vzal Tim Burton. K velkému potěšení čtenářů Riggs nelenil a v záři úspěchu svého díla vypustil do světa Povídky podivných.

Již od dávných věků mezi obyčejnými lidmi chodili lidé, kteří více než slovem obyčejní, dali by se spíše označit jako neobyčejní, či dokonce podivní. Neviditelní, měnící se v ptáky a zpět, ovládající přírodní živly či disponující neuvěřitelnou sílou a mnoho dalších. Byly doby, kdy podivnost nebyla až tak podivná, jako je dnes. Než se obyčejní lidé začali bát věcí, které si nedokázali vysvětlit, žili obdaření s lidmi bok po boku. Lidé se ale mění a doby také. Jak si podivní v žebříčku oblíbenosti stojí v současném světě, čtenář již ví, ale jak se vše přihodilo – proč podivní přežívají v časových smyčkách, kde se vzaly ymbryny, na tyto všechny otázky se ukrývají odpovědi v jedné z povídek, nesoucí název První ymbryna.

V knize se čtenář setká s obrem Cuthbertem, s neobyčejnými holuby, princeznou s rozeklaným jazykem, s dívkou, která se přátelila s duchy a s mnoha dalšími podivnými, o kterých se dochovaly záznamy, které s radostí sepsal Millard Nullings, neviditelný chlapec a svěřenec slečny Peregrinové.

Hned na úvod se nabízí otázka, kterou by si nejeden čtenář mohl položit a to – lze číst Povídky podivných samostatně, nebo je nutná znalost trilogie? Sbírka povídek vyšla jako samostatný soubor, nicméně pro lepší zážitek z knihy lze rozhodně doporučit nechat si Povídky až po přečtení hlavní trilogie. Nejenže odhalují záhadnou a zásadní část historie podivných, obsahují také dávku nostalgie, která se dostaví po přečtení a také chuť přečíst si znovu celou sérii.

Ransom Riggs v pěti bodech

  1. Narodil se na farmě v americkém státě Maryland.
  2. V současnosti žije v Kalifornii.
  3. Sirotčinec slečny Peregrinové je jeho prvním románem.
  4. Jeho manželkou je autorka série Jsem roztříštená, Tahereh Mafi.
  5. Kromě psaní točí i krátké filmy.

Kniha obsahuje deset povídek rozličného ražení – s morálním poučením, se šťastným i s rozporuplným koncem a zajisté si každý najde tu svou, která se stane tou oblíbenou. Jak je u Riggsových knih zvykem, knihu doprovází, nyní místo podivuhodných fotek, černobílé ilustrace od Andrewa Davidsona, které perfektně vystihují obsah jednotlivých příběhů.

Povídky podivných perfektně doplňují mezeru v historii světa neobyčejně obdařených lidí. Nakladatelství Jota naopak zvolilo překvapivý formát knihy, a tak čtenářům, kteří se rozhodnou knihu přidružit k trilogii, jiná mezera vznikne. Co se však nedá vytknout, je nepřehlédnutelný zlatý třpytivý potisk, díky kterému kniha vynikne jak na pultech knihkupectví, tak i v soukromé knihovničce. Pro milovníky série o podivných dětech budou Povídky milým doplněním a v krajní nouzi se dají použít i jako povídky na dobrou noc pro děti (samozřejmě ty podivné).

  • Ransom Riggs: Povídky podivných
  • Jota, 2017
  • Překlad: Bronislava Grygová
  • 176 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
18. června 2017, Lýdie Hochmanová

Povídky podivných

Povídky podivných
  298 Kč