Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nocař, Magdalena Kozaková

Kozak, Magdalena: Nocař

Nocař aneb Hra na policajty a upíry

S upíry se obrazně roztrhl pytel – máme tu další román, potažmo první díl série. Polská autorka, polské reálie, to zní zajímavě. Tak jaký styl si autorka zvolí? Krvavou akční řež? Romantiku? Psychologii? To všechno už tu bylo, ale vždy se dá najít nové pojetí.

Nuže, nacházíme se v Polsku, zhruba v současnosti. Jiří Arlecki – cesťák s farmaceutickými výrobky – se dal naverbovat k tajné službě. Jak poznamenává jedna z vedlejších postav: „Každý chce být James Bond.“

Jak byste se cítili vy, kdybyste jako čerstvý agent dostali svůj stůl, počítač a dali vám první den za úkol zpracovat práci o upírech? Jak se dá zabít upír? Mrkneme na Internet a něco se najde. Zkouška, nebo je tajná služba banda šílenců?

Kdo si přečetl záložku, tak ví, že zkouška. Po čase totiž našeho hrdinu zakousne upír a dotyčný se přidá „k těm dobrým“ upírům pracujícím pro vládu a popíjejícím umělou krev. Hrdina totiž není v běžné jednotce tajné služby, ale v jednotce upíří, která chrání lidi proti „těm zlým“ upírům. A také ho nezakousl upír, pouze ho nakazil „symbiontem“, jak je v knize lehce neuvěřitelně vysvětleno.

„Ti zlí“ upíři jsou závislí na lidské krvi, protože přírodní drogy typu adrenalin a dopamin, které se v krvi nacházejí, mají na upíry silné účinky. Stávají se na nich okamžitě závislými a velmi agresivními. To je slavný upíří „hlad“ – závislost na drogách obsažených v krvi.

Vrátím se na začátek k otázce stylu knihy. Odpověď je „mix“, neboli od každého trošku. Trošku akce, ždibec romantiky a něco psychologie a filozofie. A jak už to dopadá s dorty pečenými pejskem a kočičkou, ve kterých je od každého trošku, zachutnají jen málokomu. V tomto případě snad jen skalním příznivcům upírů, respektive knih o upírech.

Akce evidentně není autorčinou silnou stránkou, byť je milovnicí adrenalinové zábavy. Akční scény jsou chaotické a nepřehledné. V komorním počtu postav je až s podivem, že se autorce vůbec podařilo tak zmatené akční scény napsat. Co se spádu děje týče, také jaksi schází. Žádné napětí, žádná chuť do dalšího čtení.

Romantika bude na pořadu patrně v příštím díle. Tentokrát hrdina jen platonicky sní o ženě svých snů, kterou na okamžik zahlédne v akci. Jen úplný závěr to trošku napraví.

Psychologie a filozofie by patrně měla být úhelným kamenem tohoto díla. Autorka se ráda rozepisuje o svobodě, disciplíně a oddanosti. Líčí šedivé stupně mezi úplně „hodnými“ a zcela „zlými“ upíry. Bohužel hrdina se mezi tím vším potácí a je spíše vypravěčem než hlavní postavou. Kniha je psána ve třetí osobě a autorka si od hrdiny udržuje veliký odstup, takže zapomeňte na ztotožnění se s hrdinou. Hlavní postava je spíše v rovině loutky s těžko uvěřitelným chováním, jejíž psychologie šustí papírem. Naštěstí se okolo pohybují také jen papírově ploché charaktery spoluhráčů a protivníků, takže čtenář není rušen v kroucení hlavou nad takto slabými charaktery.

Jedinými uvěřitelnými postavami jsou pak jen vedlejší postavy, přímí nadřízení hlavního hrdiny Nidor a Alacer – bývalý a současný šéf jednotky. Jejich intrikování, ješitnost a závist jsou zcela lidské a bohužel je dobře známe ze světa okolo nás, který s upíry nemá nic společného.

Dalším bodem hodnocení knihy je logika, která bohužel také dostává na frak. Čtenář se nedozví, kdy, proč a jak vznikli „dobří“ upíři. Podle všeho již před desítkami nebo stovkami let – to ovšem jistě nepili umělou krev. A čím se tedy živili, když lidská krev udělá z upíra agresivní bestii? To pochopitelně není jediná chyba v logice, pouze ta nejhorší.

