Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Nezapomeň na mě: Sonda do bolestivých koutů lidské duše, Estelle Laure: Nezapomeň na mě

Nezapomeň na mě

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo přijít o všechna dosud prožitá traumata a bolest? Zůstali bychom tím samým člověkem nebo by nás to do základu změnilo? Kniha Nezapomeň na mě si takovou otázku pokládá a ptá se: Kdybychom měli možnost si nechat odstranit některé vzpomínky, udělali bychom to? A co by nás to stálo?

Hlavní hrdinka románu Estelle Laure je skoro sedmnáctiletá Blue, která se jednoho rána probudí s pocitem, že je něco jinak. V hlavě jí chybí některé informace a vzpomínky, na než si nemůže vzpomenout. Aby toho nebylo málo, ve skříni objeví tajemný vzkaz: 7:45 nastup do modrého autobusu. Co když ji ale chce někdo unést? Má tam jít? Jenže zvědavost dokáže být silná motivace, a tak Blue do modrého autobusu skutečně nastoupí.

Řidič ji okamžitě pozdraví jménem, i když si dívka vůbec nepamatuje, že by ho někdy viděla. Po necelých deseti minutách nastoupí vskutku pohledný hoch, který se usmívá a míří si to přímo k Blue. Tělo jí křičí, že ho odněkud zná, ale její hlava si ho neumí nikam zařadit. Vydá se s ním na procházku, a tam zjistí šokující zprávu, že si nechala díky nové technologii vzít některé vzpomínky, aby zapomněla na bolest, která ji malém dohnala k sebevraždě. Žít v nejistotě se dívce nezamlouvá, a proto se vydá do jisté nemocnice, kde tuto novou technologií provozují, a prosí o vrácení vzpomínek. A čtenář díky tomu pomalu odhaluje příběh mladé Blue a odkrývá, co ji vedlo k rozhodnutí vzít si vzpomínky.

Kniha je neuvěřitelně čtivá a své čtenáře vtahuje do příběhu plného nevědomosti, kdy jen touží zjistit, co se stalo a proč to hlavní hrdinka udělala. Než se naděje, nachází se na konci a chvíli přemýšlí, co si o tom všem myslet. Svět je rovněž krásně vystavený, postavy sympatické a poskytují přesně to, co potřebujete k pochopení celého příběhu.

Trochu složitější je to s koncem, jenž sám o sobě působí poněkud rozporuplně. Na jednu stranu se jeví jako logické, že se Blue snaží své ztracené vzpomínky získat zpět, nicméně stojí to za tu bolest prožít všechna ta traumata po druhé? A pokud ano, co to udělá samotné hrdince? Estelle Laure zde přijde s výsledkem, jenž může lehce zarazit a ponechat po dočtení soucitné, smutné a depresivní pocity se schopností tnout hluboko do duše čtenáře, až vše vyústí v tu samou úvodní otázku: Stálo by za to, si tyhle ošklivě vzpomínky nechat vzít? Odpověď si musí najít každý sám, jisté ale je, že stojí za to dát Nezapomeň na mě šanci.

  • Estelle Laure: Nezapomeň na mě
  • CooBoo, 2023
  • Překlad: Martina Williams Buchlová
  • 280 stran, 349 Kč
21. června, Veronika Vitoušová