Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nová lůza, Ellis Warren a Robertson Darick

Ellis Warren a Robertson Darick : Transmetropolitan 4 - Nová lůza

„NENÁVIDÍM VÁS. MĚ Z VÁS DOPRDELE JEBNE“ – Spider Jerusalem. Levný, ale ne tak levný jako vaše přítelkyně.
Pozor, pozor. Níže uvedený článek obsahuje zvýšené množství vulgarismů, nevhodných narážek a dalších zábavných věcí.

Nejpopulárnější novinář ve Městě s lehce expresivnějším slovníkem přichází do kotliny, zmuchlané do své aktuální podoby Hercýnským vrásněním, již se čtvrtým komiksovým albem v pořadí. Kdo se jednou dostal do čtenářských sítí novináře Spidera Jerusalema určitě se nemohl dočkat dalšího dílu. Zároveň však nemusí mít strach. Nakladatelství BBart a Crew chystají nejméně ještě dvě pokračováni. S přibývajícími pokračováními sériím často dochází dech. Tenhle kousek je rozhodně výjimkou potvrzující pravidlo.

Nová lůza žijící ve futuristické metropoli vyráží do ulic a po čtyřech letech je alespoň na krátký čas středem zájmu. Zmíněný interval je kulelechtající nápovědou proč tomu tak je. Volby. Jak je dobrým zvykem všech politiků, najednou se přestanou chovat ke spodině jako k plevelu, ale jako ke svým oblíbeným kopretinám, kterým naslibují vše jenom proto, aby jim daly. Hlasy, samozřejmě.
Opět se v Transmetropo­litanu bude řešit téma pošťuchující svým mohutným klacíkem i naše růžová pozadí. Akorát to, co je dnes skrytým, zdánlivě neškodným trápeníčkem světa, ve futuristickém příběhu řve do světa hlasitěji než techno-párty do naslouchátka důchodce. Jeden nejmenovaný tuzemský komiksový odborník poměřuje kvalitu těchto děl právě jejich schopností „ojet do zadku“. Transmetropolitan to udělá fest a nahlas. Pro jistotu, aby si čtenář všiml.

Souboj prezidentských kandidátů je zde zobrazen tak, jak to z politiky důvěrně známe, jen je vše navíc vyhnáno do extrémních podob, což umožňuje zamyslet se nad současnou situací o to intenzivněji. Číslo jedna je ve volbách stávající prezident, jehož obecně vžitá přezdívka „Sviňák“ jasně vypovídá o jeho morálních kvalitách. I přesto se ukazuje jako menší zlo proti jeho protikandidátovi „Fešákovi“, schovávajícím pod uhlazenou slupkou psychopata, který na cestě k moci udělá naprosto cokoli.

„Jo jasně. A pak volal papež, abych ho utopil v mrdkovým močále mezi prasklejma šprckama.“

Tak abych jenom hloupě neplkal a taky zhodnotil výkon autorského dua Warren Ellis(scénář), Darick Robertson (kresba). Nejcharakteris­tičtější prvky již byly naťuknuty. Satira jenž pohladí s jemností šmirgl papíru (však vy víte po čem) a komentáře nad jejíž vulgárností se začervená nejedna babička při čtení vnoučatům, která se ovšem chechtají s ďábelskými úsměvy a nemůžou se dočkat až podobně počastují kolegu, který jim vzal na písku oblíbený bagr. Ovšem to není vše. Zaútočí na vás pestrost zobrazení Města a jeho obyvatel. Z kreseb na vás budou dýchat nejroztodivnější lidé i jejich nejroztodivnější pohlaví a formy. Poskytují tak v ději pozastavující, kontemplativní momenty, bez kterých by vulgaritami naplněný příběh ztratil kus svého kouzla.

U kresby bych ještě zůstal. Poměrně unikátní je v Transmetropo­litanu propojení kresby s články Spidera Jerusalema. Úryvky článku jsou doprovázeny obrázky, s jejímž obsahem souvisí jen zdánlivě. Vzniká tak velice originální a vtahující koláž břitkého sloupku a ilustrace.

To by byly obecné přednosti celé série. Nová lůza přidává větru do plachet série. Druhý a třetí díl, byly přeci jenom trochu slabší proti prvnímu. Právě k provokativnímu úvodu se Nová lůza navrací a je to rozhodně dobře. Vzpružení pomáhá i větší dějová sevřenost jednotlivých kapitol. Ovšem všechny díly série patří k největším esům komiksové současnosti, ale i zlato se někdy třpytí oslnivějším leskem, když se lépe naleští.

Transmetropolitan je tady pro všechny nadšence drsných příběhů a beatnických hlavních hrdinů. Pokud milujete sprosté průpovídky připište další bod do žebříčku hodnocení, anebo se radši na pachtění s žebříčky vy…serte a uhánějte pro tuhle pecku do krámu. Bez varování by to ovšem taky nešlo. Čili pokud hledáte romantiku, šťastné konce a frajery, kteří si se vším poradí tím správným, slušným způsobem a rovněž pokud máte syrovosti života za oknem plné zuby, možná raději vynechte nebo by to mohly odnést vaše žíly. Na závěr pro všechny, kterým se tahle hromada písmen líbila přidal Spider Jerusalem ještě jeden vzkaz:

„Kurva, přestaň se culit chce se mi ti z toho nablejt 20 let cigaretovýho dechtu rovnou do huby.“

  • Ellis Warren a Robertson Darick: Transmetropolitan 4 – Nová lůza
  • BBart / Crew 2011
  • překlad: Darek Šmíd
  • obálka: Darick Robertson
  • 160 stran / 399 Kč
3. července 2011, Radim Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).