Výsledkem je dílo, které mohu doporučit jen skalním vyznavačům módní vlny upířích románů. Ostatním doporučuji v knihovničce zašmátrat po Kulhánkovi, Jenny Nowak nebo Suzy McKee Charnas, kde najdete upíří akci, romantiku i filozofii v mnohem propracovanější podobě.

  • Magdalena Kozaková: Nocař
  • vydal: Triton, Praha 2007
  • přeložil: Pavel Weigel
  • přebal: Marek Hlavatý
  • 322 stran / 259 Kč
18. července 2007, Piter

Diskuze k článku

Ad Nocař
WDRat - 05. 08. 2007 14:41

Nechápu, proč autor srovnává tento román s jakoukoliv Kulhánkovinou (ať už upíří). Nocař je neprovnatelně lepší. Naprosto nesouhlasím s touto recenzí, mě se naopak kniha velmi líbila a souboje se mi taky zdály chaoticke, ale ono to tak občas bývá. Přestřelka nejsou šachy (kdo hraje airsoft, tak ví).
názor na recenzi
Anuk - 06. 08. 2007 13:17

Tak negativní recenze na tak čtivou knížku....Já tedy nejsem zrovna skalní příznivce upírů, ale četla jsem lecos od Kulhánka a jeho poletující vnitřnost a přestřelky, kdy se "fašírují" desítky lidí naráz mi přišly rozhodně chaotičtější. A pokud autorka recenze něco nepochopila, nemusí to být nutně tím, že to z knihy pochopit nelze.... :-)
RE: názor na recenzi
Anuk - 06. 08. 2007 13:19

oprava : poletující vnitřnosti :-)
RE: RE: názor na recenzi
Petr - 08. 08. 2007 14:23

Po přečtení knihy bohužel spíše souhlasím s recenzí - autorka se snaží popisovat psychologii postav ve stylu Lukjaněnka a jeho Noční hlídky, ale moc se jí to nedaří. Chybí vysvětlení vzniku upířích klanů a jejich historie a cílů, hrdina jedná spíš jako loutka, když neví, proč má něco udělat, neptá se, prostě "... upíří Lord má své záměry...." nebo "... jde o věc Noci...", která ale není pořádně vysvětlená. A ani akční scény nejsou moc povedené. Kniha má velmi otevřený konec, ale nevím, jestli si koupím pokračování(budu doufat, že se tam objeví více odpovědí na fungování upírů).
RE: Ad Nocař
Piter - 18. 08. 2007 13:33

> Nechápu, proč autor srovnává tento román s jakoukoliv Kulhánkovinou ... Protože Kulhánek píše o upírech. Kromě toho v recenzi žádné srovnání není, je tam pouze doporučení: Kdo má v oblibě akční řež s upíry v hlavní roli, nechť sáhne po Kulhánkovi. > Nocař je neprovnatelně lepší. Naprosto nesouhlasím s > touto recenzí, mě se naopak kniha velmi líbila ... Je celkem pochopitelné, že názory se různí. Upířiny mám rád, ale tato se mi nelíbila a odůvodnil jsem proč - mizerná psychologie postav a obrovské logické díry jsou hlavní příčinou. > ... souboje se mi taky zdály chaoticke, ale ono to tak občas bývá. Přestřelka nejsou šachy > (kdo hraje airsoft, tak ví). Laser game je ještě chaotičtější, ale o to nejde: Autor má popsat dění. V tomto případě autorka nepopisuje chaotickou situaci, ale chaoticky popisuje situaci a to je nebetyčný rozdíl.
RE: názor na recenzi
Piter - 18. 08. 2007 13:40

> Tak negativní recenze na tak čtivou knížku.... V tom se asi neshodneme, ale nevidím v tom problém. Můj názor je záporný a popsal jsem proč, ale nikomu ho nevnucuji. > ...ale četla jsem lecos od Kulhánka a jeho > poletující vnitřnost a přestřelky, kdy se "fašírují" > desítky lidí naráz mi přišly rozhodně chaotičtější. Kulhánek je legrace. Morbidní, ale legrace. Nocař se tváří jako psychologická a filozofická studie a bere sám sebe velmi vážně, proto si nemůže dovolit takové excesy. > A pokud autorka recenze něco nepochopila, > nemusí to být nutně tím, že to z knihy pochopit nelze.... :-) Autorka recenze není vševědoucí a především to není autorka. To bych si vyprosil! :-)
RE: RE: RE: názor na recenzi
Piter - 18. 08. 2007 13:45

