Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Pilipiuk Travel zve čtenáře na výpravu v čase a prostoru, Andrzej Pilipiuk: Cesta do Nidarosu (Oko jelena 1)

andrzej-pilipiuk-cesta-do-nidarosu

Zapomeňte na nesmrtelného dědka poháněného samohonkou, čas amatérských exorcistů již dávno pominul. Andrzej Pilipiuk zkrátka pochopil, že nastal čas oblažit své fanoušky něčím trochu serióznějším, než bláznivými dobrodružstvími Jakuba Vandrovce. Díky nakladatelství Laser-books se tak můžeme ponořit do zbrusu nové série tohoto oblíbeného polského autora.

Představovat českým čtenářům jméno Andrzej Pilipiuk bude asi relativně zbytečné. Tento bard polské fantastiky patří u nás spolu s nepřekonatelným Sapkowským k nejznámějším a nejpopulárnějším autorům, kteří se k nám z Polska dostali. Za svou popularitu vděčí právě Vandrovcovi, který se okamžitě většině fanoušků vybaví, když se zmíní jeho jméno. Nejsou to však pouze kroniky Jakuba Vandrovce, se kterými jsme se mohli setkat. U Laser-books vyšly i další jeho knihy, například série Sestřenky nebo Upír z činžáku.

Tuto řadu nyní doplňuje i první díl nejrozsáhlejší Pilipiukovy románové fantasy série – Oko jelena, která v originále čítá již sedm svazků. Zatímco v Polsku vyšel první díl již v roce 2008, čeští čtenáři si na Cestu do Nidarosu, jak se také první díl této série nazývá, museli počkat takřka sedm let. Otázkou zůstává, jestli dokáže tato série čtenáře dostatečně zaujmout, nebo jestli zůstane ve stínu úspěšného exorcisty.

Ačkoliv samotný začátek této knihy dává tušit, že bychom se mohli těšit na další sérii okořeněnou notnou dávkou humoru, opak je pravdou. Již na prvních stranách na čtenáře čeká zničení Země, setkání s mimozemšťany, kteří vypadají jako zelené chobotnice a ukradení Národní knihovny, včetně pěti tun knížek i s přebalem. Tím však výčet největších výstředností v této knize relativně končí. Od této chvíle se budeme pohybovat již v relativně klasických fantastických mantinelech.

Ve chvíli, kdy Zemi zbývají asi tak dvě poslední vteřiny života, jsou mimozemskými návštěvníky zachráněni naši dva hlavní hrdinové. Třicetiletý učitel a počítačový odborník Marek a sedmnáctiletý student Stanislav. Marek se záhy ocitá uprostřed lesa, kde nalézá mluvící lasici (pomocník mimozemšťanů), která mu objasní, co po něm bude jeho zachránce chtít. Úkol je vcelku jednoduchý. Nalézt a získat Oko jelena. Otázkou ale zůstává, co to vlastně Oko jelena je a hlavně kde ho má Marek hledat. Nemluvě o tom, že neví, kde se to ocitl a ani v jaké době. Vždyť Země měla být již zničena….

Andrzej Pilipiuk v pěti bodech

  1. Narozen 20. března 1974, polský spisovatel fantasy, zejména humorné.
  2. Původním povoláním je archeolog.
  3. Jeho kořeny sahají do Vojslavic v okrese Chelmno, kam také často situuje děj svých příběhů popisující tamní folklór a kolorit.
  4. Proslul hlavně dílem popisujícím život Jakuba Vandrovce, mezi jeho další práce patří novela Sestřenky, za níž dostal v roce 2003 cenu Janusze Zajdela, která se dočkala i pokračování.
  5. Mezi jeho záliby patří archeologie a historie (zejména období vlády Mikuláše II.), z dalších oborů astronomie, fyzika, chemie (výbušniny, výroba a konzumace alkoholu), medicíny (tropické choroby), geologie (hledání ložisek zlata, platiny a diamantů) a informatika.

Pilipiukovu nejnovější knihu rozhodně není úplně jednoduché zařadit. Objevují se zde prvky z klasické fantasy literatury (všem dobře známá rovnice HRDINA + CESTA = POKLAD), ale i science fiction (mimozemšťané, nanoboti) a humoru, na který jsme u tohoto autora velice dobře zvyklí. Nejblíže má však k historické fantasy. Hlavní hrdinové se totiž ocitají v naší minulosti, konkrétně v 16. století v oblasti okolo dnešního Trondheimu. Díky tomu může autor zúročit své bohaté zkušenosti právě v oblasti historie, ke které má více než vřelý vztah, a z archeologie, která je jeho původním povoláním.

Pokud očekáváte, že se Cesta do Nidarosu ponese ve stejném duchu jako autorovy předchozí knihy (především ty s Jakubem Vandrovcem), budete možná trošku zklamáni. Pilipiuk je v klasickém románu úplně jiný než v krátkých úderných povídkách, ve kterých není moc času rozepisovat se dopodrobna o každém detailu. V tomto případě je autor daleko více rozvláčný a nikam zbytečně nespěchá.

Cesta do Nidarosu je klasickým úvodem do nové série. Dozvíme se tedy hlavně kdo, co, kde, s kým a za kolik, ovšem na nějakou tu pořádnou akci si budeme muset ještě počkat. Přestože v této knize nenajdeme zatím žádný složitější příběh a vše se odehrává více méně v přímých dějových liniích, potenciál tato série rozhodně má. Je však otázkou, zda se jej autorovi podaří naplno využít. Přeci jen, po úvodním díle, je na komplexnější hodnocení ještě příliš brzy.

Nová Pilipiukova série sice v prvním díle zatím nenabízí nic převratného, na druhou stranu, příběh nikde zbytečně nedrhne a opravdu dobře se čte. Když pomineme úplný úvod, který se řadě čtenářů může jevit více než přitažený za vlasy, Pilipiuk dokazuje, že se vcelku dobře obejde i bez věčně opilého amatérského exorcisty Jakuba Vandrovce. Rozhodně tak bude zajímavé sledovat další putování hlavních hrdinů za Okem jelena, i to, co si autor pro své fanoušky v dalších dílech přichystá.

  • Andrzej Pilipiuk: Cesta do Nidarosu (Oko jelena 1)
  • Laser-books, 2015
  • překlad: Robert Pilch
  • obálka: Pavel Zareba
  • 304 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
26. srpna 2015, Petr Čapek

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Oko jelena 1 - Cesta do Nidarosu

Oko jelena 1 - Cesta do Nidarosu
289 Kč 260 Kč