> Po přečtení knihy bohužel spíše souhlasím s recenzí ... Celkem jsem očekával, že se názory na knihu budou hodně lišit. Co jsem zaslechl v knihkupectví, tak je to asi 50 na 50 hodně líbí a hodně nelíbí. Škoda mohla to být mnohem lepší kniha. > Kniha má velmi otevřený konec, ale nevím, jestli si koupím pokračování(budu > doufat, že se tam objeví více odpovědí na fungování upírů). Pokud se zadaří, tak si další díl přečtu a opět sem napíši svůj názor. A nebudu se nijak šanovat - v dobrém ani ve zlém.
RE: RE: názor na recenzi
Anuk - 27. 08. 2007 13:04

Tak to se omlouvám - autore :-) Já to četla s tím, že je to první díl a tam přece všechno nemusí být vysvětlené - od toho bude (budou) pokračování, tedy doufám :-))
RE: RE: RE: názor na recenzi
Piter - 04. 09. 2007 16:07

Nevadí mi, když něco není vysvětlené, ale tady není vysvětlené skoro nic. Když hodně nadsadím, tak použiji srovnání s Dunou: Na začátku zcela cizí svět s neznámými slovy, na konci ucelený příběh. Také je to první díl a také není vše vysvětleno, ale je vysvětleno dost, aby kniha dávala smysl. U Nocaře mi kniha smysl nedává a pohnutky postav jsou nečitelné.
Pokračování Renegát
Gaggu - 01. 10. 2007 11:17

Dobrý den, před nedávnem jsem dočetla knihu nocař a vím že je i pokračování, chtěla bych se zeptat, kde můžu sehnat tohle pokračování renegát? Předpokládám, že jěště asi nebylo přeloženo do CZ. Děkuji za odpověď. A jen ta mimochodem, nesouhlasím s ostatními, sice jste napsali, že podobným tématem se zabývá i Jiří Kulhánek, ale je to naprosto nesrovnatelné, protože Kulhánek je nejlepší spisovatel sci-fi na českém trhu ;) nechci nijak shazovat nocaře, ale do něj má opravdu jěště daleko.
RE: Pokračování Renegát
Robert Pilch - 02. 10. 2007 11:00

Ano, Renegát ještě česky nevyšel, podle mých informací pan Weigel pracuje na překladu. Autorka momentálně dopisuje třetí díl.
RE: Pokračování Renegát
Piter - 08. 10. 2007 13:17

> A jen ta mimochodem, nesouhlasím s ostatními, sice jste napsali, že > podobným tématem se zabývá i Jiří Kulhánek, ale je to naprosto > nesrovnatelné, protože ... Srovnání je pouze v tom, že Kulhánek také píše o upírech, ale úplně jiným stylem.
official message board
Magnus - 18. 03. 2009 18:10

Greeting, vampires. I invite you to the official message board of Magdalena Kozakova, where you can discuss about her book, vampires, you can meet interesting people from Poland sharing the same interest and you can meet Magdalena Kozakova. www.nocarz.pl/forum , scroll down and there is the section in Chech language. Feel free to write, ask. If you know also English or Polish, we have no boundaries :) May the right side of the Night be with you and remember - Renegades rule :) Magnus, www.nocarz.pl/forum
RE: official message board
Silmeth - 18. 03. 2009 20:57

> May the right side of the Night be with you and remember - Renegades > rule :) > > Magnus, www.nocarz.pl/forum Nepravda. Renegáti jsou jen narkomani... :) Upíři! Vcházejte na fórum, registrujte se a pište! Silmeth, Nocař K slávě Noci!
RE: názor na recenzi
jindra strelec - 18. 03. 2009 21:08

> Tak negativní recenze na tak čtivou knížku....Já tedy nejsem zrovna > skalní příznivce upírů, ale četla jsem lecos od Kulhánka a jeho > poletující vnitřnost a přestřelky, kdy se "fašírují" desítky > lidí naráz mi přišly rozhodně chaotičtější. Tak to si přečti Asfalt od Kopřivy. Tak se nějakými desítkami vůbec neobtěžuje ;-))
RE: RE: official message board
Magnus - 18. 03. 2009 21:26

We are not narkomani, we are the true children of the Night, Silmeth. We live according to our TRUE nature. Magnus, www.nocarz.pl/forum
RE: RE: RE: official message board
Magnus - 19. 03. 2009 20:27

See also the short movie we made with Magdalena Kozakova - http://www.youtube.com/watch?v=OJG8GiVabJU These are the poeple from her official message board, so come join us and have fun :) Magnus, www.nocarz.pl/forum

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Nocař

Nocař
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 233 Kč